Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
32
Points
8
Συμπύκνωση αλδόλης.

Οι οδηγίες γι' αυτό βρίσκονται στην ενότητα Οργανικές αντιδράσεις



Αυτό το κείμενο φαίνεται να ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτό που βλέπω. Έχει δοκιμάσει κανείς πραγματικά να εκχυλίσει με διαλύτη από το οργανικό στρώμα. Η χρήση χλωροφορμίου δεν θα λειτουργήσει, καθώς είναι αναμίξιμο με το οργανικό στρώμα. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, το κείμενο πρέπει να δοκιμαστεί και να τροποποιηθεί.

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το σύνθετο πριν.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
ΕΝΤΆΞΕΙ. Απλά θερμαίνετε τη βενζ-ύδη και το MEK με υδροχλωρικό οξύ για περίπου 3-5 ώρες. Θερμοκρασία: 90-110 C.
Απλά ευχαρίστησέ με. :)
 
View previous replies…

Dj.Tizo

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 20, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας
Έχω φυσαλίδες αερίου hcl, ή μπορώ να προσθέσω στο RM
 

Sneaky.Base

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 17, 2022
Messages
32
Reaction score
11
Points
8
Αυτή η μέθοδος φαίνεται φοβερή, otc φτηνά χημικά.
Γιατί ακριβά dcm ενώ υπάρχει χλωροφόρμιο. Αν θέλετε ένα μακροχρόνιο κοκ θα καταλάβετε ότι η παρασκευή χλωροφορμίου είναι η δουλειά που πρέπει να κάνετε.
Η μέθοδος γραφής που μοιράζεται εδώ είναι τέλεια, δείχνει ότι γράφτηκε από έναν επαγγελματία . Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο βίντεο σχετικά με αυτή τη μέθοδο. Tnx για την κοινή χρήση αυτού του ωραίου γραπτού επάνω willi
 
View previous replies…

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Ku0LMpbo9B
MW9AjqzdsY
Παρακαλώ καλέστε με (Prof.G) Χρησιμοποίησα 100:100g υλικού και πήρα 50g P2P! Για να ωφελήσω όλα τα αισθανόμενα όντα, αποφάσισα να αποκαλύψω ένα κλειδί! Αν έχετε κόκκινη γλίτσα στο τελευταίο βήμα, φέρτε την στην απόσταξη! Είναι P2P
 

APPLE

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 19, 2024
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted
View previous replies…

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Αν μπορείτε να καταλάβετε κινέζικα, θα το ήθελα πολύ.
 

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Είναι ζωτικής σημασίας η μετάφραση να αντικατοπτρίζει με ακρίβεια την τεχνική ορολογία και τις αποχρώσεις που σχετίζονται με τις χημικές επιστήμες.
 

Grubby

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
21
Reaction score
9
Points
3
Ή δώστε μου το αναγνωριστικό σας στο messenger και θα σας προσθέσω!
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
117
Reaction score
72
Points
28
Υπέροχα, ας δοκιμάσουμε αυτό.
Βήμα 1, σε εξέλιξη.
45γρ βενζαλδεΰδη + 200ml M.E.K φυσαλίδα το αέριο HCL από 25ml H2SO4 πάνω από 25ml υδροχλωρικό οξύ. Έγινε κατακόκκινο σε περίπου 30mins, τώρα ανακατεύουμε.
R83Rkq0cXl
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
117
Reaction score
72
Points
28
Το στάδιο 1 ολοκληρώθηκε.
YZ7bxW2vgY
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
117
Reaction score
72
Points
28
ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, πιθανότατα απέτυχε στο στάδιο 2! Καθώς χρησιμοποίησα 49% οξικό οξύ και όχι παγωμένο.
MzJWpG1FgN
Δεν υπήρξε καθίζηση.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
117
Reaction score
72
Points
28
Αυτός είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο ένας καουμπόι θα μπορούσε να ελέγξει αν είχε φτιάξει φαινυλακετόνη. Όχι μεθαμφεταμίνη = όχι φαινυλακετόνη.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Το προϊόν της οξείδωσης της BV, το οξικό βινύλιο είναι αναμίξιμο με το ξυλόλιο, το P2P που σχηματίζεται από την υδρόλυση είναι επίσης αναμίξιμο με το ξυλόλιο, οπότε ό,τι πέφτει έξω είναι απλά χάλια. Η διήθηση είναι απαραίτητη εάν κάποιο από τα ενδιάμεσα προϊόντα σας ή το τελικό προϊόν σε διαλύτη δεν είναι διαυγές αλλά θολό ή θολό.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Ευχαριστούμε και πάλι. Με βοηθήσατε πολύ με όλη αυτή τη σύνθεση, και την ίδια στιγμή αυτό ήταν μια τεράστια διαδικασία μάθησης.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
ΥΓ: Ω, ίσως να μπερδεύτηκα, μήπως μόλις μιλήσατε για την υδρόλυση κατά την προσθήκη του 20% ΚΟΗ; Αν ναι, λοιπόν, αυτό είναι πολύ ισχυρό, πολύ υψηλής συγκέντρωσης και καλά βρήκα κάτι και εδώ είναι:


0,1 Μ είναι 4 γραμμάρια NaOH ανά λίτρο νερού. Το 20% ΚΟΗ είναι πάνω από 200 γραμμάρια ανά λίτρο. Βλέπετε τη διαφορά;
Πρακτικά σας συμβουλεύω να χρησιμοποιείτε από 0,2Μ έως 0,5Μ NaOH (ή ΚΟΗ), δηλαδή 8 έως 20 γραμμάρια ανά λίτρο νερού. Δοκίμασα 10 γραμμάρια και λειτούργησε μια χαρά.
Επίσης ο φορμυλεστέρας πρέπει να είναι ως επί το πλείστον απαλλαγμένος από ξυλόλιο για την υδρόλυση, σίγουρα αν χρησιμοποιήσεις ισχυρότερες συγκεντρώσεις βάσεων. αν κρατήσεις όλο το ξυλόλιο από την εκχύλιση καλύτερα να προσθέσεις και μια καλή ποσότητα αλκοόλης.
Η όξινη υδρόλυση όμως χρειάζεται παλινδρόμηση σε ισχυρό ορυκτό οξύ για ώρες. Αλλά φυσικά το P2P είναι πολύ πιο σταθερό απέναντι στα οξέα παρά στις βάσεις.

QCQdyvklPW


Εδώ βλέπετε τι κάνουν οι ισχυρές βάσεις στο P2P: Η διαβόητη κόκκινη πίσσα. Αυτό προέκυψε πρόσφατα από μια προσπάθεια ατμοαπόσταξης του P2P από ένα βασικό διάλυμα που με την πάροδο του χρόνου έγινε πιο συμπυκνωμένο και τότε αυτό ήταν που πήρα. Πολυμερές P2P με καταλυόμενη από βάση αυτοσυμπύκνωση.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Όχι, την υδρόλυση που έκανα, την έκανα πολύ πιο αραιωμένο διάλυμα ΚΟΗ.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Τώρα έχω τέλεια διαυγές ελαιώδες υγρό Yeallow P2P.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Μόλις προσπάθησα να ακολουθήσω την απόδειξη του Uncle Festers για τον καθαρισμό του P2P μου, με 20% KOH πολλές φορές και την τελευταία φορά με αραιωμένο υδρογονοξύ, αλλά διαπίστωσα ότι δεν πάει πάντα έτσι...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Ο θείος Fester είναι στη φυλακή τώρα. Δυστυχώς όχι για όλες τις βλακείες που έγραψε στα βιβλία του, αλλά για το ότι πραγματικά μαγείρευε και αυτό είναι κρίμα.

Λοιπόν κύριε TheNut22, λυπάμαι που το λέω, ακολουθήσατε τα γραπτά του UF και την πατήσατε. Θέλω να πω ότι δεν είναι άγνωστο ότι τα γραπτά του είναι μαλακίες, καλά είναι καλά πράγματα και κακά πράγματα στενά συνυφασμένα με τρόπο που όλα αυτά είναι άχρηστα καθώς το να τα ξεκαθαρίσεις αυτά είναι περισσότερη δουλειά από το να τα πετάξεις και να ψάξεις για καλύτερες πηγές πληροφόρησης. Όπως τα αρχεία του HIVE στο EROWID. Η σφηκοφωλιά και πολλά άλλα. Όχι, όχι το reddit, το reddit είναι το UF με μάσκα κλόουν.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Ναι, νομίζω ότι έχω διαβάσει σχεδόν ολόκληρο το Ροδίων για το P2P και τον Leuckart. Όχι, δεν διαβάζω το Reddit.
Ενοχλήθηκα που ο Fester έγραψε hes βιβλία μάλλον πολύ ενσύρματα από μεθαμφεταμίνη, και γι' αυτό ήταν αρκετά δύσκολο να διαβαστούν. Αλλά του αναγνωρίζω ότι όταν τα διάβασα αυτά, ενδιαφέρθηκα να φτιάξω τις δικές μου αμφεταμίνες.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Σας ευχαριστώ OrgUnikum, που μου ξεκαθαρίσατε ότι η UF λέει πολλές βλακείες στα βιβλία της, γιατί τα εμπιστευόμουν απόλυτα, ειδικά όταν ήμουν στην αρχή και ήταν τα μόνα βιβλία που μπορούσα να βρω για το θέμα, πριν βρω αυτό το καλό φόρουμ για το ίδιο ακριβώς και πολλά άλλα συναφή θέματα.

Ένα σημαντικό πράγμα που με προβλημάτισε καθ' όλη τη διάρκεια αυτής της αναζήτησης πληροφοριών είναι αν το μυρμηκικό αμμώνιο θα δώσει το Ν-φορμυλικό παράγωγο αν δεν θερμάνω το μυρμηκικό μου με P2P αρκετά ώστε να μετατρέψω το "επιτόπου" μυρμηκικό αμμώνιο σε φορμαμίδιο; Από όσα βρήκα στη Wikipedia (το ξέρω...), αλλά και από πολλές δημοσιεύσεις για τον Leuckart, π.χ. από το Sceincemadness Wiki, έχω την εντύπωση ότι αν δεν θερμάνω το φορμικό για να κάνω φορμαμίδιο "in situ", μπορώ να φτιάξω πρωτοταγή αμίνη απευθείας με την αντίδραση Leuckart, χωρίς να χρειαστεί ούτε όξινη ούτε βασική υδρόλυση. Ισχύει αυτό;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Αχ ο Leuckart είναι ένας γρίφος ναι. Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι το μυρμηκικό αμμώνιο είναι το αντιδραστήριο που αντιδρά με το P2P και όχι το φορμαμίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που η αντίδραση με φορμαμίδιο από μόνο του δεν λειτουργεί καλά, αλλά λειτουργεί όταν προστίθεται μυρμηκικό οξύ. Αποδεικνύεται ότι δεν είναι το οξύ αλλά το νερό στο οξύ (συνήθως 15%) που κάνει το κόλπο. Αυτό το νερό υδρολύει το φορμαμίδιο σε φορμικό αμμώνιο. Όταν οι άνθρωποι χρησιμοποιούν μόνο φορμαμίδιο έχουν για κάποιους λόγους λίγο νερό στην αντίδραση - κανείς εδώ δεν δουλεύει πραγματικά άνυδρο.
Υπάρχει το λεγόμενο "αντιδραστήριο Ingersoll", το οποίο είναι φορμικό οξύ θερμαινόμενο στους 170 °C και αυτό είναι ένα μείγμα κυρίως φορμαμιδίου και φορμικού αμμωνίου και αυτό δεν χρειάζεται προσθήκη μυρμηκικού οξέος ή νερού.
Το αντιδραστήριο Leuckart χαμηλής θερμοκρασίας χωρίς τον εστέρα ως ενδιάμεσο, λοιπόν, εγώ ο ίδιος σκέφτηκα ότι αυτό ακούγεται πολύ πιο ελκυστικό. Δεν λειτουργεί όμως. Όχι για αυτό που φτιάχνουμε. Γιατί; Δεν ξέρω, αλλά δεν λειτουργεί.
Αυτό που ξέρω είναι: Χρειάζεστε νερό (με το φορμαμίδιο, όχι με το Ingersoll, με το φορμικό πρέπει να αφαιρέσετε λίγο νερό) - ΚΑΙ 160 °C και αυτό είναι εφικτό μόνο με έναν ΠΟΛΥ καλό συμπυκνωτή ή ένα δοχείο πίεσης. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε πολύ φορματ/φορμαμίδιο. Η υδρόλυση του εστέρα είναι πολύ ταχύτερη με βάση παρά με οξύ και απαιτείται πολύ χαμηλότερη συγκέντρωση βάσης και χαμηλότερες θερμοκρασίες από τις συνήθως χρησιμοποιούμενες.
Το όλο θέμα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα των αντιδραστηρίων και δεν έχω καμία καθολική συνταγή, καμία χρυσή σφαίρα.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Παρατήρησα ότι όταν άρχισα να φτιάχνω φορμαμίδιο σε προηγούμενες αντιδράσεις, το έκανα ακριβώς σύμφωνα με το "αντιδραστήριο Inngersoll", δηλαδή σε θερμοκρασίες περίπου 170 βαθμών C και στη συνέχεια για 2 ώρες σε θερμοκρασίες 150-160 βαθμών C και τελικά μόνο σε θερμοκρασίες 140 βαθμών C, και νόμιζα ότι έφτιαξα καθαρό φορμαμίδιο, αλλά συνήθως το άφηνα σε θερμοκρασία δωματίου με το καπάκι στο μπουκάλι για να δω αν εξακολουθούν να αναπτύσσονται κρύσταλλοι φορματικού. Μερικές φορές εμφανίστηκαν και μερικές φορές όχι. Έτσι, αν κατάλαβα καλά, έφτιαχνα τότε "αντιδραστήριο Inngersoll". Όχι καθαρό φορμαμίδιο. Και αν αυτό το αντιδραστήριο δεν δουλεύει, δεν είναι περίεργο που απέτυχα σε τόσα πολλά Leuckarts, με μη-αποσταγμένο, αλλά τόσο καθαρό όσο στα βίντεο για την παρασκευή Μ-Αμφ από P2P. Επίσης, αυτή τη στιγμή το P2P μου μοιάζει ακριβώς όπως σε αυτά τα βίντεο. Η απόσταξή μου με ατμό έχει σταματήσει, επειδή έσπασε ο φθηνότερος θερμαντικός μανδύας Vevor. Ο φθηνότερος, οπότε τώρα θα επενδύσω λίγο παραπάνω, ώστε να μην σπάσει ο αναδευτήρας την πρώτη εβδομάδα, τζιζ!!! Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Πρώτα απ' όλα, τώρα που διάβασα για τρίτη φορά την ανάρτησή σας, το κατάλαβα. Το "αντιδραστήριο ingersoll" λειτουργεί, αλλά πάντα έβαζα μυρμηκικό οξύ εκεί μέσα, φυσικά, επειδή δεν είχα ιδέα για το "αντιδραστήριο Ingersoll". Και το δικό μου 85% μυρμηκικό οξύ είναι φυσικά 15% νερό, οπότε εκεί πήγε στραβά.

Πρέπει να σε ρωτήσω OrgUnikum: Έχω 10,58 γραμμάρια P2P και 17,70 γραμμάρια μυρμηκικού αμμωνίου σε rbf.
Θέλω να χρησιμοποιήσω καταλύτη όταν είναι δυνατόν τώρα, αλλά ο μόνος μου καταλύτης τώρα είναι το σωστά φτιαγμένο και αποξηραμένο ZnCl2, το οποίο σύμφωνα με 2 εργασίες που βρήκα για τους καταλύτες στο Leuckart, και τις αντιδράσεις τύπου Leuckart, το ZnCl2 λειτουργεί ως καταλύτης. Σύμφωνα με αυτά τα ευρήματα λένε ότι δεν είναι ούτε ο καλύτερος ούτε ο χειρότερος καταλύτης, αλλά εξακολουθεί να λειτουργεί και αυτό είναι ΟΚ για μένα. Επίσης, αν σπάσω μικρό κομμάτι νικελωμένου μετάλλου (ατσάλι κάτω από την επινικελίωση, και όχι ZnCl2 μέσα ως καταλύτης) στη φιάλη αντίδρασης, θα βοηθήσει, ή απλά θα χαλάσει το όλο πράγμα; Και τελευταία ερώτηση: Αν φτιάξω το Raney-Nickel, το βάζω μαζί με το P2P και το φορμαμίδιο/φορμικό οξύ, ή το βάζω όταν θέλω να απαλλαγώ από αυτή τη Ν-φορμυλική ομάδα (και νόμιζα ότι δεν είναι εστέρας!)

Τι πιστεύετε;
 
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Νικελοκαταλυόμενη Leuckarts, δεν νομίζω ότι πραγματικά λειτούργησε για κανέναν. Άλλοι καταλύτες το ίδιο. Δεν ξέρω. Όπως είπαμε, δεν έχω μια χρυσή σφαίρα.

Raney Nickel + αμμωνία σε νερό + αλκοόλη + υδρογόνο + πίεση 10 έως 100 bar και P2P φυσικά. Απόδοση 80% έως 95%. Αν μπορείς να λιώσεις αλουμίνιο - κάνε το! Να γνωρίζετε ότι η προσθήκη νικελίου σε λιωμένο αλουμίνιο είναι πολύ εξώθερμη.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Πρέπει να σας πω OrgUnikum ότι φυσικά και δεν πίστευα ότι είχατε όλες τις απαντήσεις. Αλλά γι' αυτό είναι καλό να διαβάζουμε βιβλία, πατέντες, δημοσιεύσεις από τη βιβλιογραφία κλπ κλπ. Απλά για να σου πω ότι η αντίδραση Leuckart δεν λειτουργεί με χαμηλότερες θερμοκρασίες, και έχω διαβάσει βιβλία, και βιβλία (Moore, Fester, Snow, "Dr Buzz"), και πρέπει απλά να ακολουθήσω τις οδηγίες σου, όταν έχεις ισχυριστεί τόσα πολλά, flase info, και αυτό είναι μόνο η γνώμη μου. Δεν με ξέρετε. Δεν ξέρετε την ηλικία μου και τη μόρφωσή μου.

Είμαι περίεργος όταν είπατε: "Δεν λειτουργεί όμως. Όχι για αυτό που φτιάχνουμε. Γιατί; Δεν ξέρω, αλλά δεν δουλεύει." :)

Δεν το καταλαβαίνω αυτό: Τι εννοείτε με τους 160 C; Θερμοκρασία αντίδρασης με το μυρμηκικό οξύ; Και αν ναι, αν είναι έτσι, για να φτιάξουμε φορμαμίδιο "επί τόπου", αυτό μπορώ να το δεχτώ και να το συσχετίσω πλήρως. Έγραψες επίσης κάτι για το ότι χρειάζεται μια πολύ καλή στήλη όταν είναι να θερμανθεί στους 160 C, και κάποια πίεση. Γιατί; Τι εννοούσατε; Εγώ έχω 3 διαφορετικές και χρησιμοποιώ μια ευθεία στήλη για αφυδάτωση και 100-120C για λίγες ώρες μέχρι να είμαι ευχαριστημένος με το μίγμα της αντίδρασης, όταν το P2P είναι πλήρως αναμεμειγμένο με λιωμένο φορμόριο ή φορμαμίδιο χωρίς νερό. Ισχυρίστηκες επίσης, ότι το νερό κάνει το κόλπο όταν χρησιμοποιείς μυρμηκικό οξύ με φορμαμίδιο. Δεν ξέρω τι είναι αυτός ο ισχυρισμός, αλλά εγώ θα έβαζα μόνο νερό χωρίς αυτό το "άχρηστο" μυρμηκικό οξύ στο μείγμα αντίδρασης. Το μυρμηκικό οξύ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλές υδρογονώσεις. Είναι επίσης αρκετά συνηθισμένο να χρησιμοποιείται με νικέλιο σε αναγωγές, και ο Leuckart, όπως όλοι πρέπει να γνωρίζουμε, είναι διαδικασία αναγωγικής αμίνωσης. Μυρμηκικό οξύ ως αναγωγικός παράγοντας και αμμωνία ως πηγή αμίνης, για να είναι απλή αλλά και σωστή. Στο Leuckart είναι καλό να χρησιμοποιείται φορμαμίδιο με μόνο καταλυτική ποσότητα φορμικού αμμωνίου ως καταλύτη (0,1-0,5 μοριακό ισοδύναμο). Αυτό είναι κοινή γνώση.

Είμαι πραγματικά ακόμα αρχάριος και μαθαίνω κάθε φορά ειδικά από καλές συζητήσεις, βιβλία κλπ. Αλλά δεν μαθαίνω όταν λες σαν να ξέρεις απλά, αλλά δεν μπορείς να εξηγήσεις ούτε καν να δώσεις μια ιδέα. Αυτό είναι κάτι που το εκλαμβάνω ως κάτι που κάποιος απλά παίζει μαζί μου. Ο Leuckart μισεί το νερό. Οι καταλύτες είναι χρήσιμα εργαλεία.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Οι 160 °C είναι η επιθυμητή θερμοκρασία στην αντίδραση. Το νερό μπορεί να προέλθει από την προσθήκη νερού σε άνυδρο φορμαμίδιο, με τη χρήση μείγματος φορμαμιδίου και φορμικού αμμωνίου (αντιδραστήριο Ingersoll) ή με την προσθήκη 85% μυρμηκικού οξέος (περιέχει 16 % κατά βάρος νερό).
Στους 160°C η αντίδραση θα αποβάλει περισσότερο νερό από αυτό που θέλετε να αφαιρεθεί εάν δεν χρησιμοποιήσετε είτε έναν ισχυρό συμπυκνωτή (συμπυκνωτής Intensiv με ψυκτικό μανδύα και εσωτερική σπείρα) που λειτουργεί με πολύ κρύο νερό είτε εάν δεν εκτελέσετε την αντίδραση υπό κάποια πίεση που αυξάνει τα σημεία βρασμού και διατηρήσετε το νερό με αυτόν τον τρόπο.

Δεν χρειάζεται να ακολουθήσετε τις οδηγίες μου, καθώς δεν υπάρχουν οδηγίες σχετικά με το Leuckart, παρά μόνο υποδείξεις και προειδοποιήσεις για πράγματα που είναι γνωστό ότι δεν λειτουργούν.

Θα σας επισυνάπταγα κάποια άρθρα που βρίσκω ενδιαφέροντα αλλά δεν μπορεί κανείς να επισυνάψει αρχεία .pdf πια, πράγμα που κάνει τις εξειδικευμένες συζητήσεις εδώ neigh to impossible.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Ναι, έχω 85% μυρμηκικό οξύ, και από το μυρμηκικό αμμώνιο προέρχεται το νερό, το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί. Τα νερά που προέρχονται από το μυρμηκικό οξύ και το μυρμηκικό αμμώνιο πρέπει να απομακρυνθούν. Γι' αυτό χρησιμοποιώ ζεστό νερό με το χέρι για 2-3 ώρες στο συμπυκνωτή. Όταν παρατηρήσω ότι το λιωμένο φορμικό οξύ και το P2P και άλλα αντιδραστήρια ή καταλύτες βρίσκονται σε λιωμένη αρμονία μεταξύ τους, αντικαθιστώ τον συμπυκνωτή με παγωμένο νερό και ανεβάζω τη θερμοκρασία σιγά-σιγά, και τελικά σε περίπου 155-160 C όταν χρησιμοποιώ φορμικό αμμώνιο. Με το φορμαμίδιο, αυξάνω τη θερμότητα ταχύτερα, αλλά σταθερά, και σε περίπου 165-170 C. Το AlCl3 υπήρξε ο πιο αξιόπιστος καταλύτης, τουλάχιστον σύμφωνα με τη βιβλιογραφία, και συχνά έχω καταφέρει να φτιάξω το προϊόν μέχρι το n-φορμυλικό παράγωγο. Πιστεύω ότι όλα πήγαν στραβά όταν δεν μπόρεσα να αεριοποιήσω το προϊόν, αλλά προσπάθησα να το κάνω είτε θειικό με H2SO4 + 95% αιθανόλη, είτε με υδροχλωρικό οξύ + ακετόνη. Είναι πραγματικά τόσο σημαντική η αεριοποίηση; Ευχαριστώ και πάλι για την πρακτική απάντηση OrgUnikum!
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
275
Points
63
Κανείς αέρια Αμφεταμίνη. Το άλας HCl της είναι πρακτικά άχρηστο, καθώς είναι εξαιρετικά υγροσκοπικό, απορροφά νερό από τον αέρα, δημιουργεί μια λακκούβα και φεύγει.

Αυτό που έχει σημασία είναι η διήθηση και το πλύσιμο καθώς και η (ατμο)απόσταξη της βάσης. Έχω δημοσιεύσει όλη τη διαδικασία μετά την αντίδραση ήδη δύο φορές εδώ νομίζω, μπορεί να είναι και μια από τις πρώτες μου δημοσιεύσεις στο φόρουμ.

Το μόνο ναρκωτικό που γνωρίζω που προσφέρεται για αεριοποίηση είναι το d-Meth. Ήδη η ρακεμική μεθαμφεταμίνη δεν είναι καλή για αυτό καθώς σχηματίζει υπέρλεπτους κρυστάλλους τότε οι οποίοι ακόμα και με κενό δεν φιλτράρονται, θα χρειαστείς filterpress ή κάτι τέτοιο. Μεγάλη ταλαιπωρία. Καλύτερα τιτλοποίηση και εξάτμιση.
 
Top