Metilamin hidroklorür sentezi. Büyük ölçekli.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
Frit Buchner, bu sentez bir asırdan daha eski (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) ve ben de dahil olmak üzere birçok bağımsız kimyager tarafından çalıştığı doğrulandı.
Dahası, bu dergideki her yayın hakemli olmalıdır, bu nedenle pratik organik kimyacılar için en güvenilir kaynaklardan biridir.
Orijinal belge için bağlantı - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Eğer başarısız olursanız, kesinlikle bir şeyleri çok yanlış yapıyorsunuzdur ya da reaktifleriniz beklediğiniz gibi değildir.

Kloroform DCM ile ikame edilebilir, ancak yine de gerekli değildir.
İyi sonuçlar almak istiyorsanız metanollü formaldehit değil paraformaldehit kullanmanız daha iyi olur, deneyimlerime göre ne kadar çok MeOH o kadar çok renkli RM.
Metanol olmadan reaksiyon karışımını damıtmanıza gerek yok, sadece sıcaklığı 100C'nin altında tutun, sevgili t'de bile çalışır, sadece daha fazla zaman alır.
Eğer güzel beyaz bir ürün istiyorsanız, su kısımlarını damıtmak için kesinlikle aspiratör vakumuna ihtiyacınız var.
İyi bir saflık için anahtar fraksiyonel kristalizasyonlardır, ne kadar çok olursa o kadar iyi sonuç verir.
Orijinal prosedürdekinden biraz daha fazla, 5-6 kez kullandım ve harika sonuçlar aldım.
Yani 6+ saat 100C'den sonra, vakum altında biraz su damıtın, soğutun, emme filtresi yapın ve tekrarlayın.
İlk 2-3 fraksiyon amonyum klorür olacaktır. Daha sonra kristal yapısı ilk partilerden açıkça farklı olan metilamin*hcl, daha çok higroskopik parlak pullar gibi.
Son ana likör çoğunlukla dimetilamin*hcl içerecektir ve eğer gerekmiyorsa atılmalıdır.
Son adım, tarif edildiği gibi sıcak abs. etanol veya metanolden çoklu kristalizasyondur. Ancak bu da birçok sentez için gerekli değildir, sadece son su, NH3*HCl ve Me2NH*HCl izlerini gidermek içindir.

Gördüğünüz gibi, günlerce çalışmak zaman alıcıdır, ancak oldukça büyük bir parti ile başlayabilir ve aylarca veya yıllarca takip edilemeyen saf Metilamin hazırlayabilirsiniz.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
966
Deals
1
İlk seferde orijinal sentezi takip ettim ve ikinci seferde buradaki uzmanlardan biri tarafından verilen bir sentezi takip ettim. Vakum altında 4 saat reflü yaptım ve vakum altında 2 saat distile ettim. Sıcaklıklar hiçbir zaman hedef seviyeye ulaşmadı, belki de benim vakumum 1910'da kullandıklarından daha güçlüdür. İkinci kez metilamin hcl ve onunla yaptığım ürün tam olarak herkesin resimlerine benziyordu, hatta metilamin hcl NaOH ve su ile nötralize edildiğinde yanıcı gaz üretti. Ancak üründe herhangi bir cns etkisi yok.
Burada %5 metanol içeren bir litre teknik sınıf formaldehit var ve tekrar deneyeceğim ama başlamak için metanolü damıtmam gerekir mi? Biraz daha okuyacağım, amonyum klorürümün teknik sınıf değil gübre sınıfı olduğu doğru, sorun bu olabilir mi? Rm hacmini azaltmanın "bir turunun" ne zaman bittiğine nasıl karar veriyorsunuz? Ölçüyordum ve hacmi her yarıya indirdiğimde duruyordum ama bu şekilde sadece 4 tur ve 4 parti kristal elde ettim. Sonunda kullandığım metanolün yeterince kuru olmaması buna neden olabilir mi? Yine de sorunun bu olduğunu düşünemiyorum çünkü iki kez damıttım ve birkaç gün boyunca %100 w/w, 3a elekte beklettim

View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
Bu çaba buna değmez.
Ve bu sadece yazarların vakumla ilgili spekülasyonudur, ki bu da muhtemelen formik asit fazlalığında olduğu gibi seçiciliği etkileyemez.
Belki de sadece düşük sıcaklığın, RM'nin köpürtülerek daha etkili karıştırılmasının ve NH3*HCl'nin daha tam dönüşümünün vb. etkisidir.
Daha sonraki yazarlar vakumlu geri akış kullanmazlar, ayrıca günümüzde bile oldukça nadir bir yöntemdir.
Düşük kaynama sıcaklığı, formik asidin esterleşmesi ve düşük kaynama noktalı metil format ve diğer yan ürünlerin oluşması nedeniyle formalin içinde fazla MeOH olması durumunda da olacaktır, ancak daha önce de belirttiğim gibi, bundan kaçınmaya çalışın.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
966
Deals
1
Doğru bir noktaya değindiniz. Bunu aklımda tutarak tekrar okumam gerekecek (vakumun sıcaklığı düşürdüğü ve karıştırma çubuğunun daha kolay dönmesini sağladığı, vb.) Bu belge bana site uzmanlarından biri tarafından gönderildi, bu yüzden çok fazla incelemedim. Daha yüksek verim elde etmelerinin nedeninin vakumun kendisi olduğunun kanıtlanmadığına karar versem bile, nedenin önemli olmadığına ve etkinin önemli olduğuna karar verebilirim. Yerçekimi ve manyetizma etkisini göz önünde bulundurur ve mekanizması tartışmalı olsa da her gün bunu planlarız. Formaldehit satın almak stresli çünkü ben bir tahnitçi ya da çiftçi değilim. Meşru bir kullanımı olmayan formaldehiti satın almak için para ya da cesaretten daha fazla boş zamanım var. Bedava değil. Muhtemelen rahatlık yerine verimimi en üst düzeye çıkarmayı seçeceğim. Bu formaldehitten bir kg metilamonyum klorür de alsam, bir gram da alsam 33 dolarım olacak. Burada yasal olarak satın alınamıyor ve kullanabileceğim miktarın sonu yok.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
Bu yüzden eski arşivlerimi kontrol ettim ve orijinal yönteme benzer, ancak %37 formalin yerine paraformaldehit ile başarılı sentez hakkında bazı notları toplulukla paylaşmaya karar verdim.
Sadece bunun geçerli olduğunu ve amatör kimyagerler için oldukça büyük miktarda saf metilamine giden en erişilebilir yollardan biri olduğunu doğrulamak için.
Benim oranlarım biraz farklıydı:
Paraformaldehit : NH3*HCl : dH2O olarak 1 : 1.3 : 1.4
Amonyumun formaldehite oranının biraz daha fazla olmasının nedeni NH3 hidroklorürde sınırlı olmamam ve sonraki sentezlerim için az miktarının dimetilamin kadar rahatsız etmemesidir, bu yüzden dengeyi biraz daha az alkillenmiş ürünlere kaydırmaya karar verdim. Ancak daha sonra fark ettim ki, yukarıda anlattığım gibi daha fazla damıtma-kristalizasyon döngüsü yaparsam, ayrım oldukça keskin oluyor ve sıcak etanolik ekstraksiyonlardan sonra zaten NH3*HCl'nin ihmal edilebilir bir kısmı kalıyor.
Paraform. ile damıtılmış su oranı, çoğu ticari kaynağın %95+-1 toz sağladığı, geri kalanın su olduğu varsayılırsa, yaklaşık %40 formaldehit çözeltisi elde etmek için 1'e 1,4'tür.
Daha konsantre çözeltileri test etmedim, ancak biraz daha belirgin ekzotermik reaksiyonla bir seviyeye kadar hala mümkün olduğunu varsayıyorum.
Isıtmaya başlarsanız, bir noktada paraformaldehit tamamen depolimerize olur ve berrak bir çözelti elde edilir, tam rakamları hatırlamıyorum ama muhtemelen 80-90C civarında, exoterm bu durumda çok naziktir (5-6L şişede bir parti ve yavaş ısıtma için) ve daha sonra RM, harici ısıtma olmadan zaten kendi başına bir süre bu sıcaklıklarda tutabilir. Eğer bu sıcaklığa hızlı bir şekilde getirirseniz veya kaynama sıcaklığını düşürmek için biraz metanol eklerseniz ve RM'nin kendi kendine karışması için kabarcıklanmayı tetiklerseniz, o zaman belki bir noktada 100C'nin üzerine çıkarsınız ve manuel olarak biraz soğutma ihtiyacı duyarsınız.

Sentezin çok kısa versiyonu şuna benzer:
  1. Paraformaldehit, amonyum klorür ve dist. suyu karıştırın ve yağ banyosunda veya elinizde ne varsa hafifçe ısıtmaya başlayın.
  2. En az 6 saat boyunca 100C'ye yakın ancak altında veya 80-90C'de toplam 24 saat tutmaya çalışın.
  3. Soğutun, katıları emerek süzün (hiçbir şeyle yıkamayın), ana likörü RBF'ye aktarın ve hacminin %10-15'ini vakum altında damıtın, daha önce olduğu gibi 100C'yi geçmemesini kontrol edin. 5-6 kez tekrarlayın
  4. Ham MeNH2*HCl ürünlerini alın (görsel olarak kontrol edin, ancak çoğu durumda 3. ila 5-6. ürün) ve dimetilamin izlerini yıkamak için Kloroform veya DCM (biraz daha fazla gerekir) ile yıkayın. Bu reaktiflerden sınırlı miktarda varsa, sadece son ürünü yıkayabilir veya hatta bu adımı atlayabilirsiniz.
  5. Mümkün olan en iyi saflığı elde etmek için abs. etanol veya metanol ile sıcak ekstraksiyonları ve soğutarak kristalizasyonları çoğaltın. Ayrıca isteğe bağlı
  6. Alkol kalıntılarını gidermek için vakumlu kurutma. İsteğe bağlı.
Bu sentezin güzelliği, onunla gerçekten büyük ölçeklere gidebilmenizdir. Hatta düşük T'de 200L plastik HDPE kutuda uzun süreli (birkaç gün) büyük parti yapın, ardından RM'yi sırayla daha küçük RBF'ye aktarın ve boş zamanınız olduğunda yukarıdaki gibi devam edin. Oda sıcaklığında en az aylarca kayda değer bir yan ürün birikimi olmaz.

Resimler:
1,5 kg Paraformaldehit + 1,95 kg Amonyum klorür 6 litrelik yuvarlak dipli şişede.
İlk başta aşırı dolum olduğunu düşündüm ama daha sonra hacimde çok fazla artış olmadan her şey çözeltiye girdi.
Q9WvFmjYuP
edildi
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Sonraki süzüntüler biraz daha renklidir.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
Me2NH*HCl'nin (dimetilamin) son kalıntılarını çıkarmak için
berrak su-beyaz kloroform tabakası alttadır.
Bb7tYfcy03
kendi yapımı abs kullandı. EtOH
Kaynama derecesine kadar ısıtın, hala sıcakken süzün, MeNH2*HCl'yi kristalleştirmek için soğutun, süzün, aynı ruhu kaynayan şişeye geri koyun ve tekrarlayın (kaybedilirse biraz daha taze EtOH ekleyin)
Sadece NH3*HCl kalana kadar tekrarlayın.
Benim durumumda başlangıçta ihmal edilebilir miktarda vardı,
ancak yine de kristalizasyon, sudan, dimetilamin ve kloroform izlerinden nihai saflaştırma için iyidir.
IF8JHmn3xj

Nihai yeniden kristalize edilmiş ve vakumla kurutulmuş ürün:
(üzgünüm ağırlık ve verim rakamlarını kaydetmedim, ancak bu oldukça iyi bir miktardı)
AH2ys4BrFT

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Metilamin hcl yaptım, kurutmak için kağıt üzerinde beklettim ama yavaş yavaş eriyor ve su topağı gibi oluyor, bunu nasıl düzeltebilirim?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,813
Deals
1
Muhtemelen, metilamin HCl veya çok saf olmayan bir ürün elde edersiniz.

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
5
Metilamin hidroklorürün etkisini hala bilmiyorum

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,813
Deals
1
Metilaminin psikolojik etkisi yoktur.

door

Don't buy from me
Resident
Reaction score
2
Bir arkadaşım bana çok daha kolay olduğunu söyledi, denemedim ama siz deneyebilirsiniz
Yağı 5.5'e kadar pH'lar, sonra 110 dereceye kadar kaynatır, 2 gün sonra oda sıcaklığında saklar ve kalan sıvı için geri gelir, tekrar kaynatır ve aynı işlemi yapar.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Öncelikle bir şişede 250 gram amonyum klorüre %37 (500 ml) formaldehit ekledim, 100 celcius'ta 5 saat damıttım, sonra çözeltiyi soğuttum ve amonyak klorürü süzdüm, sonra çözeltiyi 100 celcius'ta damıttım. amonyum klorürü iki kez buharlaştırdım ve süzdüm, sonra 110 celcius'ta buharlaştırdım ve metilamin HCl elde ettim, DCM ile yıkadım ve vakumlu filtrem olmadığı için bezle süzdüm, sonra kağıt üzerinde kuruttum. Metilamin hcl yavaş yavaş küçük su lekesi haline geliyor, anlayamadım, bu neden oluyor, metilaminin kendisi mi yoksa başka bir şey mi oluştu, lütfen nasıl çözüleceğini söyleyin.

Last edited:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,813
Deals
1
Her şeyden önce, reaktiflerinizi kontrol etmeniz gerekir. Saflaştırma aşaması yaptınız mı? Muhtemelen, metilamin HCl'nizde çok fazla su vardır ve sorununuzun nedeni budur.

View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Evet, etanolde saflaştırdım.

Sorun şu ki, bir beze sıktığımda ve kuruması için kağıt üzerinde tuttuğumda nem emmeye başlıyor.

Kurumuyor ve gittikçe daha fazla eriyor, nasıl kurutabilirim (ve kurutmadan metilamin HCL içermeyen baz yapabilir miyim?)

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,813
Deals
1
Vakum odası veya dedektör kullanmaya çalışın.

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Peki ya serbest baz, metilamin HCl'yi kurutmadan serbest baza dönüştürebilir miyiz?

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Metilamin HCL'mi kontrol etmek istersem, bunu nasıl yapabilirim.
Kuru olmadığı ve hava ile temas ettiğinde eridiği için erime noktasını kontrol edemeyebilirsiniz.

favorance

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Hiii neler oluyor?

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
6
Herhangi bir uzman sorunumu çözebilir mi, uzun zamandır cevap bekliyorum, metilaminimin çoğu nem nedeniyle eridi, nasıl kurutulur, kurutmadan, metilaminsiz baz nasıl yapabiliriz ve metilamin hcl benim, nasıl kontrol edilir, lütfen bunu da söyleyin.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Reaction score
66
@Manisj@1290, MeNH2*HCl tuzu eriyebilir, bu nedenle ağzını sıkıca kapalı tutun, büyük boyunlu cam şişede daha iyi olur. Vakumda bir seviyeye kadar kurutun, tamamen kurumasını sağlamak sadece desikatörde daha güçlü kurutma maddeleri üzerinde veya azeotrop olarak suyu damıtmak için benzen veya toluen ile kaynatarak mümkündür, daha sonra filtre edin ve vakum altında kurutun.
Alternatif olarak, konsantre çözeltisini NaOH üzerine damlatın, MeNH2 gazını ilave NaOH üzerinden geçirin ve karıştırarak buz-tuz banyosunda kuru soğuk metanol içinde kabarcıklandırın.
Biraz sodyum veya potasyum metaliniz varsa, alkolde kuru çözelti elde etmek için daha da kolay bir yol vardır, ancak muhtemelen buna sahip değilsiniz.

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
72
Metilamin üretmek için biraz daha basit bir seçenek, Nitrometan CH3NO2'yi Al/Hg amalgamı yoluyla Metilamin CH3NH2'ye indirgemek olacaktır.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
966
Deals
1
🤔Bir nedeni varmış gibi hissediyorum, çünkü in vitro metilamin yapmak için model uçak yakıtı kullanmak yaygın bir yoldur... ya çabuk bozulur ya da... enerjik bir reaksiyon gibi geliyor

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
72
Sıcak, Ağır ve Sert! Beynim acıyor şimdi. Rxn'den kaçan tüm gazı bir miktar HCl içinde yakalayacak ve geri kalanını atacaktım. Ya da gecikmeden insitu kullanacaktım.