Synteza chlorowodorku metyloaminy. Na dużą skalę.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Frit Buchner, ta synteza ma ponad sto lat (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) i została potwierdzona przez wielu niezależnych chemików, w tym przeze mnie.
Co więcej, każda publikacja w tym czasopiśmie powinna być recenzowana, więc jest to jedno z najbardziej zaufanych źródeł dla praktycznych chemików organicznych.
Link do oryginalnego dokumentu - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Jeśli ci się nie uda, to na pewno robisz coś bardzo źle lub twoje odczynniki nie są takie, jakich oczekujesz.

Chloroform można zastąpić DCM, ale nie jest to konieczne.
Jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki, lepiej użyj paraformaldehydu, a nie formaldehydu z metanolem, im więcej MeOH, tym bardziej kolorowy RM z mojego doświadczenia.
Bez metanolu nie trzeba destylować mieszaniny reakcyjnej, wystarczy utrzymywać temperaturę poniżej 100C, działa nawet przy niższej t, tylko zajmuje więcej czasu.
Absolutnie potrzebujesz próżni aspiratora do destylacji porcji wody, jeśli chcesz uzyskać ładny biały produkt.
Kluczem do dobrej czystości jest krystalizacja frakcyjna, im więcej tym lepszy wynik.
Użyłem 5-6 razy, trochę więcej niż w oryginalnej procedurze i uzyskałem fantastyczne wyniki.
Po 6+ godzinach w 100C, destylujemy trochę wody pod próżnią, schładzamy, odsysamy i powtarzamy.
Pierwsze 2-3 frakcje to chlorek amonu. Następnie metyloamina*hcl o strukturze krystalicznej wyraźnie różniącej się od pierwszych partii, bardziej przypominającej higroskopijne błyszczące płatki.
Ostatni roztwór macierzysty będzie zawierał głównie dimetyloaminę*hcl i należy go wyrzucić, jeśli nie jest potrzebny.
Ostatnim krokiem jest wielokrotna krystalizacja z gorącego abs. etanolu lub metanolu, jak opisano. Nie jest ona jednak konieczna do wielu syntez, a jedynie do usunięcia ostatnich śladów wody, NH3*HCl i Me2NH*HCl.

Jak więc widać, jest to czasochłonne, wiele dni pracy, ale można zacząć od dość dużej partii i przygotowywać czystą metyloaminę bez śladu przez miesiące lub lata.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
Za pierwszym razem zastosowałem oryginalną syntezę, a za drugim razem zastosowałem syntezę podaną przez jednego z tutejszych ekspertów. Refluksowałem pod próżnią przez 4 godziny i destylowałem pod próżnią przez 2 godziny. Temperatury nigdy nie osiągnęły jednak poziomu docelowego, być może moja próżnia jest silniejsza niż używana w 1910 roku. Za drugim razem hcl metyloaminy i produkt, który z niego zrobiłem, wyglądały dokładnie tak, jak na zdjęciach wszystkich, hcl metyloaminy wytwarzał nawet łatwopalny gaz po zneutralizowaniu NaOH i wodą. Ale produkt nie ma działania przeciwnowotworowego.
Mam tutaj litr technicznego formaldehydu z 5% metanolem i zamierzam spróbować ponownie, ale czy muszę destylować metanol, aby rozpocząć? Poczytam trochę więcej, to prawda, że mój chlorek amonu jest klasy nawozowej, a nie technicznej, czy to może być problem? Jak zdecydować, kiedy "runda" zmniejszania objętości rm jest zakończona? Mierzyłem i zatrzymywałem się za każdym razem, gdy zmniejszałem objętość o połowę, ale w ten sposób uzyskałem tylko 4 rundy i 4 partie kryształów. Czy metanol, którego używam na końcu, nie jest wystarczająco suchy? Nie mogę sobie wyobrazić, że to był problem, ponieważ destylowałem go dwa razy i umieściłem w 100% w/w, sito 3a na kilka dni
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Ten wysiłek nie jest tego wart.
A to tylko spekulacje autorów na temat próżni, która sama w sobie prawdopodobnie nie może wpływać na selektywność, podobnie jak nadmiar kwasu mrówkowego.
Może to po prostu efekt obniżonej temperatury, skuteczniejszego mieszania RM przez bulgotanie i pełniejszej konwersji NH3*HCl itp.
Późniejsi autorzy nie stosują refluksu próżniowego, co więcej jest to dość rzadka metoda nawet obecnie.
Obniżona temperatura wrzenia będzie również w przypadku nadmiaru MeOH w formalinie, ze względu na estryfikację kwasu mrówkowego i tworzenie niskowrzącego mrówczanu metylu i innych produktów ubocznych, ale jak już zauważyłem, staraj się tego unikać.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
To słuszna uwaga. Będę musiał przeczytać go ponownie, mając to na uwadze (że próżnia obniża temperaturę i ułatwia obracanie mieszadła itp.) Ten dokument został mi podlinkowany przez jednego z ekspertów na stronie, więc nie analizowałem go zbyt dokładnie. Nawet jeśli uznam, że nie udowodniono, że próżnia jest powodem, dla którego uzyskano wyższą wydajność, mogę uznać, że przyczyna nie ma znaczenia, a skutek tak. Rozważamy efekt grawitacji i magnetyzmu i planujemy go każdego dnia, nawet jeśli mechanizm jest dyskusyjny. Kupowanie formaldehydu jest stresujące, ponieważ nie jestem taksydermistą ani rolnikiem. Mam więcej wolnego czasu niż pieniędzy lub odwagi, aby kupić formaldehyd bez uzasadnionego zastosowania. To nie jest za darmo. Prawdopodobnie wybiorę maksymalizację wydajności ponad wygodę. Będę miał 33 dolary w tym formaldehydzie, niezależnie od tego, czy dostanę z niego kilogram chlorku metyloamonu, czy gram. Nie można go tu legalnie kupić, a ilość, jaką mogę zużyć, nie ma końca
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Sprawdziłem więc moje stare archiwa i postanowiłem podzielić się ze społecznością kilkoma notatkami na temat udanej syntezy podobnej do oryginalnej metody, ale z paraformaldehydem zamiast 37% formaliny.
Tylko po to, aby potwierdzić, że jest to ważna i jedna z najbardziej dostępnych dróg do całkiem dużej ilości czystej metyloaminy dla chemika amatora.
Moje proporcje były nieco inne:
Paraformaldehyd : NH3*HCl : dH2O jak 1 : 1.3 : 1.4
Nieco większy stosunek amonu do formaldehydu wynika z tego, że nie jestem ograniczony w chlorowodorku NH3 i do następnych syntez jego mała ilość nie przeszkadza tak bardzo jak dimetyloamina, więc postanowiłem przesunąć nieco równowagę w kierunku mniej alkilowanych produktów. Ale później zauważyłem, że jeśli wykonam więcej cykli destylacja-krystalizacja, jak już opisałem powyżej, separacja jest dość ostra, a po gorącej ekstrakcji etanolowej i tak pozostaje znikoma porcja NH3 * HCl.
Stosunek Paraform. do wody destylowanej wynosi 1 do 1,4, aby uzyskać około 40% roztwór formaldehydu, zakładając, że większość komercyjnych źródeł dostarcza 95+-1% proszku, reszta to woda.
Nie testowałem jeszcze bardziej stężonych roztworów, ale zakładam, że nadal jest to możliwe do pewnego poziomu, z nieco bardziej wyraźną reakcją egzotermiczną.
Jeśli zaczniesz go podgrzewać, to w pewnym momencie paraformaldehyd jest w pełni zdepolimeryzowany i uzyskuje się klarowny roztwór, nie pamiętam dokładnych liczb, ale prawdopodobnie w pobliżu 80-90 ° C, exoterm jest bardzo łagodny w tym przypadku (dla partii w kolbie 5-6L i powolnego ogrzewania), a następnie RM może utrzymywać się w tej temperaturze przez pewien czas już bez zewnętrznego ogrzewania. Jeśli doprowadzisz do tej T szybko lub dodasz trochę metanolu, aby obniżyć temperaturę wrzenia i wywołać bulgotanie w celu samowzbudzenia RM, to być może w pewnym momencie przekroczysz 100C i będziesz musiał ręcznie schłodzić trochę.

Bardzo skrócona wersja syntezy wygląda następująco:
  1. Mieszamy paraformaldehyd, chlorek amonu i wodę dest. i zaczynamy delikatnie podgrzewać na łaźni olejowej lub czymkolwiek innym.
  2. Staraj się utrzymać temperaturę bliską, ale poniżej 100C przez co najmniej 6h, lub 24h w temperaturze 80-90C.
  3. Ostudzić, przefiltrować substancje stałe przez odsysanie (nie myć niczym), przenieść płyn macierzysty do RBF i destylować 10-15% jego objętości pod próżnią, kontrolując T, aby nie przekroczył 100C, jak poprzednio. Powtórzyć 5-6 razy
  4. Pobrać surowe zbiory MeNH2*HCl (sprawdzić wizualnie, ale w większości przypadków od 3 do 5-6 zbioru) i przemyć chloroformem lub DCM (potrzeba trochę więcej), aby wypłukać ślady dimetyloaminy. Jeśli masz ograniczoną ilość tych odczynników, możesz po prostu przemyć ostatni zbiór lub nawet pominąć ten krok.
  5. Aby uzyskać najlepszą możliwą czystość, należy zwielokrotnić ekstrakcję na gorąco etanolem lub metanolem i krystalizację przez chłodzenie. Również opcjonalnie
  6. Suszenie próżniowe w celu usunięcia śladów alkoholu. Opcjonalnie.
Piękno tej syntezy polega na tym, że można ją przeprowadzić na naprawdę dużą skalę. Można nawet wykonać długotrwałą (kilka dni) dużą partię w 200-litrowej plastikowej puszce HDPE w obniżonej T, a następnie przenieść RM sekwencyjnie do mniejszych RBF i postępować jak powyżej, gdy masz wolny czas. W temperaturze pokojowej produkty uboczne nie gromadzą się przez co najmniej kilka miesięcy.

Zdjęcia:
RBF
1,5 kg paraformaldehydu + 1,95 kg chlorku amonu w 6-litrowej kolbie okrągłodennej.
Na początku myślałem, że to przepełnienie, ale później wszystko przeszło do roztworu bez większego wzrostu objętości.
Q9WvFmjYuP
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Kolejne zbioryfiltrat
Kolejne filtraty są nieco bardziej kolorowe.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
yloaminy
BhTE8YMuq2
aby usunąć ostatnie ślady Me2NH*HCl (dimetyloaminy).
poniżej znajduje się czysta, wodno-biała warstwa chloroformu.
Bb7tYfcy03
użyto samodzielnie przygotowanego abs. EtOH
Podgrzać do wrzenia, zdekantować jeszcze gorący, schłodzić do krystalizacji MeNH2*HCl, przefiltrować, zawrócić ten sam spirytus do wrzącej kolby i powtórzyć (dodać więcej świeżego EtOH, jeśli ubywa).
Powtarzać aż pozostanie tylko NH3*HCl.
W moim przypadku na początku była to znikoma ilość,
ale tak czy inaczej krystalizacja jest dobra do ostatecznego oczyszczenia z wody, śladów dimetyloaminy i chloroformu.
IF8JHmn3xj

Końcowy produkt rekrystalizowany i suszony próżniowo:
(przepraszam, że nie zapisałem wagi i wydajności, ale była to całkiem przyzwoita ilość)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Zrobiłem metyloaminę hcl, trzymałem ją na papierze, aby wyschła, ale powoli się topi i staje się jak bryła wody, jak mogę to naprawić?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Prawdopodobnie nie otrzymasz metyloaminy HCl lub bardzo zanieczyszczonego produktu.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Nadal nie znam działania chlorowodorku metyloaminy
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Metyloamina nie ma wpływu na psychikę.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Znajomy powiedział mi, gdzie jest to o wiele łatwiejsze, nie próbowałem tego, ale chłopaki mogą spróbować
Odczyn pH oleju wynosi 5,5, a następnie gotuje go do 110 stopni, przechowuje w temperaturze pokojowej po 2 dniach wraca po to, co pozostało, gotuje ponownie i robi to samo.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Po pierwsze, dodałem formaldehyd 37% (500 ml) do 250 gramów chlorku amonu w kolbie, destylowałem go przez 5 godzin w temperaturze 100 stopni Celsjusza, następnie schłodziłem roztwór i przefiltrowałem chlorek amonu, a następnie destylowałem roztwór w temperaturze 100 stopni Celsjusza. dwukrotnie odparowałem i przefiltrowałem chlorek amonu, a następnie odparowałem w temperaturze 110 stopni Celsjusza i otrzymałem metyloaminę HCl, przemyłem ją DCM i przefiltrowałem szmatką, ponieważ nie mam filtra próżniowego, a następnie wysuszyłem na papierze. Umieść metyloaminę hcl powoli staje się małą plamą wody, nie byłem w stanie zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, czy to sama metyloamina, czy coś innego się utworzyło, proszę powiedz, jak to rozwiązać.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Przede wszystkim należy sprawdzić odczynniki. Czy wykonałeś etap oczyszczania? Prawdopodobnie Twoja metyloamina HCl zawiera dużo wody i to jest przyczyną Twojego problemu.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Tak, oczyściłem go w etanolu.

Problem polega na tym, że kiedy wyciskam go w szmatkę i trzymam na papierze do wyschnięcia, zaczyna wchłaniać wilgoć.

Nie wysycha i topi się coraz bardziej, jak go wysuszyć (i czy mogę zrobić bazę wolną od metyloaminy HCL bez suszenia)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Spróbuj użyć komory próżniowej lub dedykatora.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
A co z wolną zasadą, czy możemy przekształcić metyloaminę HCl w wolną zasadę bez jej suszenia?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Jeśli chcę sprawdzić moją metyloaminę HCL, jak mogę to zrobić.
Może nie być możliwe sprawdzenie temperatury topnienia, ponieważ nie jest sucha i topi się w kontakcie z powietrzem.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Czy jakiś ekspert może rozwiązać mój problem, czekałem na odpowiedź przez długi czas, dużo mojej metyloaminy stopiło się z powodu wilgoci, jak ją wysuszyć, bez suszenia, jak możemy zrobić bazę bez metyloaminy, a metyloamina hcl jest moja, jak to sprawdzić, proszę powiedz to również.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Manisj@1290, sól MeNH2*HCl rozpływa się, więc trzymaj ją szczelnie zamkniętą, lepiej w szklanej butelce z dużą szyjką. Wysuszyć do pewnego poziomu w próżni, całkowite wysuszenie jest możliwe tylko w eksykatorze nad jeszcze silniejszymi środkami suszącymi lub przez gotowanie z benzenem lub toluenem w celu oddestylowania wody jako azeotropu, a następnie przefiltrowania i wysuszenia pod próżnią.
Alternatywnie można skropić stężony roztwór NaOH, przepuścić gaz MeNH2 przez dodatkowy NaOH i bąbelkować w suchym zimnym metanolu w kąpieli lodowo-solnej z mieszaniem.
Jeśli masz trochę metalu sodu lub potasu, istnieje jeszcze łatwiejsza droga do uzyskania suchego roztworu w alkoholu, ale prawdopodobnie go nie masz.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
119
Reaction score
72
Points
28
Nieco prostszą opcją produkcji metyloaminy byłaby redukcja nitrometanu CH3NO2 do metyloaminy CH3NH2 za pomocą amalgamatu Al/Hg.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
🤔Czuję, że jest jakiś powód, ponieważ używanie paliwa do samolotów modelowych do produkcji metyloaminy in vitro jest powszechną drogą... albo szybko się degraduje, albo... brzmi jak reakcja energetyczna.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
119
Reaction score
72
Points
28
Gorące, ciężkie i twarde! Mózg mnie teraz boli. Miałem zamiar po prostu złapać cały gaz, który ucieka z rxn w jakimś HCl i wyrzucić resztę. Albo bezzwłocznie użyć insitu.
 
Top