Metilamin-hidroklorid szintézis. Nagyméretű.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Frit Buchner, ez a szintézis több mint egy évszázados (Marvel et al., 1923, Org. Synth.), és számos független kémikus, köztük én is megerősítettem, hogy működik.
Ráadásul az említett folyóiratban minden publikációt szakértői értékelésnek kell alávetni, így ez az egyik legmegbízhatóbb forrás a gyakorlati szerves kémikusok számára.
Link az eredeti dokumentumhoz - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Ha nem sikerül, akkor biztosan valami nagyon rosszul csinálsz, vagy a reagensek nem azok, amire számítasz.

A kloroform helyettesíthető DCM-mel, de egyébként nem szükséges.
Ha jó eredményt akarsz, jobb ha paraformaldehidet használsz, nem formaldehidet metanollal, minél több MeOH annál színesebb RM a tapasztalatom szerint.
Metanol nélkül nem kell desztillálni a reakcióelegyet, csak tartsd a hőmérsékletet 100C alatt, még lover t-nél is működik, csak több idő kell hozzá.
Feltétlenül szükség van a vákuumszívóra a vízrészek desztillálásához, ha szép fehér terméket akarsz.
A jó tisztaság kulcsa a frakcionált kristályosítás, minél több, annál jobb az eredmény.
Én 5-6-szor használtam, kicsit többször, mint az eredeti eljárásban, és fantasztikus eredményeket kaptam.
Tehát 6+ óra 100C után vákuum alatt desztillálj egy kis vizet, hűtsd le, szívószűrő, és ismételd meg.
Az első 2-3 frakció ammónium-klorid lesz. Aztán metilamin*hcl, amelynek kristályszerkezete egyértelműen különbözik az első tételektől, inkább higroszkópos fényes pelyhek.
Az utolsó anyalúg nagyrészt dimetilamin*hcl-t fog tartalmazni, és ha nincs rá szükség, el kell dobni.
Az utolsó lépés a többszörös kristályosítás forró absz. etanolból vagy metanolból a leírtak szerint. De ez sem szükséges sok szintézishez, csak a víz, NH3*HCl és Me2NH*HCl utolsó nyomainak eltávolítására szolgál.

Tehát, mint látható, ez időigényes, sok napnyi munka, de elég nagy tételekkel lehet kezdeni, és nem nyomon követhető tiszta metilamint készíteni hónapokig vagy évekig.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
Az első alkalommal az eredeti szintézist követtem, a második alkalommal pedig azt, amelyet az egyik itteni szakértőtől kaptam. Refluxáltam vákuum alatt 4 órán keresztül, és vákuum alatt desztilláltam 2 órán keresztül. A hőmérsékletek soha nem érte el a célszintet, bár talán az én vákuumom erősebb, mint amit 1910-ben használtak. Ezt feltételeztem. a második alkalommal a metilamin hcl és a termék, amit készítettem belőle, pontosan úgy nézett ki, mint mindenki képein a metilamin hcl még gyúlékony gázt is termelt, amikor NaOH-val és vízzel semlegesítették. De a terméknek nincs cns hatása.
Van itt egy liter technikai minőségű formaldehid 5% metanollal és újra megpróbálom, de a metanolt le kell desztillálni a kezdéshez? Még olvasgatok egy kicsit, igaz az én ammónium-kloridom műtrágya minőségű nem műszaki minőségű lehet ez a probléma? Hogyan döntöd el, hogy mikor van "egy kör" a rm térfogatának csökkentése? Én mértem és megálltam minden alkalommal, amikor felére csökkentettem a térfogatot, de így csak 4 kört kapok és 4 adag kristályt. A metanol amit a végén használok nem elég száraz lenne az okozója? Bár nem tudom elképzelni, hogy ez volt a probléma, mert kétszer desztilláltam és 100% w/w, 3a szitán tettem több napig
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Ez az erőfeszítés nem éri meg.
És ez csak a szerzők spekulációja a vákuumról, amely önmagában valószínűleg nem tudja befolyásolni a szelektivitást, ahogyan a hangyasavfelesleggel is.
Talán csak a csökkentett hőmérséklet hatása, az RM buborékolással történő hatékonyabb keverése és az NH3*HCl teljesebb átalakulása stb.
A későbbi szerzők nem használnak vákuumos refluxot, ráadásul ez még manapság is eléggé ritka módszer.
Csökkentett forráshőmérséklet lesz abban az esetben is, ha a formalinban többlet MeOH van, mert a hangyasav észteresedik és alacsony forráspontú metil-formiát és egyéb melléktermékek képződnek, de mint már megjegyeztem, ezt próbáljuk elkerülni.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
Ez egy jogos észrevétel. Ezt szem előtt tartva kell majd újra elolvasnom (hogy a vákuum csökkenti a hőmérsékletet és könnyebben forog a keverőpálca, stb.). Ezt a dokumentumot az egyik webhely szakértője linkelte hozzám, így nem vizsgáltam meg alaposan. Még ha úgy is döntök, hogy nem bizonyított, hogy maga a vákuum az oka annak, hogy magasabb hozamot értek el, akkor is úgy dönthetek, hogy az ok nem számít, a hatás viszont igen. A gravitáció és a mágnesesség hatását minden nap figyelembe vesszük és tervezzük, még akkor is, ha a mechanizmus vitatható. A formaldehid megvásárlása stresszes, mert nem vagyok preparátor vagy farmer. Több szabadidőm van, mint pénzem vagy bátorságom, hogy formaldehidet vásároljak jogos felhasználás nélkül. Nem ingyen van. Valószínűleg a hozam maximalizálását választom a kényelem helyett. 33 dollárom lesz ebben a formaldehidben, akár egy kilogramm metilammónium-kloridot, akár egy grammot kapok belőle. Itt nem lehet legálisan vásárolni, és nincs vége annak a mennyiségnek, amit felhasználhatok.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Ezért megnéztem a régi archívumaimat, és úgy döntöttem, hogy megosztok néhány jegyzetet a közösséggel az eredeti módszerhez hasonló sikeres szintézisről, de 37%-os formalin helyett paraformaldehiddel.
Csak azért, hogy megerősítsem, hogy érvényes és az egyik legkönnyebben elérhető útvonal elég nagy mennyiségű tiszta metilaminhoz az amatőr kémikusok számára.
Az én arányok egy kicsit másképp alakultak:
Paraformaldehid : NH3*HCl : dH2O mint 1 : 1,3 : 1.4
A kicsit nagyobb ammónium-formaldehid arány azért van, mert nem vagyok korlátozott NH3-hidrokloridban, és a következő szintéziseimhez a kis mennyiség nem zavar annyira, mint a dimetilamin, ezért úgy döntöttem, hogy egy kicsit eltolom az egyensúlyt a kevésbé alkilezett termékek felé. Később azonban észrevettem, hogy ha több desztillációs-kristályosítási ciklust végzek, ahogy fentebb már leírtam, a szétválasztás elég éles, és a forró etanolos extrakciók után amúgy is elhanyagolható mennyiségű NH3*HCl marad.
Paraform. és desztillált víz aránya 1:1,4, hogy kb. 40%-os formaldehid oldatot kapjunk, feltételezve, hogy a legtöbb kereskedelmi forrás 95+-1%-os port biztosít, a többi víz.
Még töményebb oldatokat nem teszteltem, de feltételezem, hogy valamilyen szintig még mindig lehetséges, kicsit erősebb exoterm reakcióval.
Ha elkezdjük melegíteni, akkor egy bizonyos ponton a paraformaldehid teljesen depolimerizálódik és tiszta oldatot kapunk, nem emlékszem pontos számokra, de valószínűleg 80-90C közelében, az exoterm nagyon kíméletes ebben az esetben (5-6L-es lombikban lévő tétel és lassú melegítés esetén) és akkor az RM már önmagában, külső melegítés nélkül is képes egy ideig tartani ezen a hőmérsékleten. Ha gyorsan elviszed erre a T-re, vagy adsz hozzá némi metanolt, hogy csökkentsd a forráspontot és buborékképződést idézz elő az RM önkeveréséhez, akkor talán egy bizonyos ponton 100C fölé jutsz és szükségessé válik a kézi hűtés egy kicsit.

A szintézis nagyon rövid változata így néz ki:
  1. Keverjük össze a paraformaldehidet, ammónium-kloridot és a deszt. vizet, és indítsuk el a gyengéd hőkezelést olajfürdőn vagy bármi máson.
  2. Próbáljuk meg a 100C közelében, de 100C alatt tartani legalább 6 órán át, vagy 24 órán át teljesen 80-90C-on.
  3. Hűtsük le, szűrjük le a szilárd anyagokat szívással (ne mossuk át semmivel), az anyalúgot tegyük át az RBF-be, és vákuum alatt desztilláljuk le a térfogatának 10-15%-át, ellenőrizzük, hogy ne haladja meg a 100C-ot, mint korábban. Ismételjük meg 5-6 alkalommal
  4. Vegyük a nyers MeNH2*HCl termést (vizuálisan ellenőrizzük, de a legtöbb esetben a 3.-6. termést), és mossuk kloroformmal vagy DCM-mel (kicsit több kell), hogy kimossuk a dimetil-amin nyomait. Ha korlátozott mennyiségű ilyen reagenssel rendelkezik, akkor csak az utolsó termést mossa ki, vagy akár ki is hagyhatja ezt a lépést.
  5. A lehető legnagyobb tisztaság elérése érdekében többszörözze a forró extrakciókat absz. etanollal vagy metanollal és a kristályosításokat hűtéssel. Szintén opcionális
  6. Vákuumszárítás az alkohol nyomainak eltávolítására. Választható.
Ennek a szintézisnek az a szépsége, hogy igazán nagy mennyiségben lehet vele dolgozni. Akár hosszú ideig (néhány napig) nagy tételben 200L műanyag HDPE kannában csökkentett T-nél, majd az RM-et egymás után kisebb RBF-be átvinni és a fentiek szerint folytatni, amikor van szabadideje. Szobahőmérsékleten legalább hónapokig nincs számottevő biuld-up melléktermék.

Képek:
.
1,5 kg paraformaldehid + 1,95 kg ammónium-klorid 6L-es kerekfenekű lombikban.
Először azt hittem, hogy túltöltés, de később minden megy az oldatba, anélkül, hogy nagy térfogatnövekedés lenne.
Q9WvFmjYuP
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
A következő szűrletek kissé színezettebbek.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
a Me2NH*HCl (dimetilamin) utolsó nyomainak eltávolítására
tiszta víz-fehér kloroform réteg van alatta.
Bb7tYfcy03
használt saját készítésű abs. EtOH
Forrásig hevítjük, még forrón dekantáljuk, lehűtjük a MeNH2*HCl kristályosodásához, szűrjük, visszatesszük ugyanazt a szeszt a forrásban lévő lombikba és megismételjük (ha veszítünk, adjunk még friss EtOH-t).
Ismételjük, amíg csak NH3*HCl marad.
Az én esetemben elenyésző mennyiségű volt az esemény a kezdet kezdetén,
de egyébként a kristályosítás jó a végső tisztításhoz a víztől, a dimetilamin és a kloroform nyomaiból.
IF8JHmn3xj

Végső átkristályosított és vákuumban szárított termék:
(sajnálom, hogy nem mentettem el a tömeg és a hozam számokat, de ez elég tisztességes mennyiség volt)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Készítettem metilamin hcl-t, papíron tartottam, hogy megszáradjon, de lassan elolvad és olyan lesz, mint egy csomó víz, hogyan tudom ezt helyrehozni?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Valószínűleg nem metilamin HCl-t vagy nagyon tisztátalan terméket kap.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Még mindig nem ismerem a metilamin-hidroklorid hatását
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
A metilaminnak nincs pszichológiai hatása.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Egy barátom azt mondta nekem, ahol ez sokkal könnyebb Én még nem próbáltam ki, de u srácok is van egy próbát
Ő pH az olajat 5,5 majd forraljuk fel a 110degres a tárolás szobahőmérsékleten 2 nap múlva visszajön érte, ami folyadék maradt forraljuk fel újra csináljuk ugyanezt ect
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Először is, egy lombikban 250 gramm ammónium-kloridhoz 37%-os formaldehidet adtam (500 ml), 5 órán keresztül 100 celciuson desztilláltam, majd az oldatot lehűtöttem és ammónium-kloridot szűrtem, majd az oldatot 100 celciuson desztilláltam. kétszer pároltam és szűrtem az ammónium-kloridot, majd 110 celciuson pároltam és metilamin HCl-t kaptam, DCM-mel mostam és ruhával szűrtem, mert nincs vákuumszűrőm, majd papíron szárítottam. Tedd metilamin hcl lassan lesz kis vízfolt, nem tudtam megérteni, miért történik ez, ez maga a metilamin, vagy valami más képződött, kérem mondja meg, hogyan kell megoldani.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Először is ellenőriznie kell a reagenseket. Elvégezte a tisztítási lépést? Valószínűleg a metilamin HCl sok vizet tartalmaz, és ez a probléma oka.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Igen, megtisztítottam, etanolban.

Ez a probléma, amikor egy ruhába nyomom és papíron tartom száradni, elkezdi felszívni a nedvességet.

Nem szárad, és egyre jobban olvad, hogyan lehet szárítani, (és tudok-e metilamin HCL mentes bázist készíteni szárítás nélkül?)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,813
Points
113
Deals
1
Próbáljon meg vákuumkamrát vagy dedikátort használni.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Mi a helyzet a szabad bázissal, a metilamin HCl-t szabad bázissá tudjuk tenni szárítás nélkül?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Ha ellenőrizni szeretném a metilamin HCL-t, hogyan tehetem meg.
Lehet, hogy nem tudja ellenőrizni az olvadáspontot, mivel nem száraz, és levegővel érintkezve megolvad.
 

favorance

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Hiii mi folyik itt ?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Meg tudja-e oldani valamelyik szakértő a problémámat, már régóta várom a választ, sok metilaminom megolvadt a nedvesség miatt, hogyan szárítsuk meg, szárítás nélkül, hogyan tudunk metilaminmentes bázist készíteni, és a metilamin hcl az enyém, hogyan kell ellenőrizni, kérem, mondja meg ezt is.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Manisj@1290, A MeNH2*HCl só folyékony, ezért tartsa szorosan lezárva, jobb, ha nagy nyakú üvegben tárolja. Szárítsd valamilyen szinten vákuumban, teljesen szárazra csak exszikkátorban lehet még erősebb szárítószerek fölött, vagy benzollal vagy toluolnal forralva desztillálni vízzel, mint azeotróp, majd szűrni és vákuumban szárítani.
Alternatív megoldásként csepegtessük tömény oldatát NaOH-ra, további NaOH-n keresztül vezessük át a MeNH2 gázt, és száraz hideg metanolban, jég-sófürdőben, keverés mellett buborékosítsuk.
Ha van némi nátrium vagy kálium fém, van még egyszerűbb út, hogy száraz oldatot kapjon az alkoholban, de valószínűleg nem rendelkezik vele.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
119
Reaction score
72
Points
28
A metilamin előállításának valamivel egyszerűbb lehetősége lenne a nitrometán CH3NO2 metilamin CH3NH2-re történő redukciója Al/Hg amalgámon keresztül.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,413
Solutions
4
Reaction score
966
Points
113
Deals
1
🤔Úgy érzem, hogy van oka, mert a modellrepülőgépek üzemanyagának felhasználása a metilamin in vitro előállításához egy gyakori útvonal... vagy gyorsan lebomlik, vagy... ez úgy hangzik, mint egy energetikai reakció
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
119
Reaction score
72
Points
28
Forró, nehéz és kemény! Most már fáj az agyam. Csak fel akartam fogni az összes gázt, ami a rxn-ből kiszabadul egy kis HCl-ben, a többit pedig kidobni. Vagy késedelem nélkül használjam az insitu-t.
 
Top