Tankoslojna kromatografija (TLC) zdravil

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Uvod: V tem priročniku so predstavljeni naslednji primeri kemijskih kemikalij, ki jih je treba obravnavati v okviru kemijske zakonodaje.
Kromatografija se uporablja za ločevanje mešanic snovi na njihove sestavine. Vse oblike kromatografije delujejo po enakem načelu. V tem članku bom to metodo pojasnil z opredelitvijo Rf amfetamina metamfetamina in mefedrona.
Kromatografske plošče imajo stacionarno fazo (trdno snov ali tekočino na trdni podlagi) in mobilno fazo (tekočino ali plin). Mobilna faza teče skozi stacionarno fazo in s seboj nosi sestavine zmesi. Različne komponente se gibljejo različno hitro. Razloge za to si bomo ogledali v nadaljevanju strani. Pri tankoslojni kromatografiji se uporablja natanko tako, kot je navedeno - s tanko, enakomerno plastjo silikagela ali aluminijevega oksida, prevlečenega na kosu stekla, kovine ali toge plastike. Silikagel (ali aluminijev oksid) je stacionarna faza. Stacionarna faza za tankoslojno kromatografijo pogosto vsebuje tudi snov, ki fluorescira v UV-svetlobi ali jodovi komori - iz razlogov, ki jih boste videli pozneje. Mobilna faza je primerno tekoče topilo ali mešanica topil.
O7y0S1BVup
Kako deluje tankoslojna kromatografija?
Silikagel je oblika silicijevega dioksida (silicijevega dioksida). Silicijevi atomi so povezani z atomi kisika v velikansko kovalentno strukturo. Na površini silikagela pa so silicijevi atomi povezani s skupinami -OH. Tako so na površini silikagela vezi Si-O-H namesto vezi Si-O-Si. Diagram prikazuje majhen del površine silicijevega dioksida. Površina silikagela je zelo polarna in lahko zaradi -OH skupin tvori vodikove vezi z ustreznimi spojinami v okolici ter Van-der-Waalsove disperzijske sile in dipolno-dipolno privlačnost.
index.php
Priprava.
Potrebujete:
1. brizgo za 5 ml х 4
2. Plastični kozarec za testiranje urina х 4
3. Velike plastične posode za hrano (ali ena velika čaša in plastična posoda) х 2
4. TLC plošča s plastjo silikagela 5x10 cm (veliko ploščo lahko odrežete s škarjami)
5. Topila etil acetat, metanol, heksan (lahko nadomestite z ogljikovim tetrakloridom), vodna raztopina amonijaka 10 % ali več, alkoholna raztopina joda
6. Mehak svinčnik, ravnilo in klešče
Ne pozabite na rokavice in respirator, poskuse izvajajte v prezračevanem prostoru.

Izdelava kromatograma.
1. Pripraviti morate tekočo raztopino etil acetat:metanol:raztopina amoniaka 85:10:5. Za 10 ml morate vzeti 8,5 ml etil acetata, 1 ml metanola in 0,5 ml raztopine amoniaka ter jih premešati.
6nLxpuEbCN
2. S to raztopino očistite ploščo s silikagelom. Ploščo postavimo v raztopino, ki mora biti globoka 3-4 mm v veliki čaši (kot na sliki 1). Za udobno rokovanje lahko uporabite pinceto. Pomembno: plošče ne omočite z vodo, ker se bo pokvarila. Ploščo morate držati v raztopini, dokler sprednja stran topila ne doseže zgornjega roba plošče.
1fipcB9nav
3. Začeli bomo s preprostim primerom. Imamo štiri snovi: amfetamin(A), metamfetamin (L), kofein(K) in mefedron(M).
Za ta poskus morate pridobiti brezplačno bazo drog. V stekleni (plastični) kozarec dajte 10-15 mg vzorca (nekaj grudic), čisto dve kapljici vodne raztopine amonijaka. Nato vlijte 3-4 kapljice heksana ali ogljikovega tetraklorida in pretresajte eno minuto. Prosta baza vaše droge se razredči v organski plasti.
Priprava
RRUmtkd65u
GdJ4SamjFt
4. Sedaj jo morate položiti na kromatografsko ploščo, ki ste jo pripravili prej. Vzemite iglo iz injekcijske brizge in jo s kleščami prerežite, kot je prikazano v primeru. Dobiti morate raven rob.
BwqPFzAZoN
JPbXk0QE6R
Tdk1KZQ9Ns
IdDJqkrZwu
MgVTIXvQx4
Vzemite čisto in posušeno ploščico ter s svinčnikom narišite črto ~5-6 mm od spodnjega roba. Vse oznake na ploščici, ki prikazujejo prvotni položaj kapljice, morajo biti prav tako v svinčniku. Če je bilo vse to narejeno s črnilom, se bodo barvila iz črnila premikala tudi pri razvoju kromatograma. Označite štiri pike z enako razdaljo med njimi. Konec odrezane igle potopite v organsko plast prve raztopine narkotika. S konico igle se dotaknite plošče in naredite majhno piko s premerom 3-4 mm, počakajte, da se posuši, in postopek ponovite desetkrat. Za druge snovi ponovite faze 2 in 3.
Pogosta napaka: ne naredite velikega mastnega madeža, ker lahko vaša snov med poskusom prekrije druge snovi.

5. Ko so lise prostih baz suhe, ploščo postavimo v plitvo plast topila v pokrito čašo. Pomembno je, da je nivo topila pod črto, na kateri je madež. Počakajte, da linija topila doseže 4-5 mm pred zgornjim robom plošče, in jo izvlecite. Nato s svinčnikom narišite črto na sprednjo črto topila. Osušite jo na zraku.
J5*****wo3hg9
Jo3r2ZInqC
6. Kromatogram dajte v zaprto posodo (kot je druga čaša, prekrita z urnim steklom, ali velike plastične posode) skupaj z nekaj kristali joda. Jodovi hlapi v posodi reagirajo s točkami na kromatogramu. Snovi, ki vas zanimajo, se lahko pokažejo kot obarvane lise. Sledite jim s svinčnikom in v središče vsake pege narišite pike.
Y9sMJlfLtw
Uporabite lahko tudi UV svetilko z valovno dolžino 254 in 365 nm.
5iIH3gCv8W
Kako pripraviti jodovo komoro.
Vzemite en plastični ali stekleni kozarec, vlijte 10-15 ml vode, 4-5 kapljic alkoholne raztopine joda. Mešajte 7-10 minut. Odcedite vodo. Jod se izloči v vodi na straneh kozarca. Kozarec postavite v posodo.

Faktor zadrževanja
Po končani separaciji se posamezne spojine pojavijo kot vertikalno ločene pege. Vsaka točka ima faktor zadrževanja (Rf), ki je enak razdalji, ki se je premaknila, glede na celotno razdaljo, ki jo je prepotovalo topilo. Formula Rf je Rf = razdalja, ki jo prepotuje vzorec, / razdalja, ki jo prepotuje topilo.
:
XHkr1Vzm23
Vrednost Rf se lahko uporabi za identifikacijo spojin zaradi svoje edinstvenosti za vsako spojino. Ko primerjamo dve različni spojini pod enakimi pogoji, je spojina z večjo vrednostjo Rf manj polarna, ker se ne drži na stacionarni fazi tako dolgo kot polarna spojina, ki bi imela manjšo vrednost Rf. Na vrednosti Rf in ponovljivost lahko vplivajo številni različni dejavniki, kot so debelina plasti, vlaga na plošči TLC, nasičenost posode, temperatura, globina mobilne faze, vrsta plošče TLC, velikost vzorca in parametri topila. Ti učinki običajno povzročijo povečanje vrednosti Rf. Vendar se v primeru debeline plasti vrednost Rf zmanjša, ker se mobilna faza počasneje premika po plošči navzgor.
Razprava o rezultatih
Pri poskusu sem namesto pričakovanih štirih točk dobil tri. Ponovitev poskusa je pokazala, da se kofein ne eluira z raztopino etil cetata, metanola in amoniaka v razmerju 85:10:5. Eksperimentalno je bilo potrjeno, da je ta raztopina primerna za eluiranje drog, kot so amfetamin, metamfetamin in mefedron.
FBDizmYMTS
Rf preučevanih drog.
Amfetamin - 0,53
metamfetamin - 0,55
mefedron - 0,65

Pojasnilo.
Dobil sem dve ploščici z rezultati. Dve izmerjeni razdalji med začetno točko in sredino obkrožene točke. Amfetaminska točka je bila na prvi plošči 42 mm, na drugi plošči pa 49 mm od začetne črte, sprednja črta topila je bila 85 oziroma 86 mm. Rf1=42/85=0.49, Rf2=49/86=0.52. Nato sem izračunal aritmetično sredino 0,53. Enake izračune sem opravil za druge snovi.

Zaključek.
Kot kaže poskus, lahko izmerite Rf svojega zdravila in ga primerjate z znano snovjo na isti plošči. Za preverjanje Rf naredite piko brez podlage za vašo drogo in 1-4 pike drugih drog. Če so pike na enaki razdalji od začetne črte, gre verjetno za isto snov. Prav tako, če iz vaše droge dobite več lis, imate verjetno mešanico snovi. Nekatere droge imajo več lis, ker so mešanica droge in stranskih produktov sinteze. Kljub temu jih lahko primerjate z drugimi drogami z uporabo tankoslojne kromatografije.

 

Attachments

  • wQ3z9vcSdk.gif
    wQ3z9vcSdk.gif
    3.1 KB · Views: 3,362
  • bMlJZV9HFa.jpg
    bMlJZV9HFa.jpg
    999.6 KB · Views: 1,459
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Za razvoj TLC? Kakšno vrsto analize imate v mislih?
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Ali lahko namesto plošč iz silicijevega dioksida tlc uporabim kaj otc?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Žal ne.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Priporočljivo je tudi, da si priskrbite UV-različico, saj sicer ne morete zares videti, kaj, zlasti kot začetnik. Te stanejo enako kot brez njih.
Kdor želi prihraniti, se ozre po kitajski tržnici, tam lahko kupite plošče, vendar večinoma le na steklo, teh ne morete preprosto rezati.
Obstajajo pa tudi celi kompleti za analizo drog TLC, ki jih lahko kupite z vsem, kar za to potrebujete. Videl sem tudi ponudnika, ki je povezan tukaj na forumu.
 

evangelium

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
40
Reaction score
5
Points
8
Ali lahko uporabljam 395 nm uv svetlobo? Ali je z njo mogoče testirati prisotnost psevdoefedrina ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, potrebujete dve valovni dolžini. Če ju nimate, uporabite jodovo komoro.
Z njo lahko določite efedrin. Kar zadeva njegove izomere, nisem prepričan.
 

sassafras

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Ali lahko amfetamine raztopite samo v metanolu in ne v mešanici z amoniakom, da bi dobili rezultate?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Morate dobiti amfetamin brez baze. Za njeno pridobitev lahko namesto tega uporabite NaHCO3. Kar zadeva elucijsko raztopino, morate uporabiti raztopino amoniaka. Zlahka jo najdete v lekarni.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Ali lahko za testiranje safrola uporabimo metodo TLC? Kaj pa za vodni metilamin?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, da, če imate referenčno snov za primerjavo.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Super. ja, tukaj sem pač letel na slepo. Nič vmesnih korakov testiranja. Ali sem naredil 521097-97-2 ali ne? MDP2P? Ali je to sploh še čudovita Sassafras? Torej zdaj moram raziskati, ali obstajajo kakršni koli izdelki TLC brez recepta, ki jih lahko kupim, ali če moram vse to pripraviti sam, kot je opisano zgoraj, nato pa raziskovati za referenčne primerjave. Odprt sem za vse druge ideje za dosego mojega cilja, ki je: Kako lahko 100-odstotno potrdim, kaj za vraga sem danes dejansko ustvaril?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Laboratorijski test GC-MS lahko zagotovi 100-odstotni odgovor.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Na spletu sem se pozanimal o kraju, kamor bi lahko poslal stvari za kakršno koli testiranje, vendar nimam nobenih napotkov. Imate kakšne predloge? Če TLC ni 100-odstoten kot GC-MS, ampak 75-odstotno zanesljiv, je to zame dovolj dobro.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Odvisno od vaše lokacije. Na forumu lahko odprete razdelek Analitična kemija. Tam je seznam laboratorijev. Obrnite se nanje.
 
Top