Problema dozei [Cele mai rele experiențe ale mele cu medicamentele]

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2023
Messages
21
Reaction score
37
Points
13
Atunci când se utilizează medicamente, există atât de multe variabile care pot provoca tragedii; acesta este motivul pentru care am ajuns să scriu o carte întreagă pe această temă. Cu toate acestea, la o reexaminare a numeroaselor clase de dezastre în care m-am îmbarcat personal, cel mai comun numitor se referă la doză: am luat adesea mult prea mult.

Reproduc mai jos un articol pe care l-am postat recent pe Substackreferitor la cele mai rele experiențe ale mele cu drogurile. Intenția a fost de a fi oarecum lejer în prezentarea sa, cu obiectivul de a transmite mesajul general că un proces de reducere a riscurilor este esențial, dar firul subiacent, faptul că în mod repetat nu am reușit să îmi controlez apetitul, este greu de scăpat.

Există un argument conform căruia aproape orice drog este relativ sigur cu o doză suficient de mică, dar, de asemenea, unele droguri sunt mult mai predispuse la nenorociri decât altele. Nucșoara și salvinorina A sunt poate exemple bune: depășirea pragului fără a cădea într-un abis tinde să fie extrem de dificilă. Diferențele de puritate sunt, desigur, un alt exemplu.

Având în vedere toate acestea, m-am gândit că articolul ar putea fi de interes aici. În apărarea mea însă, voi sublinia că sunt mult mai stabil și mai sensibil acum decât eram atunci. :)

Am luat 182 de droguri: Dar care a fost cel mai rău?

În calitate de autor al Bibliei consumatorilor de droguri, unii oameni presupun că, atunci când am luat cele 182 de droguri, am fost întotdeauna un exemplu de siguranță și de bune practici. Cu toate acestea, nimic nu ar putea fi mai departe de adevăr.

Acum câteva luni, am postat pe rețelele de socializare o listă cu drogurile mele preferate. Ulterior, am fost întrebată, de mai multe ori de fapt, care sunt cele mai puțin preferate: practic, care sunt drogurile care mi-au provocat cele mai rele experiențe. Așa că iată-le.



La începutul călătoriei mele, cunoștințele mele despre reducerea riscurilor nu erau mai mari decât cele ale cititorului mediu al acestui articol. Aceasta urma să fie o curbă de învățare enormă, iar cartea este, prin urmare, plină de exemple despre cum să nu o faci. Într-adevăr, unul dintre motivele pentru care am inclus rapoartele de experiență a fost acela de a ilustra tipul de erori umane care sunt mult prea frecvente.

Următoarele rezumate oferă câte un caz concret. Acestea sunt doar o jumătate de duzină dintre cele cu care am făcut un dezastru absolut și care au produs un rezultat departe de a fi fericit.

Pentru context, ar trebui să precizez că mi-am autoadministrat acestea pe o perioadă de 12-15 ani. Pentru majoritatea am putut documenta și detalia efectele lor în timp ce le experimentam efectiv: fie prin note scrise, fie prin înregistrarea pe telefon. Bineînțeles, acest lucru nu a fost întotdeauna posibil, deoarece uneori am fost prea amețit, traumatizat sau implicat în alt mod.

În cele din urmă, ar trebui să fac și câteva observații retrospective cu privire la ceea ce urmează. Primul eșec s-a datorat în totalitate naturii drogului. A doua (sinteticele) s-a datorat, de asemenea, parțial naturii sale. Restul, precum și celelalte tratate în carte, s-au datorat în mare parte propriei mele inepții și complaceri.

Să trecem la treabă...

--

1. Nucșoara

Acest incident a avut loc cu mulți ani în urmă: Aveam 21 de ani, eram tânăr și naiv (în materie de droguri). Am citit că nucșoara poate induce o stare de euforie, așa că, pur și simplu, am făcut pasul cel mare. Mă consider norocos că sunt în viață. Delirul nu este o călătorie; este un coșmar. Am fost bolnavă, amețită, cu greață, cu capul pulsând, cu halucinații și târându-mă pe mâini și genunchi, pentru ceea ce părea a fi o eternitate de iad. Nu mi-am revenit timp de o săptămână. Lecția: cercetați orice luați și nu atingeți niciodată chestia asta. Este otravă.

2. 5f-AKB-48

În primele zile de fumat canabinoizi sintetici, am testat o marcă nou lansată, Magic Dragon. Nu e mare lucru: este un noid, deci ce ar putea merge prost? Răspunsul a fost totul. Acesta era la mare distanță de originalul spice sintetic (JWH 0018) și chiar mai departe de canabisul în sine... lucru de care mi-am dat seama imediat ce m-au cuprins groaza și paranoia fără margini. M-am împiedicat în pat și m-am întins în poziție fetală, gândindu-mă că de data aceasta chiar am reușit și sperând din tot sufletul să se termine curând. Părea să dureze o veșnicie, dar în cele din urmă s-a terminat.

3. Salvia Divinorum [Salvinorin A Extract]

Aceasta este, fără îndoială, pe lista multor oameni, dar pentru mine a fost agravată de faptul că am crezut că este doar un alt canabinoid sintetic. Am inhalat adânc din bong; și aproape instantaneu realitatea a dispărut. Mă simțeam de parcă sufletul meu era aspirat în abis și habar nu aveam ce naiba se întâmplă. Am vrut doar să scap din infern și să fiu din nou eu însumi, în timp ce negociam cu disperare pentru viața mea cu ceea ce părea a fi o prezență răuvoitoare. Mă temeam că aș putea avea leziuni cerebrale permanente și că nu mi-aș putea reveni niciodată. În mod jenant, am fost ulterior suficient de nebun să cred că acest lucru a fost cauzat de șoc și am repetat exercițiul la o dată ulterioară. Nu m-am simțit mai bine.

4. 5-MeO-DALT

Un psihedelic ușor destul de benign nu este, de obicei, cauza traumelor, cu excepția cazului în care dai dovadă de o lipsă totală de grijă și atenție. Mi-am cântărit doza de 10 mg pe cântar, iar pe ecran au apărut 0,10 g. Gata, am înghițit-o cu apă. Stai puțin... 0,10g? OMG: 100mg! Prea târziu, pentru că oricât am încercat, nu am putut să vomit. Îngrozit, am știut că trebuie să trec peste asta. De fapt, a fost bine, dar teama și panica inițială nu au fost ceva ce voi uita repede. Am fost norocos (foarte) că greșeala mea de neînțeles a fost făcută cu acest medicament special.

5. Pregabalin

Nu am nicio scuză nici pentru acesta. Cumva, m-am convins că 300 mg ar fi bine și că aș putea continua o oră mai târziu cu o doză repetată. Asta se întâmplă când ești suficient de naiv să crezi postările izolate de pe forum și să faci presupuneri cu privire la medicamentele eliberate pe bază de prescripție medicală fiind sigure. A provocat o stare de ebrietate de tip rău de mare care a fost absolut oribilă și care a durat ore întregi. Tremuram, nu puteam nici măcar să scriu, nici măcar să merg corect și mă simțeam atât de rău. Abia mai târziu am descoperit că, de fapt, oamenii mureau din cauza utilizării acestui medicament în număr din ce în ce mai mare.

6. Alcoolul

În viața mea au existat mult prea multe ocazii în care am suferit indignarea de a fi ridicol de intoxicat, cu o urmare de boală îngrozitoare/vomit/mahmureală în ziua sau chiar zilele următoare. Din perspectiva efectelor nocive și a dependenței, acesta este un drog îngrozitor, dar, la fel ca majoritatea oamenilor, fusesem condiționat să văd consumul său excesiv ca fiind complet normal. Din fericire, pe măsură ce am explorat alte opțiuni psihoactive, am început în același timp să văd alcoolul pentru ceea ce era, iar acum îl folosesc rar.

--

În ceea ce privește experiențele dificile, cele mai multe dintre acestea au tins să se învârtă în jurul faptului că am mușcat mai mult decât puteam mesteca, cu doze care au fost mult prea mari (de exemplu, heroină, MDMA). Deși și acestea au avut propriile lor drame, cele mai multe dintre cele de mai sus sunt mai bine întipărite în memoria mea pentru că, pe lângă faptul că au fost îngrozitoare, au fost însoțite de șoc: nu m-am așteptat deloc la ele.

Partea bună este că ele au reprezentat o motivație în plus pentru scrierea cărții: Nu aș fi vrut ca altcineva să treacă prin același lucru, iar pentru unii am fost extrem de norocos (în timp ce alții s-ar putea să nu fie). Concluzia, așa cum am menționat mai sus, este că am învățat din ele.

Vă rog să faceți același lucru și să rămâneți în siguranță. Puteți descărca o copie gratuită a versiunii PDF a cărții în sine de la oricare dintre linkurile rețelei cloud enumerate în pagina următoare: [Pe BB aici: https://bbgate.com/resources/the-drug-users-bible.3477/]

Amintiți-vă că ignoranța ucide, educația salvează vieți: spuneți NU drogurilor.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Am fost vinovat de re-dozarea prea devreme. Greșeală de începător în majoritatea cazurilor
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Dozarea este baza reducerii riscurilor. Vă mulțumim pentru împărtășirea experienței dvs.
 
Top