Question Purificarea acidului sulfuric

bordello

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
15
Reaction score
8
Points
3
Vreau să-mi purific acidul sulfuric 50%. Vreau să reduc apa. Ce ar trebui să fac, pur și simplu să-l fierb la 90-100 grade Celsius?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,050
Points
93
În ce scop aveți nevoie de acid?
 

bordello

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
15
Reaction score
8
Points
3
Acid sulfuric pentru a produce Amphetamin Form Oil. Nu din motive dăunătoare
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Turnați acidul H2SO4 50% în paharul mare de borosilicat (nu mai mult de jumătate), înfășurați cu folie de aluminiu și încălziți pe o plită electrică până când volumul se reduce la jumătate din dimensiunea inițială sau devin vizibile vapori albi. Se obține în jur de 75-80%. Temperatura amestecului va fi de peste 200 *C
Dacă doriți 98%, trebuie să încălziți acidul de 80% în balon cu fund rotund la 350-400 C (temperatura exterioară) pentru a distila toată apa. Utilizați un condensator cu aer sau doar un tub lung. Nu folosiți răcire cu apă. Nu folosiți vid.
 

HHH

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 21, 2024
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
De asemenea, utilizați stiring pentru a putea evita bulele care stropesc peste tot
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Nu toate barele magnetice de agitare supraviețuiesc unor condiții atât de dure, majoritatea celor ieftine se demagnetizează la temperaturi de până la 180*C. De asemenea, nu toată lumea are plăci magnetice fierbinți atât de puternice, capabile să atingă peste 500*C, altfel nu veți ajunge niciodată la o temperatură interioară apropiată chiar și de 300*C.
Am uitat să menționez doar despre fierberea așchiilor din niște ceramică albă zdrobită pe care le-am folosit în etapa a doua.
Pentru prima etapă nu este deloc necesar, în plus, fierberea va avea loc doar în prima oră sau mai puțin, ulterior va fi doar evaporare. (configurația mea a fost un pahar de 3 L și o placă de încălzire ieftină de 1,5 kW cu releu termic)
 
  • Like
Reactions: HHH
Top