Posibilă nouă sinteză a 2,5-dimetoxibenzaldehidei din ulei de anason/ anetol

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Salut băieți, am găsit această sinteză interesantă, nu sunt sigur dacă funcționează, așa că luați-o ca pe un fel de sugestie

Sinteza 2,5-dimetoxibenzaldehidei: Anetolul este oxidat la anisaldehidă , care după izolare este supusă unei reacții de oxidare BaeyerVilliger cu acid performic sau peracetic. O-formil-4-metoxifenolul astfel obținut este hidrolizat . 4-Metoxifenolul este ulterior formilat prin metoda Reimer-Tiemann, iar 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehida obținută este metilată cu dimetilsulfat la 2,5-dimetoxibenzaldehidă.
Reacția

A : Anisaldehidă din anetol prin scindare oxidativă: 20 g ulei de anason au fost suspendate într-un amestec de 150 mL apă și 30 mL acid sulfuric conc.; adăugarea a 55 g bicromat de sodiu la o viteză astfel încât temperatura să nu depășească 40°C. Amestecul de reacție a fost extras cu 4 x 125 mL toluen și solventul a fost evaporat. Uleiul rezidual a fost distilat în vid pentru a obține 9,1 g anisaldehidă.

B : O-formil-4-metoxifenol: 6 mL anisaldehidă au fost dizolvate în 75 mL diclormetan (DCM). Un amestec de 12 g peroxid de hidrogen și 10 mL acid formic conc. a fost adăugat timp de 30 min. Amestecul de reacție a fost ușor refluxat timp de 21 h.
C: B 4-metoxifenol: Prin evaporarea solventului din amestecul de reacție și preluarea reziduului în 100 mL NaOH apoasă (20%) (25 mL MeOH ca și co-solvent) s-a obținut 4,1 g 4-metoxifenol ca produs cristalin alb după etapele obișnuite de prelucrare și purificare.
D : Formilarea Reimer-Tiemann a 4-metoxifenolului: 124,1 g 4-metoxifenol a fost dizolvat în soluție de NaOH (320 g NaOH în 400 mL apă). În total, s-au adăugat 161 mL cloroform. Prelucrarea obișnuită și distilarea cu aburi au produs 109,8 g de ulei galben limpede care nu s-a solidificat la staționare la temperatura camerei (GC/MS: 94% 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidă).

E: D Metilarea 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidei: Uleiul galben a fost utilizat fără purificare suplimentară. Un balon RB de 250 ml a fost încărcat cu 100 ml acetonă, 14 g carbonat de potasiu anhidru și 10 g 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidă; amestecul a fost adus la temperatura de reflux și s-au adăugat 11 g sulfat de dimetil. Reacția a fost continuată timp de 4 ore. Solventul este evaporat și produsul final brut cristalizat în apă rece. Recristalizarea din EtOH/apă a dat 8,3 g 2,5-dimetoxibenzaldehidă (GC/MS: 98%+ 2,5-dimetoxibenzaldehidă)
Randament: 93-02-7 97,6%

Condiții de reacție:

cu tetraclorură de titan în diclormetan la -5 - 20; timp de 1,5 h;Atmosferă inertă;Reagent/catalizator;Temperatură;

Etape:

1.A-9.A Exemplul 2

A. Se adaugă 13,82g (0,1mol) de 1,4-dimetoxibenzen într-un balon cu fund rotund cu trei gâturi de 500mL, 200mL de diclormetan anhidru, protecție cu azot și se răcește la -5°C. Se adaugă tetraclorură de titan (13mL) , 0.12mol) din soluție anhidră de diclormetan 45mL, se adaugă picătură cu picătură 90mL de eter 1,1-diclorometilic (14.94g, 0.13mol) în soluție anhidră de diclormetan, se adaugă picătură cu picătură după 1h, se agită la temperatura camerei și se reacționează timp de 30min Se adaugă 300g cuburi de gheață la soluția de reacție, 8mL acid clorhidric concentrat, se agită timp de 2h, se separă lichidele, se extrage faza apoasă cu diclormetan de două ori, 100mL de fiecare dată, se combină fazele organice, se spală faza organică de două ori cu apă, 100mL de fiecare dată, se usucă anhidru pe sulfat de sodiu și se concentrează sub presiune redusă pentru a obține 16.22 g de 2,5-dimetoxibenzaldehidă uleioasă, cu un randament de 97,6% și HPLC 97,9%

Referințe:

CN112321413,2021,A Localizare în paragraful de brevet 0024-0026; 0032-0034; 0040-0042; 0047-0049; 0055
sursă: https://www.chemicalbook.com/synthesis/2-5-dimethoxybenzaldehyde.htm
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Este aceasta diferită sau cumva mai bună decât metoda veche de 30 de ani?
TVal20h3Is
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
oh lmao ok scuze simte-te liber să ștergi tread-ul atunci nu știu cum să fac asta
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Nu, nu cred că a mai fost postată. Cel puțin nu din câte am văzut eu. Traseul pe care l-ai postat arăta ușor diferit, deci sunt 2 scheme posibile. Este bine să avem opțiuni, deoarece sunt implicate unele substanțe chimice noi.
Nu a fost intenția mea să-ți dezumflu pluta, mă întrebam doar dacă metoda ta are vreun avantaj deoarece nu este o sinteză elementară.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Aceasta este prima sinteză reală în mai multe etape cu care au început aventurile mele chimice... desigur, 2,5-dimetoxibenzaldehida se obține cel mai bine din comerț, iar călătoria mea s-a încheiat cu obținerea 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidei, din care am învățat o lecție foarte importantă (nu vă puneți niciodată tot materialul într-un singur lot de testare sau, cel puțin, fiți conștienți că nu așa procedează un chimist).
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Da, sunt destul de sigur că oricine a făcut greșeala asta la un moment dat. Trebuie să cazi pentru a învăța cum să te ridici.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Ca detaliu, lucrul cu sulfatul de dimetil este la un nivel de competență mult peste greșeala despre care vorbeam... totul este cumva conceput pentru un scenariu de blocat pe o insulă. Sau doar știință fundamentală care nu face decât să demonstreze că se poate face. Acest traseu a fost o călătorie care m-a gândit mult și care încă nu s-a încheiat după mai bine de un deceniu (2,5-betanitrostyrene este în frigider așteptând să am chef... sau să găsesc o tehnică bună de bromurare cu NBS și un pic de HBr care mi-a mai rămas).
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Cumpărați NaBr sau KBr și turnați-l în bisulfat, topiți-l și ar trebui să genereze HBr, apoi puteți să faceți bule prin amestecul de reacționare sau pur și simplu în apă dacă doriți o soluție. așa îl prepar eu întotdeauna pe al meu atunci când nu mă deranjează să aștept să ajungă când îl cumpăr.
Sincer, ca începător, lucrul cu sulfat de dimetil este doar o cerșeală pentru un ADN alchilat.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
În schimbul unui indiciu privind bromurarea, vă pot indica cea mai ieftină și mai eficientă modalitate de a obține stirenul pe care intenționez să îl înregistrez video.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Se pare că nu pot găsi nicio sursă otc de sare anorganică conținând bromură acolo unde mă aflu.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
hmmmm nu este ca atleast pool brom accesibil pentru u im shure u poate cumpăra de pe amazon sau smt dacă nu se poate găsi în magazine de hardware. Dacă este vorba de bcdmh, îl puteți converti cu ușurință în brom cu metabisulfat și apoi neutraliza bromul cu NaOH, dacă nu vă deranjează contaminarea cu NaCl, desigur (sau dacă este vorba de orice alt compus al bromului, puteți să faceți bule de clor prin el și acesta ar trebui să înlocuiască bromul, eliberându-l în principiu, și apoi să-l neutralizați cu NaOH). mergeți la un magazin de hardware și căutați un pic, sunt ca niște comori, căutarea în magazinele de hardware este destul de plăcută). deși, pentru a fi sincer, cumpărați-l de pe internet, este destul de ieftin și puteți găsi orice dacă încercați suficient de mult.

 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Încă mai sper că NBS va funcționa, doar că nu sunt familiarizat cu modul său de utilizare (din păcate, nu există p-Tosyl disponibil). Toate produsele chimice pentru piscine pe care le-am văzut erau pe bază de clor, sunt conștient că există și unul pe bază de brom, dar am ajuns la concluzia că nu este la îndemâna mea. Obișnuiam să am 1L de Br2 și a fost cea mai problematică dintre cele aproape 3.000 de substanțe chimice pe care le aveam la acea vreme, PCl3 și PBr5 m-au enervat de asemenea, dar aveam mult mai mulți băieți răi în colecție. Am menționat sulfatul de dimetil, dar mai există și fosgenul care mi-a dat o reputație proastă în viața mea anterioară.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Sincer, bromul este chill, nu știu cum de ai probleme, doar sigilează-l într-o fiolă
Încă nu am dat peste un chimical care să îmi creeze probleme la depozitarea lui. Tetroxidul de osmiu a fost un mic rahat, dar nimic ce nu se poate rezolva cu o fiolă.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
și bdw dacă nbs nu funcționează atunci fă brom din el cu clorină. ar trebui să funcționeze
 
Top