Question Cum se separă cocaina de benzocaină?

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 11, 2022
Messages
67
Reaction score
29
Points
18
Bună ziua, știe cineva cum să separe cocaina de benzocaină? Sunt în pană de idei, mulțumesc
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Care au fost ideile dvs. la început? Cum de nu este acest lucru banal?
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 11, 2022
Messages
67
Reaction score
29
Points
18
M-am gândit să prepar cocaină pe bază liberă cu NaOH și să încălzesc soluția la aproximativ 90C, astfel încât majoritatea agenților de tăiere cu puncte de topire mai scăzute să se topească și să plutească deasupra apei, astfel încât să pot filtra printr-o pâlnie Buchner sau să decantez soluția și baza de cocaină să fie separată, pentru levamisol, lidocaină, fenacetină etc. ar trebui să funcționeze cu ușurință, deoarece punctele de topire sunt destul de diferite (pentru substanțele cu un punct de topire mai ridicat aș proceda invers), dar punctul de topire al benzocainei pare un pic prea asemănător cu cel al cocainei pentru a face acest lucru și nu pot găsi date fiabile despre proprietățile chimice ale benzocainei, un site spune 0,4mg/l, altul spune 0,4g/l, pe lângă informațiile lipsă despre proprietățile chimice ale bazei, HCl, punctele de fierbere în vid, atm...
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Deci. Mi se pare că o modalitate bună este să folosiți apă foarte rece. Cocaina HCl are o solubilitate de 2g/ml de către unele site-uri, benzocaina = 2.4mg/ml.
Aș încerca 2 ml/g de apă rece și aș decanta-o de pe benzocaină, care va fi un gunk așezat pe fund.
10 g cocaină/ 20 ml ar putea conține doar 50 mg de benzocaină și este sigur pentru că nu există nicio reacție. Evaporați cu un ventilator în vas
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Chiar vreau să știu ce a făcut până în acest moment și cum a decis să le facă, pentru că a mai făcut lucruri mai complexe de atât.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 11, 2022
Messages
67
Reaction score
29
Points
18
Aceasta este problema, dacă cocaina este HCl, benzocaina este, în cele din urmă, tot HCl, astfel încât ambele sunt solubile în apă, dacă am o bază liberă pentru cocaină, ambele devin baze libere și au o solubilitate scăzută în apă.
 
View previous replies…

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Benzocaina HCl are în continuare o solubilitate în apă de numai 2,85mg/ml, deci în esență nu se schimbă nimic
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 11, 2022
Messages
67
Reaction score
29
Points
18
Mulțumesc, nu am putut găsi nicio informație în acest sens.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Dacă... cocaina este HCl, atunci benzocaina este eventual HCl....too🤔. Pe baza cărui mecanism. Credeți-mă, neutralizarea acidului lewis a fost primul lucru la care m-am gândit, urmat de ificarea acidului. O "extracție B/A", la care se adaugă câteva clătiri, ar scoate unele lucruri, dar nu și benzocaina.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Ar putea fi bine. Uneori faci lucruri bazate pe o experiență vastă, iar alteori faci lucruri nebunești orbește, fără niciun motiv logic. Eu, mă documentez pe viață.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 11, 2022
Messages
67
Reaction score
29
Points
18
Nu înțeleg ce vrei să spui, te referi la mine cu asta: "Uneori faci lucruri bazate pe o experiență vastă, iar alteori faci lucruri nebunești orbește fără niciun motiv logic"?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Nimeni nu știe ce ai făcut, care au fost ideile tale sau de unde au venit, așa că nu se referă la tine.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Întregul "puncte de topire diferite și o pâlnie Buchner" ;
A. Nu se poate face decât dacă aveți o pâlnie Buchner încălzită, de îndată ce solventul cald atinge pâlnia, acesta nu se mai topește
B. Sună ca un plan bun pentru a vă înfundă pâlnia.
Cea mai bine studiată metodă, în afara unei extracții B/A, este cloroformul și hexanul pentru "defat x 3. Aceasta este metoda dovedită pentru a elimina levamisolul fără a neutraliza HCl
 
Top