Sper că acesta este locul potrivit pentru a întreba despre TLC?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Bună ziua, băieți,
Știu că am pus o mulțime de întrebări recent. Sunt un newb... iv evident investit o mulțime de bani în acest hobbit și am fost în căutarea în TLC.
Am spus ÎNTOTDEAUNA, nu fac chimie în masă, pentru a vinde - spre deosebire de majoritatea oamenilor de aici și, prin urmare, este un joc de așteptare atunci când am nevoie de ceva pentru laborator, cu toate acestea, am ajuns în cele din urmă la stadiul în care pot începe să explorez unele amine terțiare din triptamina 500g pe care o am.
Cred că TLC va fi un factor important pentru a afla dacă RXN s-a finalizat.

Întrebarea mea este următoarea: am nevoie 100%, ne-negociabil, de un spray de rezolvare NaCIO 0,25%?

Evident, dețin înălbitor ca agent de curățare, cu toate acestea, acesta are în mod evident alte lucruri și ar trebui să fie distilat și bănuiesc că va fi un fund din cauza faptului că voi trage toată apa cu ea și nu voi ști concentrația. Evident, nu pot găsi niciun spray pre-făcut.
Poate cineva să explice ce face de fapt spray-ul? M-am uitat pe această informație FOARTE utilă și spune să folosesc o soluție de hipoclorit de sodiu de 0,25%.
Încă o întrebare - ce să folosesc ca fitil? Hârtia de acuarelă va fi suficientă? Sau trebuie să fie un material specific - nu prea spune și este cam singurul lucru pe care nu ți-l spune.
Evident, nu am referințe din cauza faptului că sunt doar un tip fără laborator oficial și, prin urmare, constatările lor sunt o fotografie comparativă utilă, cu toate acestea, o voi folosi în principal pentru a mă asigura că rxn a terminat...
Mulțumesc băieți!
 
Last edited by a moderator:

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
în primul rând, cum veți destila NaClO? doar veți destila apa și apoi o veți disocia, obținând în principiu NaCl și clorat. cumpărați o soluție de NaClO decent concentrată și diluați-o.
Este folosit ca un spotter, sunt destul de sigur, astfel încât să puteți vedea efectiv petele.

Ce vrei să spui cu fitilul? bănuiesc că te referi la plăcile de siliciu. nu, absolut nu le poți înlocui cu hârtie de acuarelă sau orice altceva.
Măcar fă un pic de cercetare, omule, despre cum funcționează.

de asemenea, un mic sfat, asigură-te că nu folosești eluanți în care compușii sunt prea solubili, altfel petele vor ajunge prea sus.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Nu, nu mă refer la plăci în ceea ce privește "fitilul" - pe diagrama la care m-am uitat, aveau faza staționară (plăcile de silice) și faza mobilă (solventul sau amestecul), pe care le puneau apoi într-o cuvă și foloseau un "fitil" în spatele plăcii, dar care nu se atingea, pentru ca solventul să urce și să se transforme în gaz...poate că nu înțeleg bine diagrama - deci trebuie doar să introduceți plăcile de silice cu pete în solvent - asigurându-vă că petele nu ating solventul și apoi să le acoperiți astfel încât solventul să urce pe silice pe sticlă?
Dacă privesc (fotografiez) plăcile sub UV, înseamnă că nu am nevoie de NaClO? Este doar un lucru în plus pe care trebuie să-l cumpăr, iar dacă nu am nevoie să văd rezultatele sub lumină normală, înseamnă că nu am nevoie de el? Probabil ar trebui să încerc și să văd...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
OK, bine, fitilul nu este de fapt altceva decât o bucată de hârtie de filtru pe peretele borcanului în care efectuați TLC și trebuie să atingă solventul și să satureze atmosfera din interior cu vapori de solvent. acest lucru este ușor de făcut. Spoturile trebuie aplicate întotdeauna cu un tub capilar. O lampă UV pentru întărirea unghiilor este cel mai bun substitut pentru substanțele chimice care ar putea fi pulverizate și dacă vă procurați una sunt sigur că îmi veți mulțumi, și nu este atât de scumpă. De exemplu eu parcă nu-mi permit un pachet de plăci și în momentul de față am ceva în desfășurare și nici nu știu care ar trebui să fie momentul potrivit din moment ce nu am nicio referință. NaOCl este ușor de găsit fără parfum și alți aditivi dar în soluție apoasă.
 
Top