Ajutor pentru sinteza cloroformului, a distila sau a nu distila?

AcidBase

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 2, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Bună,
Am căutat sinteza cloroformului și am reușit să o fac deja de 2 ori folosind înălbitor lichid și acetonă. Dar unele locuri afirmă că ar trebui să fie, de asemenea, distilat după filtrare dacă urma să fie utilizat pentru oameni.
Problema mea este că nimeni nu precizează motivul pentru care ar trebui distilat. Este pentru a elimina complet apa din el? Sau există vreo altă substanță neplăcută amestecată cu el în formă lichidă care nu este filtrată?

Principala mea utilizare a cloroformului este extragerea opioidelor, cum ar fi heroina, atunci când fac o extracție Acid/Bază, astfel încât distilarea doar pentru a elimina apa ar fi inutilă. Dar, pe de altă parte, vreau să știu dacă există ceva neplăcut în cloroform care poate altera heroina chiar și după evaporare și care ar putea fi periculos pentru utilizare, în special dacă cineva va utiliza heroina purificată intranazal sau IV.

Vă mulțumim!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Trebuie să distilați și, de asemenea, să uscați solventul cu MgSO4 anhidru, Na2SO4 sau CaCL2. În mod normal, se efectuează o distilare simplă și apoi o distilare fracționată pentru puritate.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Dacă puneți substanța brută în spatele congelatorului timp de două zile, apa va îngheța și veți putea turna cloroformul de pe gheață și să aruncați gheața. Există câteva produse secundare care apar în această sinteză, astfel încât distilarea este foarte recomandată. De asemenea, dacă nimeni nu a menționat acest lucru, ar trebui să păstrați 2 ml de acetonă, pentru a limita reacția. Trebuie să consumați toată acetona pe care ați adăugat-o, deoarece acetona se dizolvă în apă și cloroform, deci dacă rămâne ceva la sfârșit, cloroformul dvs. este un gunoi și nu se mai poate repara
 
Top