Question bitcoin atms?

smuser86

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 23, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Bună. Am dat peste unul dintre acele bancomate care oferă să cumpere bitcoini, așa că m-am gândit să scanez un cod QR care mi-a fost dat de una dintre platformele online pentru a adăuga fonduri în contul meu. Problema este că chestia aia stupidă necesită codul fiscal, așa că dacă îl specific atunci când cumpăr monedele, asta ar însemna practic să spun "hei, polițiști, o să cumpăr niște droguri, iată ID-ul portofelului meu Bitcoin și toate informațiile mele personale, inclusiv adresa mea de acasă, în caz că vreți să veniți să beți o cafea". Ei chiar afirmă că, dacă specificați codul fiscal incorect, ar putea exista o întârziere în procesarea tranzacției, așa că presupun că, dacă introduceți doar niște cifre aleatorii, pur și simplu nu va funcționa (Mă înșel?)

Pe de altă parte, m-am gândit că aceste portofele bitcoin sunt individuale, presupun că nimeni în afară de mine nu le va folosi vreodată, deci nu sunt legate de alte tranzacții care ar putea fi considerate ilicite. Credeți că mai merită să încercați?

Oricum, care credeți că ar fi cel mai bun mod de a cumpăra niște bitcoini pentru astfel de scopuri fără a atrage prea multă atenție? Am crezut că acest lucru ar fi mult mai ușor, dar se pare că lucrurile se complică atunci când vrei să cumperi o monedă "anonimă" fără să dai de fapt toate informațiile tale personale federalilor. Ar trebui să îmi înregistrez propriul portofel și apoi să caut niște comercianți P2P, iar apoi să îmi folosesc portofelul personal pentru a face o tranzacție către platformă? Presupun că un consumator obișnuit de droguri pe nume Joe, căruia îi place să ia niște H din când în când, nu s-ar deranja cu astfel de neplăceri. Oamenii pur și simplu înregistrează un portofel undeva pe coinbase și apoi cumpără bitcoini cu cardurile lor de credit?

Îmi cer scuze dacă aceasta este o întrebare stupidă, eu sunt doar foarte nou pe acest subiect și nu înțeleg de fapt cum funcționează toate acestea.
 
Top