Atkarības ārstēšana no sintētiskajām narkotikām

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
HDMkQ8rZNB


Agrāk vai vēlāk ikviena cilvēka, kurš ir izmēģinājis narkotikas, dzīvē var pienākt brīdis, kad viņš saprot, ka ir kļuvis no tām atkarīgs. Bailes, nedrošība un nezināšana, kur vērsties pēc palīdzības, liek cilvēkam vēl dziļāk iegrimt narkotiku lietošanā.

Kur vislabāk sākt ārstēt atkarību no dažāda veida narkotikām un kā atrast motivāciju, lai saglabātu normālu garīgo stāvokli?

BB komanda uz šiem jautājumiem saņēma atbildes no bijušajiem narkotiku lietotājiem un detalizētus paskaidrojumus no atkarību speciālista medicīnas doktora Matiasa Kūna, kurš jau vairāk nekā divdesmit gadus nodarbojas ar narkomānu rehabilitāciju un vada arī privāta atkarību ārstēšanas centra ārstēšanas programmu.

"Motivācija bija vienkārša - izdzīvot"
Opiātu atkarība tiek uzskatīta par vissmagāko un bīstamāko no visām narkotiku atkarībām, jo heroīna un citu šīs grupas vielu lietošanas pārtraukšana izraisa vissmagāko abstinences sindromu.

Saskaņā ar Dienvidkarolīnas Universitātespētnieku grupas datiem, kas publicēti žurnālā "Drug and Alcohol Dependence", heroīna abstinence var sākties jau 4-6 stundas pēc pēdējās lietošanas, maksimumu sasniedz aptuveni 24-48 stundu laikā un ilgst no 7 līdz 14 dienām. Atcelšanās izpaužas kā muskuļu un locītavu sāpes, vēdera krampji, uzbudinājums un nemiers, slikta dūša un vemšana, caureja, tahikardija, izdalījumi no deguna un drebuļi
.

DxM9zjgclB


Lielākā daļa (57 %) pētījuma dalībnieku opioīdu abstinenci raksturoja kā ļoti vai pat ļoti sāpīgu.

Zinātnieki apgalvo, ka bailes no abstinences sindroma ir viens no iemesliem nedrošai narkotiku lietošanai (piemēram, daloties ar adatām) un līdz ar to pārdozēšanai un infekcijas slimību izplatībai.


Lai palīdzētu cilvēkiem pārtraukt lietot heroīnu, neizjūtot sāpīgus simptomus, daudzās pasaules valstīs tiek izmantota metadona terapija. Tā kā abstinence cilvēkus biedē, viņi bieži vien sāk ārstēties no opiātu atkarības tikai pēc tam, kad viņu dzīvē ir iestājušās patiešām biedējošas sekas.

30 gadus vecā Alma 10 gadus lietoja narkotikas: galvenokārt mefedronu, taču viņas dzīvē bija problēmas arī ar heroīnu. Viņa nolēma pārtraukt narkotiku lietošanu pēc tam, kad heroīna pārdozēšanas rezultātā 15 dienas pavadīja intensīvās terapijas nodaļā.

"Mana motivācija bija vēlme izdzīvot. Man palīdzēja anonīmo narkomānu sanāksmes. Es neesmu aģitējusi, tā ir tikai mana pieredze. Kad iznācu no intensīvās terapijas nodaļas, es uzreiz sāku strādāt programmas soļus kopā ar savu sponsoru, un pirmo reizi 10 gadu lietošanas laikā man ir 3 mēnešus ilgs tīrības periods. Patiesībā mana abstinence ilgst līdz pat šai dienai, un es joprojām izjūtu alkas, bet spēju tās kontrolēt. Manā dzīvē ir daudz kairinātāju: nesen, piemēram, draugs nejauši aizveda mani uz vietu, kur es pārdozēju, tas bija ļoti nepatīkami. Es nekavējoties piezvanīju draugam un visu pārrunāju. Galvenais ir neturēt sevī tieksmi un kontrolēt to
," saka Alma.

ENBcgCyw2S


Cits bijušais heroīna lietotājs, 32 gadus vecais Edvards, pastāstīja, ka ar narkotikām viņš iepazinies pirms 5 gadiem. Kopā ar savu draudzeni Edvards vispirms lietoja intravenozas katinonus, bet pēc tam pārgāja uz heroīnu.

Edvards vairākas reizes mēģināja atmest narkotikas un apmeklēja narkomānijas ārstēšanas klīniku.
"Kad tu no turienes iznāc, tev pārāk nesāp, bet sākumā tev tomēr negribas dzīvot". Edvardam izdevās pārraut šo apburto loku pēc tam, kad viņš kopā ar draudzeni sāka apmeklēt Anonīmo narkomānu sanāksmes.

Tagad viņš jau astoņus mēnešus nav lietojis nekādas vielas.

"Dzīve bija pilnīga elle. Tajā pašā laikā tev ir pilnīgs pretīgums pret narkotikām, pati doma par tām tev izraisa sliktu dūšu, bet es tik un tā lietoju, jo fiziski vairs nevarēju bez tām dzīvot, tas mani nogalināja. Pirmie divi mēneši bija ļoti smagi: gulēju, skatījos griestos un gribēju nomirt. Un tad pasaulē sāka parādīties krāsas, es sāku pamanīt, ka debesis ir skaistas, zāle zaļa. Mēs dzīvojam kopā, kopā ejam uz sapulcēm, atceramies to elli, kurā dzīvojām, un mēs nemaz negribam tur atgriezties,"
- teica Edvards.
HD0iKkyLn5

"Palikšana skaidrā prātā - tā ir apzināta izvēle katru dienu."
Cilvēks, kurš vēlas pārtraukt lietot amfetamīnu, neizjūt tik smagus un sāpīgus simptomus kā cilvēki, kas atkarīgi no opiātiem. Tomēr arī psihostimulantiem ir abstinences sindroms.

. Kad hroniski lietotāji pēkšņi pārtrauc lietot amfetamīnu, viņi ziņo par "laika ziņā ierobežotu" abstinenci, kas iestājas 24 stundu laikā pēc pēdējās devas. Atcelšanās simptomi ir pietiekami smagi, lai izraisītu narkotiku lietošanas atsākšanu, raksta pētījuma "Amfetamīna atcelšanas ārstēšana" autori.

Akūtas atcelšanas stāvoklī cilvēki izjūt šādus simptomus.
  • Smaga disforija
  • aizkaitināmība
  • Melanholija
  • Trauksme
  • Hipersomnija
  • Smags nogurums
  • Spēcīga tieksme pēc narkotikām
  • Paranoja
Jo vecāks ir cilvēks un jo intensīvāka ir amfetamīna lietošana, jo smagāki ir šie simptomi. Lai gan lielākā daļa no tiem parasti izzūd pēc septiņām atturēšanās dienām, miega traucējumi un apetītes zudums var saglabāties līdz pat trim nedēļām.

"Es diezgan ilgi cīnījos ar atkarību, man bija veselības problēmas, visvairāk cieta sirds un psihika. Ja runājam par vienu gadījumu, pēc kura kļuva pilnīgi skaidrs, ka tā vairs nevaru turpināt, tad tā bija diena, kad pārdozēju metamfetamīnu.Es toreiz biju pie mammas mājās, un jutos ļoti slikti," stāsta 21 gadu vecā Alise, kura amfetamīnu, mefedronu un metamfetamīnu lietoja četrus gadus.

"Neviens vārds nevar aprakstīt šausmas, ko es jutu. Es katru sekundi baidījos nomirt, un man absolūti nebija ne jausmas, ko darīt. Es nepārtraukti rakstīju draugiem, lai novērstu savu uzmanību, un šīs bailes manī mijās ar kaunu, skumjām un bezcerību. Es jutos labāk tikai pēc tam, kad atbrauca ātrā palīdzība. Ārstam es neteicu par pārdozēšanu, bet atsaucos uz to, ka man bija tahikardija un sāpēja sirds".
AJN0vznYbW


Pēc tam, kad Alise nolēma pārtraukt narkotiku lietošanu, viņas dzīvē bija periods, kad viņa 24 stundas diennaktī gulēja uz dīvāna un skatījās vienā punktā, bez enerģijas un vēlmes piecelties. Pastāvīgās bailes no nāves, kas viņu vajāja, bija tas, kas neļāva viņai atgriezties pie narkotiku lietošanas.

"Es sapratu, ka viena pati nespēju ar to cīnīties, tāpēc lūdzu palīdzību.Pirms tam gāju pie psihologa, bet tas man nedeva lielu rezultātu, tāpēc pierakstījos pie narkologa un psihote*****ita. Man tika piedāvāts ārstēšanas režīms, kas gandrīz uzreiz lika man justies labāk. Tagad es lietoju antidepresantus, kurus nedrīkst kombinēt ar alkoholu vai citām vielām. Dažreiz man joprojām gribas lietot amfetamīnu, un es šīs domas aizdzenāju. Palikšana atturībā ir vairāk apzināta izvēle katru dienu, nevis lēmums, ko pieņem vienu reizi un pie kura vairs nekad neatgriežas
,"- saka Alise.

KhtzZ83KYu


Pēc Dr. Matiasa Kūna (Dr. Matthias Kühn) teiktā, amfetamīna un metamfetamīna lietotāji bieži vēršas pie speciālistiem pēc tam, kad piedzīvojuši stimulējošo vielu psihozi.

"Nelielai daļai amfetamīna lietotāju attīstās pilnvērtīga psihoze, kas prasa neatliekamo palīdzību vai psihiatriskās slimnīcas aprūpi. Šādos gadījumos amfetamīna psihozes simptomi parasti ietver paranoīdus murgus un vajāšanas murgus, kā arī dzirdes un redzes halucinācijas ar intensīvu uzbudinājumu. Amfetamīna psihozes un subklīnisko psihozes simptomu attīstība var būt saistīta ar amfetamīna lietošanas vēsturi cilvēka dzīves laikā, tas ir, ar amfetamīna iedarbības kumulatīvo daudzumu un biežumu,"
- saka Dr. Matiass Kīns.

"Galvenā problēma ir nevis fizioloģiska, bet psihiatriska, un detoksikācijas laikā cilvēki lielākoties tiek izvadīti no psihozes. Tiem, kuriem jau no paša sākuma bija priekšnoteikumi psihiskiem traucējumiem, rodas dažādi šizo līdzīgi traucējumi. Šeit ir ļoti svarīgi nokļūt pie kompetenta speciālista, kurš izprot duālās diagnozes: psihiatrisko un narkomāniju
, " saka Dr. Matiass Kīns.

GfadicF2wO


Atkarīgie, kas palīdz citiem atkarīgajiem
38 gadus vecaisDžozefs pastāstīja, ka pirmo reizi dzīvē izmēģinājis vieglās narkotikas pirms 16 gadiem un pirms četriem gadiem lietojis mefedronu grupu seksa laikā ar diviem puišiem.

Pēc tam, kad viņa dzīvē ienāca mefedrons un ķīmiskais sekss, Džozefam kļuva arvien grūtāk kontrolēt narkotiku lietošanu. Pēc diviem gadiem viņš saprata, ka lieto mefedronu pārāk bieži, viņa "maratoni" ilga vairākas dienas pēc kārtas, un starp lietošanas reizēm viņš nespēja paņemt ilgāku pārtraukumu par trim nedēļām. Pamazām Džozefs saprata, ka viņam ir izveidojusies psiholoģiska atkarība, un sāka apmeklēt anonīmo narkomānu sanāksmes.
.
"Par anonīmo narkomānu grupām biju dzirdējis jau agrāk, taču domāju, ka tās paredzētas tikai cilvēkiem, kas jau visu zaudējuši un ir nonākuši līdz pašam dibenam, savukārt man izdevās saglabāt sociāli pieņemamu dzīves līmeni. Uz sanāksmēm gāju neregulāri un turpināju lietot, bet process bija iekustinājies, es arvien vairāk un vairāk jutos kaunā, un pati lietošana kļuva mazāk patīkama"
- stāsta Džozefs
.

VE1aDO6m57


"Kad LGBT sapulces sāka notikt sešas dienas nedēļā, es nolēmu tās neizlaist, jo pamanīju, ka pēc sapulces un nākamajā dienā man vairs negribējās lietot."

"Papildus tam es sāku komunicēt ar citiem puišiem, sāku runāt (sākumā sēdēju klusu un tūlīt pēc sapulces aizbēgu) un uzturēt vispārēju atveseļošanās garu.Tādā veidā man radās atbildības sajūta pret citiem. Tagad esmu tīrs jau 72 dienas, un šī ir pirmā reize 16 gadu laikā.Es jau ar prieku gaidu savu 90 dienu tīrības medaļu".
.

"Kāpēc man ir nepieciešams mefedrons, ja man ir labi arī bez tā?"
Papildus pašpalīdzības grupām un narkotiku terapijai noteicošais faktors narkomānijas ārstēšanā ir pacienta apņēmība pilnībā mainīt savu dzīvesveidu, kā arī atrast nodarbošanos, kas aizņem visu laiku, ko agrāk aizņēma narkotikas, un atbrīvoties no zemapziņas vēlmes sevi iznīcināt.

Narkomānijas vielu atkarības ārstēšanā bieži tiek izmantotakognitīvi uzvedības psihoterapija. Šīs pieejas pamatā ir tas, ka pacienta problēmas izskaidro viņa neloģiskās un iracionālās domas. Mainot savu domāšanu un mācoties spriest pozitīvi, cilvēks mainīs arī savu dzīvi.
"Kopā ar te*****itu pacients mācās identificēt domas, kas pastiprina tieksmi pēc narkotiku lietošanas, kā arī tās domas, kas uztur tonusa stāvokli vielu lietošanas brīžos. Izsekojot šo domu ietekmei uz stāvokli un mainot tās, pacients sāk paredzēt problemātiskas reakcijas noteiktos stāvokļos,"- komentē Dr. Matiass Kīns.

Bieži vien alkas pēc narkotikām ir signāls, ka cilvēka dzīvē ir citas problēmas, kuras viņš šādā veidā cenšas apslāpēt. Šajā gadījumā, atrisinot šīs problēmas, viņš var pārvarēt savu atkarību no narkotikām.

Z6LC3QD8zR


Deviņpadsmit gadus vecāStefānija sāka lietot mefedronu depresīvu traucējumu laikā, un pusotra gada laikā viņa to lietoja vidēji divas līdz četras reizes nedēļā.
.
"Es mēģināju kaut ko darīt, lai atmestu: Es apmeklēju grupu sanāksmes un apmeklēju psihiatru. Nekas nedarbojās, bet es turpināju to darīt. Tajā pašā laikā es nepārtraukti domāju par pašnāvību. Vienā brīdī notika tā, ka es uz ilgu laiku paliku mājās un sāku lietot medikamentus, kurus man izrakstīja ārsts. Es uzskatu, ka daži cilvēki nonāk atkarībās tieši depresijas un līdzīgu traucējumu dēļ. Terapija ar antidepresantiem un normotikām ir nepieciešama, lai samazinātu vajadzību pēc eiforijas un mazinātu impulsivitāti, kas bieži noved pie sabrukuma. Kad es sāku terapiju, es jutu mazāku vajadzību pēc mefedrona, jo kāpēc man būtu vajadzīgs mefedrons, ja man tas nebūtu vajadzīgs?".
-
saka Stefānija.

Dr. Matiass Kīns ir pārliecināts, ka vielu lietošana daudziem atkarīgajiem ir veids, kā izdzīvot un radīt ilūziju, ka viņi tiek galā ar savām problēmām, savukārt vislabākā narkomānijas profilakse ir personības attīstība.
.
"Laiatturētu cilvēkus no alkohola un narkotiku lietošanas, mums ir jāattīsta viņu personība. Pieaugušam cilvēkam ir jābūt ar daudzām prasmēm un viņam nav jābūt problēmām saskarsmē. Ja augšanas process nenotiek, cilvēki, protams, lietos, un daži no viņiem kļūs atkarīgi. Saskaņā ar statistikas datiem vidēji 15-20 % iedzīvotāju cieš no atkarības no narkotikām un alkohola, " apgalvo Dr. Matiass Kīns.

2FBZgLdP3V


Ja jūs pats ciešat no narkotiku atkarības, jums jāsaprot, ka, lai cik sarežģīts būtu jūsu stāvoklis, tā nav bezcerīga situācija. Pat pēc gadu desmitiem opiātu atkarības cilvēki atgriežas normālā dzīvē.

Atbalsta grupas, psihoterapija vai medikamenti katrā individuālā gadījumā var būt vairāk vai mazāk efektīvi, lai gan, lai atveseļotos, visticamāk, būs nepieciešama visu faktoru kombinācija.

Lai sāktu ārstēšanos, svarīgākais - spert pirmo soli
.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 2, 2022
Messages
23
Reaction score
9
Points
3
Arī N-acetilcisteīna (saīsināti NAC) lietošana var būt noderīga, atkrītot no vielām, jo tas regulē dopamīna un seretonīna darbību.
Ir arī pierādīts, ka tas pilnībā pasargā no jebkādiem metamfetamīna izraisītiem bojājumiem un tiek lietots kokaīna alkas gadījumā.
Ja esat to lietojis, jums būs jāgaida vismaz nedēļu, lai atkal varētu uzņemt (ar dopamīnu/seretonīnu), citādi būs jūtama tikai narkotiku blakusparādība (asinsvadu sašaurināšanās utt.).
Šķiet arī, ka ir nepieciešamas lielākas narkotiku devas, lai panāktu pārdozēšanu (trīs dienas pēc NAC lietošanas es varētu lietot 50 mg heroīna, un es nesaņemtu reibumu, es izjustu tikai ļoti nelielu iedarbību un nepiedzīvotu pārdozēšanu bez tolerances, tāpat kā ar kokaīnu).
To var izmantot arī paracetamola pārdozēšanas ārstēšanai.
Ir pētīts arī potenciālais ieguvums garīgās veselības jomā (OKT, šizofrēnija, bipolārā slimība u. c.).
Kopumā noziedzīgi nenovērtēts papildinājums (kā visi).
 

Amphetfred24

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 8, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Esmu atveseļojies no atkarības un pēc gadu desmitiem (burtiski) ilgas hroniskas opiātu/opioīdu un benzo narkomānijas/atkarības tagad dzīvoju diezgan normālu dzīvi. (joprojām lietoju amfetamīnu un marihuānu).

To var izdarīt, es daudzkārt krita un bija dažas "cīņas", bet es nekad domāju, ka es būtu dzīvs (tikai par), lai redzētu to!.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
247
Points
43
Man patīk redzēt šos rakstus! Turpiniet to darīt
 

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 11, 2024
Messages
79
Reaction score
52
Points
18
Man patīk redzēt kaitējuma mazināšanas pavedienus, lielākā daļa cilvēku nesaprot, ka tam ir jābūt pirms katra pavediena, jo jūsu veselība ir vissvarīgākā lieta. Palieciet drošībā.
 
Top