Laboratorijas stikla trauku tīrīšana

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
ZROXC4EczD

Ievads.

Laboratorijas stikla trauku mazgāšana pieder pie laboratorijas personāla obligāto prasmju un iemaņu saraksta. Kvalitatīva mazgāšana nozīmē galvenā rezultāta sasniegšanu - ķīmisko stikla trauku labu tīrību perfektas organiskās sintēzes nodrošināšanai. Laboratorijas stikla traukiem tiek izvirzītas vairākas prasības, jo tiem vienmēr jābūt pilnīgi tīriem. Laboratorijas stikla traukus ieteicams mazgāt tūlīt pēc lietošanas. Veiktā darba rezultāti būs atkarīgi no trauku tīrības. Parasti stikla traukus ir vieglāk tīrīt, ja to veic uzreiz. Ja tiek izmantots mazgāšanas līdzeklis, parasti tas ir tāds, kas paredzēts laboratorijas stikla traukiem, piemēram, Liquinox vai Alconox. Šie mazgāšanas līdzekļi ir ieteicamāki par jebkuru trauku mazgāšanas līdzekli, ko var izmantot trauku mazgāšanai mājās. Parasti mazgāšanas līdzeklis un krāna ūdens nav ne nepieciešams, ne vēlams. Stikla traukus var izskalot ar atbilstošu šķīdinātāju, pēc tam pabeigt ar pāris skalošanas reizēm ar destilētu ūdeni, kam seko pēdējā skalošana ar dejonizētu ūdeni.

Labākais veids, kā tīrīt laboratorijas stikla traukus, ir izmantot kādu agresīvu mazgāšanas līdzekli, kas oksidē piesārņojumu vai/un viegli to noņem. Ir pieejams mazgāšanas līdzekļu saraksts, sintēzes instrukcijas un lietošanas rokasgrāmatas.

Sulfohromu maisījums.

Tas ir koncentrētas sērskābes un kālija dihromāta maisījums; sērskābei iedarbojoties uz dihromātu, veidojas hroma anhidrīds CrO3. Sulfohromais maisījums ir viens no spēcīgākajiem oksidētājiem. To plaši izmanto laboratorijas tehnoloģijā ķīmisko stikla trauku mazgāšanai, kā arī atgriezeniskās fotogrāfijas balināšanas procesā.
X8M9nbqo0R
QsZOHEYJ6A
Hromskābes šķīdums sērskābē (pazīstams arī kā sulfohroma maisījums vai hromosulfurskābe) ir spēcīgs oksidētājs, to var izmantot laboratorijas stikla trauku tīrīšanai, īpaši no citādi nešķīstošiem organiskiem atlikumiem. Turklāt skābe atstāj paramagnētisku hroma jonu - Cr(III) - pēdas, kas var traucēt noteiktus lietojumus, piemēram, NMR spektroskopiju. Tas jo īpaši attiecas uz NMR mēģenēm.

Jums nepieciešams:
  • Kālija/nātrija dihromāts (K₂Cr₂O₇/Na₂Cr₂O₇) - 15 g.
  • Koncentrēta sērskābe (vai slāpekļskābe) (H2SO4/HNO3) - 500 ml.
Lai pagatavotu hroma maisījumu, sērskābei, uzmanīgi maisot, lēnām pievieno kālija dihromātu. Maisījums kļūst ļoti karsts, un šķīdums kļūst tumši brūns. Kālija dihromāts slikti šķīst, nepieciešama ilgstoša maisīšana ar stikla stieni. Procedūra jāveic keramiskā glāzē ūdens (aukstā) vannā, lai noņemtu karstumu. Ja apakšā paliek nogulsnes, tad neuztraucieties, tam tā arī jābūt.

Lietošana.
Stikla traukus noskalo tekošā ūdenī, pēc tam aplej ar hroma maisījumu un notur vairākas minūtes, ja nepieciešams - pāris dienas, un tad rūpīgi nomazgā tekošā ūdenī. Uz labi notīrītā stikla ūdens klājas plānā kārtiņā, nesavācoties pilienos. Hroma maisījumu var izmantot atkārtoti, līdz krāsa kļūst zaļgana. Notiekošo organisko vielu oksidēšanās reakciju rezultātā hroma anhidrīds reducējas līdz hroma (III) sulfātam, kā rezultātā izmantotais hroma maisījums pakāpeniski maina krāsu uz zaļu.

Drošība.
Koncentrēta sērskābe ir ļoti kodīga viela! Ūdenī ielejiet tikai skābi! Arī hroma maisījums ir kodīgs; turklāt sešvērtīgā hroma savienojumi ir toksiski un kancerogēni. Strādājot ar hroma maisījumu, jāievēro drošības pasākumi un jāizmanto individuālie aizsardzības līdzekļi. Uzglabāt maisījumu dūmu skapī vai cieši noslēgtā traukā (ne ar gumijas aizbāzni!). Mazgājot pipetes un dažādas mēģenes, maisījums jāsavāc tikai ar gumijas spuldzīti, nekādā gadījumā ar muti, lai izvairītos no smagiem mutes apdegumiem un zobu bojājumiem.

Kālija permanganāta šķīdums.

XgO68mLArc
Nepieciešams:
  • Kālija permanganāta (KMnO4) šķīdums.
  • Skābeņskābe/ nātrija hidrogēnsulfāts/ FeSO4/ Moora sāls

Lietošana.
Labs laboratorijas stikla trauku mazgāšanas līdzeklis ir 4 % kālija permanganāta šķīdums. Kālija permanganāta šķīdums ir spēcīgs oksidētājs, īpaši karsēts un paskābināts ar sērskābi; to ielej traukos, kas vispirms jānomazgā ar karstu ūdeni un jānotīra ar speciālu birsti. Tad uzmanīgi pievieno nelielu daudzumu koncentrētas sērskābes, kas izraisa karsēšanu, pietiekami daudz, lai visi piemaisījumi uz sieniņām ātri oksidētos. Sērskābe jālieto tādā daudzumā, lai tās šķīduma temperatūra pēc pievienošanas būtu aptuveni 50-60 °C. Parasti 100 ml kālija permanganāta šķīduma pietiek pievienot 3-5 ml koncentrētas sērskābes. Jāņem sērskābe un nekādā gadījumā ne sālsskābe, jo tā oksidējas kālija permanganātā, veidojoties hloram. Pēc laboratorijas stikla trauku mazgāšanas ar kālija permanganāta šķīdumu var parādīties brūns aplikums. To var noņemt, traukus skalojot ar 5 % nātrija hidrogēnsulfāta (NaHSO4) šķīdumu, dzelzs (II) sulfāta (FeSO4), Moora sāls vai organisko skābju, vēlams skābeņskābes, šķīdumu. Pēc tam traukus mazgā ar ūdeni.

Izlietoto paskābināto kālija permanganāta šķīdumu parasti izmet un atkārtoti neizmanto. Ja ir izmantots nesakābināts šķīdums, to var izmantot vairākas reizes.

Es ieteiktu pagatavot lielu (3-5 l) vannu laboratorijas stikla traukiem, izmantot tukšu eksikatoru vai citu stikla vai keramikas trauku. Šajā vannā uz 2-3 h var ievietot netīrus stikla traukus, lai oksidētu piesārņojumu uz stikla sieniņām (pirms tam tos notīriet ar birstīti un krāna ūdeni). Pēc tam ar krāna ūdeni notīriet stikla traukus no kālija permanganāta šķīduma un uz 0,5-1 h ievietojiet tos skābeņskābes vannā, lai noņemtu mangāna oksīdus (brūnos aplikumus). Pēc tam atkārto procedūru ar krāna ūdeni un destilētu ūdeni.

Drošība.
Darbojoties ar paskābinātu kālija permanganāta šķīdumu, jāievēro tie paši tīrīšanas paņēmieni un piesardzības pasākumi, kas iepriekš aprakstīti attiecībā uz sulfohromu maisījumu.

Sārmains spirta šķīdums.

Stikla tīrīšanai izmanto spirta hidroksīda tīrīšanas līdzekli. Tas ir efektīvs tīrīšanas līdzeklis.

Nepieciešams:
  • 60 g nātrija hidroksīda (NaOH)/kālija hidroksīda (KOH).
  • 500 ml etanola.
  • 60 ml DI ūdens.
  • polipropilēna vai stikla trauks (600 ml vai lielāks).
Sagatavojiet nātrija hidroksīda šķīdumu, iemaisot kristālus ūdenī. Tad pievieno etanolu. Maisījums kļūst ļoti karsts, jābūt uzmanīgiem. Šķīdums jāsamaisa ar stikla stieni, līdz šķīdums ir pilnībā izšķīdis. Noteikti uz etiķetes uz konteinera uzraksti "Etanola/NaOH tīrīšanas šķīdums 5:1".

Lietošana.
Ievietojiet laboratorijas stikla traukus vannā, lai mērcētu 30 minūtes. Lai virsmas būtu bez traipiem, mērcējiet vairākas stundas. Noskalojiet ar DI ūdeni un pēc tam nosusiniet. Ja tīrīšanas šķīdums ir tīrs un plānojat to izmantot atkārtoti, uzglabājiet to attiecīgi marķētā traukā. Pretējā gadījumā sārmainu šķīdumu ielejiet attiecīgi marķētā atkritumu konteinerā.

Drošība
Valkājiet aizsargaprīkojumu: acu aizsarglīdzekļus, ķīmisko pārklāju un nitrila cimdus.

Stikla trauku tīrīšanai izmantojiet šādas procedūras.

1. Ar 2-3 ml šķīdinātāja izskalojiet organisko savienojumu atlikumus no stikla trauku stikla trauku atkritumiem. Savienojumiem jābūt labi šķīstošiem šķīdinātājā. Standarta šķīdinātājs bieži vien ir acetons, jo tas ir lēts, salīdzinoši netoksisks un šķīdina lielāko daļu organisko savienojumu. Dažas iestādes acetonu izmanto atkārtoti ("mazgāšanas acetons"), jo šķīdinātāja šķīdināšanas spējas pēc dažiem lietošanas reizēm netiek izlietotas.

2. Tā kā lielākajai daļai studentu drīz vien kļūs par otro dabu izmantot acetonu kā daļu no tīrīšanas rituāla, ir vērts atgādināt, ka acetona skalošanas mērķis ir izšķīdināt organiskās atliekas kolbā. Ne viss izšķīst acetonā, piemēram, jonu sāļi acetonā nešķīst, un tos veiksmīgāk izskalo ar ūdeni. Pēc iepriekšējas skalošanas stikla trauki jānomazgā ar ziepēm un ūdeni pie galda.

3. Acetona atlikumi, visticamāk, iztvaikos no kolbas, bet ir pieļaujams, ka nelielus acetona atlikumus izskalo kanalizācijā. Acetons ir normāls bioloģisks blakusprodukts dažu vielmaiņas procesu laikā.

4. Ja lietojat neatšķaidītu mazgāšanas līdzekli no veikala, mazgāšanas laikā vislabāk lietot mazus daudzumus, jo tie mēdz veidot biezas putas, kas daudz jāskalo. Dažas iestādes tā vietā šī iemesla dēļ mazgāšanas stacijās izmanto atšķaidītus ziepju šķīdumus. Stikla trauku tīrīšanai nozares standarts ir bioloģiski noārdāms mazgāšanas līdzeklis "Alconox".

Šo soli var aizstāt ar citu mazgāšanas līdzekli no iepriekš minētā mazgāšanas līdzekļu saraksta. Ziepes nevar nomazgāt nekādas organiskās vielas, un kādu dienu jūs saskarsieties ar netīrumu paliekām. Vislabākais veids ir sulfohroma maisījums, kas var oksidēt gandrīz visas organiskās vielas atbilstošā iedarbības laikā. Ja nevarat atrast tik daudz sērskābes/nitronskābes, es ieteiktu izmantot sārmu spirta šķīdumu. Tas ir lēts un viegli izgatavojams tīrīšanas šķīdums. Kālija permanganāta šķīdums efektīvāk tiek galā ar organisko piesārņojumu, bet tas ir diezgan sarežģīts, un jums ir jāattīra stikla trauki no mangāna oksīdiem, izmantojot otru skābeņskābes šķīdumu, kas jānoņem ar krāna vai destilētu ūdeni.

Laboratorijas stikla trauku mazgāšanas posmi:
5eJwn4udC6

Automātiskā trauku mazgājamā mašīna.

Pazemes laboratorijā var izmantot arī automātisko trauku mazgājamo mašīnu. Taču pastāv vairākas problēmas, kas var rasties, ja tiek izmantotas organiskas vai agresīvas vielas. Plastmasas membrānas, filtri, gumijas saplaisā pēc dažiem simtiem darba stundu. Metāla virsma skābā vidē rūsē. Lai izvairītos no šīm problēmām un paildzinātu trauku mazgājamās mašīnas kalpošanas laiku, pirms trauku mazgājamās mašīnas iekraušanas stikla trauki jānoskalo ar krāna ūdeni. Pastāv liela varbūtība, ka trauku mazgājamā mašīna salūzīs, bet, ja jūs piekrītat šīm izmaksām par tīriem stikla traukiem, varat to izmantot. Lielas laboratorijas noslodzes gadījumā tas palīdz ietaupīt daudz laika.
DZwi7gtpsz

Stikla trauku žāvēšana.

Ātra žāvēšana.
Ja sausie stikla trauki nav nepieciešami uzreiz, tie jānoskalo ar destilētu ūdeni un jāļauj tiem nožūt uz nakti (skapī). Ja sausus stikla traukus vajag ātri, stikla traukus var noskalot ar acetonu un ļaut acetona atlikumam iztvaikot. Skalošana ar acetonu darbojas labi, jo ūdens ir sajaucams ar acetonu, tāpēc liela daļa ūdens tiek atdalīta skalošanas atkritumos. Nelielu acetona atlikuma daudzumu var paātrināt, ievietojot noskalotos stikla izstrādājumus uz īsu laiku siltā krāsnī vai izmantojot sūknēšanu no caurulītes, kas savienota ar ūdens aspiratoru. Acetona atlikumu nedrīkst iztvaikot karstā krāsnī (> 100 °C), jo šādos apstākļos acetons var polimerizēties un/vai aizdegties. Nevajadzētu arī iztvaikot, izmantojot mājas saspiestā gaisa līnijas, jo tas var piesārņot stikla traukus ar netīrumiem, eļļu un mitrumu no gaisa kompresora.

Žāvēšana krāsnī un ar liesmu.
Stikla izstrādājumi, kas šķiet "sausi", patiesībā uz virsmas satur plānu ūdens kondensāta kārtiņu. Lietojot reaģentus, kas reaģē ar ūdeni (dažreiz ļoti spēcīgi!), šis ūdens slānis ir jānoņem. Lai iztvaicētu ūdens plēvi, stikla traukus var ievietot 110 °C karstuma krāsnī uz nakti vai vismaz uz vairākām stundām. Ūdens plēvi var iztvaicēt arī manuāli, izmantojot degli vai karstspuldzi - šo procesu sauc par "žāvēšanu ar liesmu". Abu metožu rezultātā stikla trauki ir ļoti karsti, un ar tiem jārīkojas uzmanīgi, izmantojot knaibles vai biezus cimdus.
IGicM1vg5B
a) Vinila uzmavu noņemšana, b) saspiests, c) pirmie mirkļi ar liesmu, d) pēc liesmas.

Lai žāvētu stikla izstrādājumus ar liesmu, vispirms noņemiet vinila uzmavas no pagarinājuma skavas (1. attēls, a), jo tās var izkust vai aizdegties. Iestipriniet žāvējamo kolbu, ieskaitot maisīšanas stieni, ja to izmantojat (1. attēls, b). Pielikt degli vai karstspuldzi pie stikla, un sākotnēji būs redzama migla, jo ūdens, iztvaikojot no vienas stikla trauka daļas, kondensējas citur (1. attēls, c). Turpiniet vairākas minūtes viļņot ar siltuma avotu pa stikla trauku, līdz migla ir pilnībā izkliedēta un stikla trauks ir karsts (1. attēls, d). Ja stikls ir tikai mēreni karsts, ūdens kondensēsies no gaisa, pirms to izdosies pilnībā izslēgt.

Drošības piezīme: pēc žāvēšanas ar liesmu stikla trauki būs ļoti karsti.

Neatkarīgi no tā, kādā veidā stikla trauki tiek karsēti (cepeškrāsnī vai žāvēti ar liesmu), pirms masas iegūšanas vai reaģentu pievienošanas ļaujiet stikla traukiem atdzist no ūdens brīvā vidē (eksikatorā, zem inertas gāzes plūsmas vai ar žāvēšanas cauruli, 2. attēls).
H9IiDCBuTW
Žāvēšanas mēģenes.
Žāvēšanas cauruli izmanto, ja aparātā ir vēlami mēreni, bet ne skrupulozi sausi apstākļi. Ja ir nepieciešami rūpīgi sausi apstākļi, stikla izstrādājumi jāizžāvē krāsnī vai liesmā, tad gaiss jāizspiež ar sausu, inertu gāzi.
Žāvēšanas caurulītes ir stikla trauki, ko var piepildīt ar žāvēšanas līdzekli (bieži bezūdens CaCl2 vai CaSO4 granulu veidā) un pievienot aparātam ar termometra adapteri (3. b un c attēls) vai gumijas caurulīti (3. d attēls). Caur caurulīti plūstošais gaiss, saskaroties ar žāvējošo vielu, tiek atbrīvots no ūdens. Tā kā ir svarīgi, lai caur žāvēšanas caurulīti varētu plūst gaiss, jo īpaši tādēļ, lai aparāts nebūtu slēgta sistēma, žāvēšanas aģentam jābūt svaigam, jo izmantotie žāvēšanas aģenti dažkārt var sacietēt, veidojot aizsprostu, kas ierobežo gaisa plūsmu. Žāvēšanas caurules var piepildīt arī ar bāziskām cietvielām, piemēram, Na2CO3, lai neitralizētu skābes gāzes.
FRVi8ourcT
a) žāvēšanas caurulīte ar bezūdens CaCl2, b) žāvēšanas caurulītes ievietošana termometra adapterī, žāvēšanas caurulīte pievienota: c) kolbai ar apaļu dibenu, d) destilācijas aparātam.

Secinājumi un svarīgi fakti.

  • Stikla trauki jātīra pēc iespējas ātrāk.
  • Attiecībā uz aizkavēšanos stikla traukus ievieto ūdenī.
  • Ja tīrīšana ir novēlota, atlikumus var nebūt iespējams noņemt.
  • Jauni stikla trauki, kas ir nedaudz sārmaini, pirms mazgāšanas uz vairākām stundām jāmērcē skābā ūdenī (1% HCl vai HNO3).
Šajā tēmā ir iekļauts visbiežāk izmantoto stikla trauku tīrīšanas paņēmienu saraksts. Es šeit neierosinu īpaši bīstamus mazgāšanas šķīdumus, piemēram, Piranha u. c., jo tie var izraisīt apdegumus, ugunsgrēku, sprādzienu mazkvalificēta ķīmiķa rokās. Lietojiet individuālo aizsardzību, katru reizi lietojot šos agresīvos mazgāšanas līdzekļus, un saglabājiet savus stikla traukus tīrus, veiksmes!
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Vai ir iespēja vēlreiz iztīrīt spirta-hidroksīda tīrīšanas līdzekli, lai atgūtu vismaz šķīdinātāju?

Ko jūs domājat par etanola un HCL kombināciju? Vai arī tas būtu efektīvs tīrīšanas līdzeklis?
Saistībā ar stikla fritēm filtros esmu dzirdējis, ka labi darbotos, ja vispirms vakuumā iesūktu hidrohlorīda skābi un pēc tam dažas reizes etanolu.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Es domāju, ka jā, bet tas ir diezgan neērti un aizņem daudz laika, alkohols nav tik reti un dārgs šķīdinātājs
Jūs apdedzināsiet plaušas ar HCl gāzi. HCl iztvaiko diezgan ātri, es to neiesaku.
Sākumā izmantojiet etanolu. Neizmantojiet arī sārmu stikla filtru un slīpēta stikla tīrīšanai, jo spēcīgs sārms sadedzina to virsmas (lēni).
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Labi, es saprotu viedokli, bet es vēlos pēc iespējas mazāk atkritumu. Man nav problēmu neitralizēt nedaudz netīras skābes vai bāzes un pēc tam tās izlietot kanalizācijā, bet izliet litrus šķīdinātāja nav mana sirdslieta.
Vai nebūtu iespējams NaOH ar HCL palielināt līdz Ph6-7 un pēc tam šķīdumu destilēt? Rezultātā man būtu spirts, ko es varu izmantot atkārtoti, un eļļaini sāļš, sālīts atlikums, kura tilpums un svars ir minimāls. Man ir veids, kā pareizi atbrīvoties no neliela daudzuma atkritumiem (sadedzināt), tāpēc es tos vienkārši pievienotu tam.
Sastrēguma gadījumā man būtu arī gāzmaska :D
man rūp tikai tīrīšanas efekts.
Tātad stikla frites šādā veidā var tīrīt ļoti efektīvi, man nācās konstatēt, vismaz rezultāts bija sniegbalta frite, kas iepriekš bija brūna/sarkana, vai tagad analītiski tīra, es nevaru pateikt.
Varētu pagatavot 20 % HCL/etanola šķīdumu un ar to izskalot stikla aprīkojumu, bet izmantoto skalošanas šķīdumu neitralizēt ar NaOH un vēlreiz destilēt, lai izvairītos no atkritumiem.
Vai arī es kļūdos savā domāšanā?

Rakstot HCL, es nedomāju tīru gāzi, bet gan 35-37 % šķīdumu. Atvainojiet, ja tas rada pārpratumus.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
NaOH spirta šķīdums? Jā, bet tam nepieciešams daudz HCl. Turklāt jūs piesātināsiet spirtu ar ūdeni no HCl aq šķīduma. Aizmirstiet par to.
Izmantojiet sērskābi, tā ir efektīvāka. Es nekad neesmu sastapies ar šo veidu, es neiesaku. Jūs iztērēsiet vairāk naudas NaOH un HCl šķīdumam. Jebkurā gadījumā jūs varat mēģināt un uzrakstīt šeit savu rezultātu.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Es noteikti izmēģināšu spirta NaOH šķīdumu, bet man būs jāizdomā kaut kas iznīcināšanai.

HCL + spirta metodi stikla fritēm es paturēšu, šeit skābi un spirtu var savākt atsevišķi.

Vēl jāpārbauda, vai to var pārnest uz citiem stikla traukiem.

Sērskābe man ir pārāk dārga, jo tā nav parasti pieejama.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Līdz šim man ir ideja, kā atgūt etanolu.
Tagad pieņemu, ka man ir 1 litrs etanola:NaOH šķīduma.
Es to destilēju, rezultātā iegūstu aptuveni 96 % etanola.
Tad es izsolu lielāko daļu ūdens no dalāmās piltuves ar kālija karbonātu. 2-3 reizes ar apmēram 10 g kālija karbonāta.
Visbeidzot es žāvēju ar molekulāro sietu.
Šādi es iegūstu etanolu, kas ir ūdensnecaurlaidīgs un tīrs. Kādi ir viedokļi?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Es atradu instrukcijas ar sālsskābi un etanolu pie ražotāja, kas darbojas diezgan labi.
Vai tad, izmantojot kālija permanganātu, frite neiegūst violetu krāsu? Vai man ar kaut ko ir jāizskalo?
Jā, saskaņā ar instrukcijām es daru tāpat, man vienkārši nav degšanas vai galīgās uzglabāšanas. Man ir jāskatās, kā es atbrīvojos no atkritumiem, tāpēc es reģenerēju visu, kas ir atkārtoti izmantojams. Es to vienkārši nekur neizmetu. Nelielu daļu varu apglabāt anonīmi un profesionāli, bet tikai ļoti nelielu daudzumu, un liela daļa no tā ir smago metālu atliekas.
Protams, tas ir lēti, bet kas gan ir slikts, ja to izmanto biežāk, ja piepūle tiek ierobežota?
Vai es veicu šķīdinātāja tīrīšanas dienu, kad konteineri ir pilni. Nekādu problēmu.
Etanols neradītu vides piesārņojumu, bet mazgāšanas šķidrumā ir arī atkritumi, kurus varētu izmest, un tos ne vienmēr vajadzētu izlaist vidē.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Esmu izmantojis šo metodi. Skābeņskābes šķīdums pēc mazgāšanas visu noņem.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Es centīšos iegūt abus, un tad es to izmēģināšu.

NaOH/etanola šķīdums ir ļoti labs, un to var izmantot biežāk. Es ceru, ka man izdosies pārstrādāt etanolu, lai es varētu to atkal izmantot kā mazgāšanas šķīdumu.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Skābeņskābes šķīduma koncentrācija arī ir 5 %, vai ne?

Man tagad ir abas ķīmiskās vielas šeit un varu to izmēģināt. Es joprojām esmu sajūsmā par sārmainā spirta šķīdumu un jau tagad esmu ziņkārīgs, kā tas darbojas.

Tomēr mani mazliet uztrauc viena lieta, kālija permagnāts ir ļoti bīstams ūdenim, es negribu to vienkārši izmest kanalizācijā. Vai jums ir kāds vienkāršs veids, kā kālija permagnātu padarīt nekaitīgu, lai to varētu izmest caur kanalizāciju?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
pareizs
Skābeņskābe padara kālija permanganātu par MnO2, kas ir nekaitīgs notekūdeņiem.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Tagad esmu to izmēģinājis, tāpēc tiešām mani pārlieciniet, ka tā nav, jo īpaši tāpēc, ka ar kālija permanganātu ir jābūt tik neticami uzmanīgam, daži mazi kristāliņi blakus, un tas visu pārvērš violetā krāsā. Tāpat arī ar šķidrumu, katrs piliens nekavējoties jānoņem, citādi ātri vien būs violets laboratorijas halāts.
Ja neredzu lielu priekšrocību kālija permanganāta šķīdumā, palieku pie sārmainā spirta, rezultāti ir iespaidīgi, salīdzinoši nelielā daudzumā izmantojot lētus un viegli iegūstamus materiālus.

Tātad es iepildu kālija permanganāta šķīdumu glāzē istabas temperatūrā un ļauju tai nostāvēties vairākas stundas, pa nakti, iztukšoju glāzi un izskalo ar skābeņskābi. Vai arī man šķīdums ir jāuzkarsē, lai tīrīšana būtu labāka?
Es īpaši neizmantoju sērskābi.
Cik bieži aptuveni es varu izmantot šķīdumu?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
1. Ievietojiet netīru stikla trauku lielā traukā ar kālija permanganāta šķīdumu.
2. Ļaujiet tam nostāvēties aptuveni ~12 h
3. Notīriet šo stikla trauku ar krāna ūdeni
4. Ievietojiet šo stikla trauku citā lielā traukā ar skābeņskābi uz 15-20 min.
5. Notīriet šo stikla trauku ar krāna ūdeni un destilētu ūdeni.

Nekādas karsēšanas, nekas cits. Ļoti vienkārši. Kā trauku var izmantot vecu vai saplaisājušu eksikatoru.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Jā, gandrīz tā es to darīju, diemžēl man ir tikai apmēram 1,5 litri šķīduma, tāpēc es nevaru īsti pagatavot vannu, pie 4% kālija permanganāta sanāk vairāk nekā 40g dārgās preces.
Bet kolba bija pilnībā piepildīta un stāvēja visu nakti, tad šķīdumu atpakaļ pudelē, izskaloja ar nedaudz ūdens un uz stikla varēja redzēt vieglu brūnu miglojumu.
Tika pievienota skābeņskābe, un varēja redzēt, kā brūnā krāsa pazūd.
Skābeņskābi iepildīja atpakaļ pudelē un kolbu vispirms noskaloja ar krāna ūdeni, pēc tam ar destilētu ūdeni un nosusināja.
Tikai diemžēl nedaudz baltais duļķainums no kolbas nebija pilnībā pazudis.
Vai tas ir stikla kvalitātes dēļ, es, protams, nevaru izslēgt. Iespējams, arī tīrīšana veikta pārāk vēlu.

Cik bieži var izmantot šķīdumu, vai ir kāds indikators, pēc krāsas es droši vien nevarēšu noteikt, vai ne?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Jūs varat to atkal ievietot atpakaļ kālija permanganātā.
Izmantojiet šo šķīdumu vairākas reizes. Kālija permanganāta šķīdums nedaudz mainīs krāsu, un jūs sapratīsiet, kad nepieciešams pagatavot jaunu.
 
Last edited by a moderator:

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Sveiks kungs, es pārbaudīju "Alconox" produktus, izrādās, ka viņiem ir produktu līnija jebkuram laboratorijas lietojumam, vai tas ir ok, ja es izmantoju tikai visus viņu produktus Citranox, Alconox, Liquinox un Tergazyme, nevis gatavoju savu mazgāšanas šķīdumu, kā jūs iesakāt, sulfohroma maisījumu, kālija permanganāta šķīdumu un sārmu spirtu.

jo manā stāvoklī es esmu noraizējies par atkritumiem, kurus es mazgāju/izmetu, kas varētu sabojāt izlietni zem zemes, tad es redzēju šos Alconox produktus, viņi apgalvoja, ka tie nesabojā izlietni un brīvi izskalo.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Tas nekaitinātu jūsu izlietni atbilstošu manipulāciju gadījumā. Arī spirta/ sārmu maisījums, kā arī, ļoti labi lēmums. Es nevaru neko precīzi pateikt par to efektivitāti. Esmu pieradusi pati gatavot šķīdumus tīrīšanas mērķiem.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Es varu ļoti ieteikt sārmu/etanola maisījumu, un arī HCL/etanola (1:4, mans paša radīts) maisījums darbojas brīnišķīgi, iznīcināšanai es vienkārši sajaucu abus un pievienoju papildus svaigu ūdeni, bet citādi es tos saglabāju dažādos traukos un izmantoju šos tīrīšanas šķīdumus vairākas reizes.
Kālija permanganāta šķīdums arī darbojas, jo ir neliels brūns krāsojums, ko atkal noņem ar skābeņskābi, bet tas salīdzinājumā ar pārējiem diviem ir nedaudz sarežģītāks.

Vai ar pirktajiem šķīdumiem tiek panākts labāks efekts, es nevaru pateikt, bet neredzu iemeslu, lai turpmāk neizmantotu savus pašgatavotos šķīdumus.
 
Top