Προτάσεις για αποθήκευση στο διαδίκτυο/αποθήκευση αρχείων

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Χρησιμοποιώ το Sia για αποθήκευση/διανομή. Πρόκειται για πλήρως αποκεντρωμένη, κρυπτογραφημένη από άκρο σε άκρο αποθήκευση αρχείων στην αλυσίδα μπλοκ Sia. Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία 1 GB δωρεάν στις πύλες skynet της Sia και να λάβετε έναν σύνδεσμο λήψης που μπορείτε να μοιραστείτε με οποιονδήποτε. Έτσι, αν σπάσετε τα δεδομένα σας σε αρχεία 1 GB, μπορείτε να τα ανεβάσετε όλα δωρεάν χωρίς λογαριασμό.

Ο δικτυακός τόπος του έργου Sia:

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Vup ως GUI client. Μπορείτε να το φανταστείτε σαν την εφαρμογή MEGA. Μπορείτε να το αποκτήσετε για desktop/mobile/etc. Sia, skynet, vup, όλα είναι ανοιχτού κώδικα.

Μπορεί να χρειαστεί λίγος χρόνος για να καταλάβετε πώς λειτουργεί όλο αυτό το web5, αλλά είναι τρελά άρρωστο όταν το καταλάβετε.

100% αποκεντρωμένη αποθήκευση, από άκρη σε άκρη κρυπτογραφημένη όπου μόνο εσείς έχετε το κλειδί.

Με το skynet, δημιουργείτε συνδέσμους που μπορείτε να μοιραστείτε, οι οποίοι είναι ουσιαστικά σαν δείκτες σε αρχεία στο blockchain. Με αυτόν τον τρόπο, μπορείτε να μοιραστείτε συνδέσμους skynet με ανθρώπους και αυτοί μπορούν είτε να κατεβάσουν αρχεία/καταλόγους απευθείας είτε να τα "εισάγουν" στον Vup client τους.
Προφανώς, τα δεδομένα δεν αναπαράγονται, απλά λαμβάνετε έναν άλλο δείκτη αναφοράς. :)

Υπάρχει ακόμα DMCA, δυστυχώς, ΑΛΛΑ... και εδώ είναι το τρελό, το DMCA μπορεί μόνο να κάνει τη Sia να κάνει το skynet link άχρηστο για να κατεβάζει αρχεία από τα webportals της.
Δεν μπορούν να αφαιρέσουν τα αρχεία από το blockchain χωρίς όπως, να κατασχέσουν έναν υπολογιστή ή να μάθουν ακριβώς πού στο δίσκο βρίσκονται τα κρυπτογραφημένα κομμάτια δεδομένων σε κατανεμημένα μηχανήματα σε όλο τον κόσμο.
Πρέπει να διαβάσετε σχετικά, διότι δεν είμαι 100% σίγουρος για το πώς θα λειτουργούσε στην πραγματικότητα η αφαίρεση δεδομένων. Η παραπάνω δήλωσή μου μπορεί να είναι λανθασμένη, τεχνικά.

Αλλά το τρελό είναι το εξής... Το DMCA θα έκανε τους συνδέσμους skynet/mega να μην λειτουργήσουν, επειδή οι skynet/mega ενεργούν ως μεσάζοντες, μετατρέποντας τον δημόσια διαμοιραζόμενο σύνδεσμο λήψης στο ακριβές μέρος του blockchain όπου είναι αποθηκευμένα τα δεδομένα. Τώρα, αυτό χρειάζεται μόνο αν αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε το skynet για τους συνδέσμους και άλλες λειτουργίες. Είναι κάτι σαν ευκολία. Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσετε. Αν ανεβάσετε χειροκίνητα πράγματα στην αλυσίδα μπλοκ, τότε δεν υπάρχουν σύνδεσμοι. Πρέπει να έχετε εγκαταστήσει τον πελάτη Sia, να συγχρονίσετε (κατεβάσετε) ολόκληρο το blockchain κ.λπ. και μετά μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία είτε αρέσει στις πύλες είτε όχι (μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε συνδέσμους skynet από τον πελάτη blockchain, αλλά μπορείτε να διαβάσετε σχετικά με αυτό μόνοι σας). Το DMCA προσθέτει μόνο τη διεύθυνση του δείκτη σε ένα αρχείο blacklist.txt που μοιράζεται σε διαδικτυακές πύλες που συμμορφώνονται με το DMCA. Θα μπορούσατε να δημιουργήσετε τη δική σας πύλη (ή πύλες) skynet που δεν σέβεται το DMCA. Φανταστείτε το. Είναι πλήρως ανοιχτού κώδικα, οπότε θα ήταν τόσο εύκολο όσο το να διακλαδώσεις το MEGA, να δημιουργήσεις τη δική σου πύλη σε ένα διακομιστή της επιλογής σου και απλά να μην κάνεις blacklist. Τότε οι ίδιοι σύνδεσμοι του skynet που η Sia (οι προγραμματιστές/το project) βάζει στη μαύρη λίστα, είναι χρησιμοποιήσιμοι από οποιονδήποτε χρησιμοποιεί τους συνδέσμους λήψης στο πειρατικό portal.

Όπως, εγώ χρησιμοποιώ την πύλη pro.skynet.net για τον επί πληρωμή λογαριασμό μου και δεν μοιράζομαι συνδέσμους προς τα αρχεία μου με άλλους. Δεν θέλω να διακινδυνεύσω το αντίγραφο ασφαλείας μου. Αλλά εσείς, εγώ ή οποιοσδήποτε μπορεί απλά να κάνει git fork το λογισμικό και να τρέξει μια πύλη.

Μπορείτε επίσης να αποφασίσετε ΠΟΥ στον κόσμο θέλετε να περιορίσετε γεωγραφικά την αποθήκευση των δεδομένων σας και να επιλέξετε πόσα πλήρη αντίγραφα ασφαλείας δεδομένων θέλετε. Έτσι, αν θέλετε να είστε σαν, ναι, θα έχω τα δεδομένα μου αντιγραμμένα στο Ιράν, τη Βόρεια Κορέα, τη Ρωσία, τη Βενεζουέλα και την Κούβα - μπορείτε. Τα DMCA bs τους να βρουν το bit στο δίσκο μπορούν να το φιλήσουν (αλλά ερευνήστε το αυτό γιατί ακόμα δεν ξέρω πραγματικά αν χρειάζονται πρόσβαση στο δίσκο για να αφαιρέσουν δεδομένα από το blockchain αν έχουν σύνδεση με το skynet ή όχι).

Μπορείτε να προσαρμόσετε τις πύλες όπως θέλετε. Μπορείτε να επιτρέψετε/απαγορεύσετε ανώνυμες μεταφορτώσεις, να δημιουργήσετε μια ιδιωτική κοινότητα όπως ένας ιδιωτικός ιχνηλάτης κ.λπ. ό,τι θέλετε.

Καλή διασκέδαση!
 
Top