TLC κατά την παρασκευή β-στυρενίου;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,

Μόλις διάβασα την ανάρτηση της TLC των φαρμάκων εδώ.
Αυτή τη στιγμή ασχολούμαι με την αντίδραση Henry, αλλά έχω επίσης ασχοληθεί με τα ψυχρά αναγωγικά κινούμενα σχέδια της τρυπταμίνης - βασικά πετώντας στα τυφλά...

Είμαι λίγο μπερδεμένος - απλά έκανα περιπέτειες με αυτό που πρότεινε το chatGPT ως σημείο εκκίνησης.
Είμαι λίγο μπερδεμένος. Χρειάζομαι και τα δύο μήκη κύματος UV για να βλέπω τα πάντα, αν δεν αναπτύσσω με ιώδιο και απλά βλέπω υπό UV;

Η τελευταία μου δοκιμή χρησιμοποίησε οξικό αιθυλεστέρα:αιθανόλη 8:2 - δεν έχω αμμωνία και μου είπε ότι μπορώ να τα καταφέρω χωρίς αυτήν.

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι και οι δύο κηλίδες απλά ανεβαίνουν στην κορυφή όπου φτάνει η κινητή φάση... Δεν βλέπω καμία διαφορά στην απόσταση που διανύουν, ωστόσο υποθέτω - αφού χρησιμοποίησα 2,5-DMOBA και τρυπταμίνη απλά για εξάσκηση.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ - μετά το χρόνο που μου πήρε να γράψω αυτή τη θέση, εξέτασα εκ νέου την πλάκα υπό υπεριώδη ακτινοβολία και μπορώ τώρα να δω το σημείο εκκίνησης...

1. Θα χρησιμοποιώ κυρίως αυτή την τεχνική για να διασφαλίσω την πλήρη μετατροπή στις συνθέσεις, σε αντίθεση με τον έλεγχο των προ-αγορασμένων φαρμάκων για την καθαρότητα - οπότε υποθέτω ότι, αν εντοπίζω με το RM και δείχνει πολλαπλές "κουκίδες" μετά την ανάπτυξη, αυτό δείχνει ότι δεν έχει γίνει ακόμη πλήρης μετατροπή;

2. Είναι επίσης καλή ιδέα να πάρω ένα δείγμα και από το μίγμα χωρίς επιστροφή για σύγκριση - υποθέτοντας έτσι, καθώς πρέπει να δω ότι αναπτύσσεται διαφορετικά;

Υποθέτω ότι είμαι λίγο μπερδεμένος...

Εδώ είναι η 2η προσπάθειά μου - 2,5-DMOBA στα αριστερά και τρυπταμίνη στα δεξιά. (Καταλαβαίνω ότι είναι απίθανο να δοκιμάσετε αυτά τα δύο δίπλα-δίπλα) ακόμα όμως - δοκιμές

Επίσης, το βρήκα κάπως αστείο όταν είπατε ότι κόβετε την πλάκα με ψαλίδι, καθώς η δική μου είναι γυάλινη lol
Ωστόσο, αγόρασα έναν κόφτη γυαλιού που λειτουργεί εξαιρετικά, αλλά είναι δύσκολο να κόψει ευθεία, εξ ου και οι ελαφρώς ταλαντευόμενες άκρες.

MIEkxurSzn


Ω αυτό είναι παράξενο, γύρισε την εικόνα στο πλάι....okay κάτω μέρος της πλάκας στα δεξιά, πάνω στα αριστερά. Συγγνώμη γι' αυτό.
Υπάρχουν λοιπόν 2, 2,5-DMOBA κηλίδες και 3x τρυπταμίνες...δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν φαίνονται οι πάνω κηλίδες των κηλίδων τρυπταμίνης όμως...έλλειψη αμμωνίας;
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Ειλικρινά, πίστευα ότι το κομμάτι του "εντοπισμού" θα ήταν το δύσκολο - πόσο λάθος έκανα! Ha
 
Top