Question Καθαρισμός θειικού οξέος

bordello

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
15
Reaction score
8
Points
3
Θέλω να καθαρίσω το 50% θειικό οξύ μου. Θέλω να μειώσω το νερό. Τι πρέπει να κάνω, απλά να το βράσω στους 90-100 βαθμούς Κελσίου ;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,050
Points
93
Για ποιο σκοπό χρειάζεστε οξύ;
 

bordello

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
15
Reaction score
8
Points
3
Θειικό οξύ για την παραγωγή αμφεταμίνης Form Oil. Όχι για επιβλαβείς λόγους
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Ρίξτε το 50% H2SO4 οξύ σας στο μεγάλο ποτήρι ζέσεως από βοριοπυρίτιο (όχι περισσότερο από το μισό), τυλίξτε το με αλουμινόχαρτο και θερμάνετε σε ηλεκτρική εστία μέχρι ο όγκος να μειωθεί στο μισό του αρχικού μεγέθους ή να γίνουν ορατοί λευκοί καπνοί. Παίρνετε περίπου 75-80%. Η θερμοκρασία του μείγματος θα είναι πάνω από 200 *C
Εάν θέλετε 98% θα πρέπει να θερμάνετε το 80% οξύ σας σε φιάλη στρογγυλού πυθμένα στους 350-400 C (εξωτερική θερμοκρασία) για να αποσταχθεί όλο το νερό. Χρησιμοποιήστε συμπυκνωτή αέρα ή απλά μακρύ σωλήνα. Μην χρησιμοποιείτε ψύξη με νερό. Μη χρησιμοποιείτε κενό.
 

HHH

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 21, 2024
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Χρησιμοποιήστε επίσης το stiring, ώστε να αποφύγετε τις φυσαλίδες που εκτοξεύονται παντού
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Δεν επιβιώνουν όλες οι μαγνητικές ράβδοι ανάδευσης σε τόσο σκληρές συνθήκες, οι περισσότερες από τις φτηνές απομαγνητίζονται σε θερμοκρασίες μόλις 180*C. Επίσης, δεν έχουν όλοι τόσο ισχυρές μαγνητικές πλάκες ανάδευσης που είναι ικανές να φτάσουν πάνω από 500*C, διαφορετικά δεν θα φτάσετε ποτέ σε εσωτερική θερμοκρασία κοντά ακόμη και στους 300*C.
Ξέχασα να αναφέρω μόνο για το βράσιμο των τσιπς από κάποια θρυμματισμένα λευκά κεραμικά που χρησιμοποίησα στο δεύτερο στάδιο.
Για το πρώτο στάδιο δεν είναι καθόλου απαραίτητο, επιπλέον ο βρασμός θα γίνει μόνο μέσα στην πρώτη ώρα ή λιγότερο, αργότερα θα υπάρχει μόνο εξάτμιση. (η εγκατάστασή μου ήταν ποτήρι ζέσεως 3L και πλάκα θερμότητας 1,5kW φτηνή σαν σκατά με θερμικό ρελέ)
 
  • Like
Reactions: HHH
Top