Question Προστατευμένες αμίνες;

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Αυτό το άρθρο μου τράβηξε την προσοχή και την περιέργειά μου.


Προφανώς, το 2015, οι αρχές κατέσχεσαν tert butoxy Carbonyl mdma, το οποίο είναι απλώς mdma με προστατευτική ομάδα κολλημένη στην αμίνη.

Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός δρόμος προς την κατεύθυνση του λαθρεμπορίου ναρκωτικών και της κατανάλωσης γενικότερα. Διαπιστώθηκε ότι αυτό το t boc mdma ήταν ένα προφάρμακο για το mdma όταν λαμβανόταν κατάποση. Έτσι μπορεί κανείς να καταναλώνει παράνομες ουσίες νόμιμα.

Αμφιβάλλω αν αυτό θα πετύχαινε στις ΗΠΑ, και δεν πετυχαίνει στην Αυστραλία, νομικά μιλώντας, αλλά πολλές άλλες χώρες θα μπορούσαν ενδεχομένως να επωφεληθούν από αυτό.

Το ερώτημα είναι, γιατί αυτό δεν είναι πιο διαδεδομένο και γνωστό; Υποθέτω επειδή πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς το παράνομο ναρκωτικό για να φτιάξει το νόμιμο ναρκωτικό, βασικά.q
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
599
Points
93
Είναι πράγματι ενδιαφέρον να το σκεφτεί κανείς. Παρόμοια πράγματα γίνονται σήμερα με το λαθρεμπόριο κοκαΐνης, υγροποιώντας την κοκαΐνη και αναμειγνύοντάς την με άλλες ουσίες όπως κεραμικά ή σκυρόδεμα.
Όταν οι ομάδες χρησιμοποιούν τεχνικές όπως αυτή, θα υπέθετα ότι κάθε ομάδα έχει τους δικούς της τρόπους τους οποίους προσπαθεί να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο κρυφούς.

Στις περισσότερες περιπτώσεις θα είναι πιο λογικό να φτιάξουν ένα εργαστήριο και να παράγουν τα ναρκωτικά "επί τόπου" αντί να μεταφέρουν χύμα σε όλο τον κόσμο, η τιμωρία για τις πρόδρομες ουσίες δεν είναι τόσο υψηλή όσο για τα ναρκωτικά, ανάλογα με την περίπτωση.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Απολύτως, οι "τυποποιημένοι" τρόποι διανομής φαρμάκων είναι οι τυποποιημένοι για κάποιο λόγο.

Ο μόνος τρόπος που θα είχε νόημα αυτό είναι αν κάποιος προσπαθούσε να τα πουλήσει σε χώρες με ανάλογους νόμους, ή προσπαθούσε να έχει έστω και μια ελάχιστη νομική ελπίδα για π.χ. τη μεταφορά ποσοτήτων για προσωπική χρήση πέρα από τα σύνορα.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
ο μόνος τρόπος που θα είχε νόημα θα ήταν αν μπορούσε κανείς να συνδέσει την ομάδα αμίνης ΚΑΙ την ομάδα προστασίας ταυτόχρονα, αποφεύγοντας τεχνικά να κάνει το παράνομο φάρμακο σε οποιοδήποτε σημείο. Αλλά αυτό φαίνεται απίθανο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Θα εκπλαγείτε από το τι είναι ορισμένα προφάρμακα. Αυτή ήταν μια εκστρατεία χαμηλής προσπάθειας, υπάρχουν μεταβολικές διεργασίες που είναι σχεδόν αδύνατο να αναπαραχθούν χημικά, οι οποίες μετατρέπουν καλοήθεις χημικές ουσίες σε φάρμακα. Το συκώτι σας είναι ένας αριστοτέχνης χημικός που μπορεί, για παράδειγμα, να μετατρέψει το αποπαρασιτωτικό αλόγων (λεβαμισόλη ) σε αμινορέξ, ένα ισχυρό διεγερτικό.. υπάρχουν προφάρμακα για το lsd meth και πολλά άλλα που πρέπει να είναι msgc για να γνωρίζουν επειδή δεν είναι θετικά για ναρκωτικά
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Θα είχατε την καλοσύνη να μου στείλετε dm για κάποια από τα εν λόγω φάρμακα; Σας ευχαριστώ.
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Σε γενικές γραμμές, από τη στιγμή που τα παράνομα προφάρμακα ονομάζονται, είναι παράνομα. Αυτό το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στο κάτω μέρος έχει πολλές διαδρομές για τα προφάρμακα παράνομων ουσιών, αυτός ο σύνδεσμος μιλάει για πολλά χωρίς να εκθέτει τα χημικά ονόματα https://www.mdpi.com/1420-3049/13/3/519
Εδώ είναι μερικές άλλες πληροφορίες,
1p-lsd
GBL 1-4 butanedione
N,t-boc-mdma
"Υπάρχει μια ποικιλία προφαρμάκων της αμφεταμίνης και/ή της μεθαμφεταμίνης, και περιλαμβάνουν αμφεκλοράλη, αμφεταμινίλη, βενζφεταμίνη, κλοβενζορέξ, D-δεπρενύλη, διμεθυλαμφεταμίνη, αιθυλαμφεταμίνη, φενκαμίνη, φενεθυλίνη, φενπροπορέξ, φουρφενορέξ, λισδεξαμφεταμίνη, μεφενορέξ, πρενυλαμίνη και σελεγιλίνη".

Τα υδροχλωρικά άλατα 1-Αρυλ-3-φαινυλαιθυλαμινο-1-προπανόνης 1-10, τα οποία είναι δυνητικά ισχυροί κυτταροτοξικοί παράγοντες, συντέθηκαν μέσω αντιδράσεων Mannich με χρήση παραφορμαλδεΰδης, υδροχλωρικής φαινυλαιθυλαμίνης ως συστατικού αμίνης και ακετοφαινόνης, 4'-μεθυλο-, 4'-μεθοξυ-, 4'-χλωρο-, 4'-φθορο-, 4'-βρωμο-, 2',4'-διχλωρο-, 4'-νιτρο-, 4'-υδροξυακετοφαινόνη ή 2-ακετυλοθειοφαίνιο ως συστατικό κετόνης.

Ν,Ν-διπροπαργυλο-2-φαινυλαιθυλαμίνη και Ν-προπαργυλο-2-φαινυλαιθυλαμίνη

 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Σημειώστε ότι θα πρέπει να δίνεται προσοχή κάθε φορά που η λέξη "κυτταροτοξικό" εμφανίζεται στην ίδια ομάδα προτάσεων. Η σημασία της είναι ασαφής από αντιβακτηριακή έως σκληροπυρηνική χημειοθεραπεία και γιατί να μην αναφέρεται στην 4-χλωροαμφεταμίνη που εξοντώνει τους σεροτονινεργικούς νευρώνες (υποστηρίζεται ότι δίνει τη μεγαλύτερη ευφορία, αλλά σαφώς θα είναι η τελευταία φορά που θα φτιαχτούμε). Το θέμα είναι να τεκμηριώσουμε πολύ καλά τα γνωστά δεδομένα για όλες τις ενώσεις για να δούμε αν αξίζει να τα αποκτήσουμε πριν το κάνετε. Μπορεί να είστε σπουδαίος συνθετικός οργανικός χημικός αλλά μην αφήσετε τη βιοχημεία να σας σκοτώσει.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Δεν είμαι καθόλου χημικός. Ούτε κατά διάνοια. Απλώς ήθελα να απαντήσω στο αίτημά του με κάποιες πληροφορίες που ήταν σχετικές. Η L-dopa και η ασπιρίνη είναι προφάρμακα, αλλά όχι τόσο ενδιαφέροντα. Οι άνθρωποι με ρωτούν για τη χημεία πολύ περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε, και ξεκινάω να κυνηγάω αναφορές, στις οποίες είμαι πολύ καλός. ΧΗΜΕΙΑ, το σκέφτομαι εδώ και ίσως 2 χρόνια.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Το να βρείτε τις σωστές αναφορές είναι λίγο πολύ χημικός στα μάτια μου. Πρέπει επίσης να μιλάτε τη γλώσσα προκειμένου να εξάγετε τις σχετικές πληροφορίες και πριν τις ερμηνεύσετε, απλά πασπαλίστε λίγη αίσθηση της χημείας για να βγάλει νόημα η ερμηνεία σας μέχρι να βγάλει. Η απόκτηση των σωστών αναφορών για τη χημεία που περιέχει το θέμα είναι ασυνήθιστα το πρώτο γνώρισμα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ξεκλειδώσει την πόρτα στον ιερό διάδρομο, όπου κάποιες πόρτες θα εξακολουθούν να είναι κλειδωμένες τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά οι περισσότερες θα είναι ανοιχτές και αρκετές θα είναι άλλοι διάδρομοι. Το να χαθείτε πρέπει να το υποθέσετε πριν ανησυχήσετε γι' αυτό και το φως που συγκεντρώσατε θα φωτίσει το δρόμο σας. Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με αυτό το "ούτε καν κοντά" σας χωρίς να ενισχύσω την αυτοεκτίμησή σας περισσότερο από όσο χρειάζεται για να μετανιώσω, και ο σωστός δρόμος υπόσχομαι από εμένα. Γιατί όσο έχω τη γνώση να βοηθήσω, η καλή αναφορά είναι εκτός για την τούβλο προς τούβλο φύση της αποτελεσματικότητας στη διδασκαλία της χημείας στον εαυτό σου ή σε άλλους (όπου το θεωρώ υποχρεωτικό). Ένας χημικός είναι επίσης καλός στο να εντοπίζει τις έννοιες που πρέπει να αφομοιώσεις ξεκινώντας από τα βασικά, ο πειραματιστής είναι μάλλον δύσκολο να περιγραφεί και ένας πολύπλοκος χαρακτήρας αλλά όπως το βλέπω εγώ: "Όσο φτιάχνεις μέλι, είσαι μέλισσα". Απλά εξέπληξα τον βιολόγο που είμαι για να πω ένα μεγάλο λάθος, αλλά ο δικός μου διάδρομος με τα έντομα βρίσκεται στην γκαλερί της εντομολογίας μου στο τμήμα ασπόνδυλων που σιχαίνομαι να χάνομαι μέσα. Στην υγειά σας ;)
Υ.Γ. το παραπάνω κείμενο είναι για όλους τους αναγνώστες και ελπίζω ο καθένας να φτάσει εκεί που θέλει. Περιμένω, ας πούμε "γερμανική ποιοτική χημεία" μόνο από αυτόν που είναι σχεδόν εκεί.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Οι tBOC και FMOC είναι γνωστές προστατευτικές ομάδες αμινοξέων, αλλά και οι ακυλικές ομάδες κανονικά αρκούν, αν πρόκειται για πιο σκληρές συνθήκες (μεγαλύτερες απώλειες ανάλογα με το ακυλικό). Μπορείτε επίσης να κοιτάξετε την ενζυματική υδρόλυσή τους, η οποία μπορεί να είναι δροσερή λόγω της επαναχρησιμοποίησης και της εξειδίκευσης εάν πρέπει να γίνει αποπροστασία (το 1pLSD είναι επίσης ένα προφάρμακο αλλά δεν χρειάζεται αποπροστασία, αυτό θα συμβεί μετά την κατάποση).
 
Top