Πιθανή νέα σύνθεση 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης από έλαιο γλυκάνισου/ανεθόλη

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Γεια σας παιδιά βρήκατε αυτή την ενδιαφέρουσα σύνθεση δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει, οπότε πάρτε αυτό ως ένα είδος πρότασης.

Σύνθεση 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης: Η ανηθόλη οξειδώνεται σε ανισαλδεΰδη , η οποία μετά την απομόνωση υποβάλλεται σε αντίδραση οξείδωσης BaeyerVilliger με περμεκτικό ή υπεροξικό οξύ. Η Ο-φορμυλο-4-μεθοξυφαινόλη που λαμβάνεται με αυτόν τον τρόπο υδρολύεται . Η 4-μεθοξυφαινόλη φορμυλιώνεται στη συνέχεια με τη μέθοδο Reimer-Tiemann και η λαμβανόμενη 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδη μεθυλιώνεται με διμεθυλοσουλφικό άλας σε 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη.
Αντίδραση

Α : Ανισαλδεΰδη από ανηθόλη μέσω οξειδωτικής διάσπασης: 20 g ανισέλαιο αιωρούνται σε μείγμα 150 mL νερού και 30 mL conc. θειικού οξέος- προσθήκη 55 g διχρωμικού νατρίου με τέτοιο ρυθμό ώστε η θερμοκρασία να μην υπερβαίνει τους 40°C. Το μείγμα της αντίδρασης εκχυλίστηκε με 4 x 125 mL τολουόλιο και ο διαλύτης εξατμίστηκε. Το εναπομένον έλαιο αποστάχθηκε υπό κενό για να παραχθούν 9,1 g ανισαλδεΰδης.

Β : Ο-φορμυλο-4-μεθοξυφαινόλη: 6 mL ανισαλδεΰδης διαλύθηκαν σε 75 mL διχλωρομεθάνιο (DCM). Προστέθηκε μείγμα 12 g υπεροξειδίου του υδρογόνου και 10 mL conc. μυρμηκικού οξέος σε 30 λεπτά. Το μείγμα της αντίδρασης επαναρροφήθηκε απαλά για 21 ώρες.
Γ: Β 4-μεθοξυφαινόλη: Η εξάτμιση του διαλύτη από το μείγμα αντίδρασης και η παραλαβή του υπολείμματος σε 100 mL υδατικού NaOH (20%) (25 mL MeOH ως συνδιαλύτης) έδωσε 4,1 g 4-μεθοξυφαινόλης ως λευκό κρυσταλλικό προϊόν μετά τα συνήθη στάδια επεξεργασίας και καθαρισμού.
Δ : Φορμυλίωση Reimer-Tiemann της 4-μεθοξυφαινόλης: 124,1 g 4-μεθοξυφαινόλης διαλύθηκαν σε διάλυμα NaOH (320 g NaOH σε 400 mL νερού). Προστέθηκαν συνολικά 161 mL χλωροφορμίου. Η συνήθης επεξεργασία και η απόσταξη με ατμό απέδωσαν 109,8 g διαυγούς κίτρινου ελαίου που δεν στερεοποιήθηκε κατά την παραμονή σε θερμοκρασία δωματίου (GC/MS: 94% 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδη).

Ε: Δ Μεθυλίωση της 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδης: Το κίτρινο έλαιο από χρησιμοποιήθηκε χωρίς περαιτέρω καθαρισμό. Μια φιάλη RB των 250 mL φορτώθηκε με 100 mL ακετόνης, 14 g άνυδρου ανθρακικού καλίου και 10 g 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδης- το μείγμα οδηγήθηκε σε θερμοκρασία επαναρροής και προστέθηκαν 11 g θειικού διμεθυλίου. Η αντίδραση συνεχίστηκε για 4 ώρες. Ο διαλύτης εξατμίστηκε και το ακατέργαστο τελικό προϊόν κρυσταλλώθηκε σε κρύο νερό. Η ανακρυστάλλωση από EtOH/νερό έδωσε 8,3 g 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης (GC/MS: 98%+ 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη).
Απόδοση: 93-02-7 97,6%

Συνθήκες αντίδρασης:

σε διχλωρομεθάνιο σε -5 - 20; για 1,5 h;αδρανής ατμόσφαιρα;αντιδραστήριο/καταλύτης;θερμοκρασία: με τετραχλωριούχο τιτάνιο σε διχλωρομεθάνιο σε -5 - 20; για 1,5 h

Βήματα: (1):

1.Α-9.Α Παράδειγμα 2

A. Προστίθενται 13,82g (0,1mol) 1,4-διμεθοξυβενζολίου σε τρίλαιμη φιάλη στρογγυλού πυθμένα 500mL, 200mL άνυδρου διχλωρομεθανίου, προστασία από άζωτο και ψύξη στους -5°C. Προστίθεται τετραχλωριούχο τιτάνιο (13mL) , 0,12mol) διαλύματος άνυδρου διχλωρομεθανίου 45mL, προστίθενται σταγόνα-σταγόνα 90mL 1,1-διχλωρομεθυλαιθέρα (14,94g, 0.13mol) σε άνυδρο διάλυμα διχλωρομεθανίου, προσθέστε σταγόνα-σταγόνα μετά από 1h, αναδεύστε σε θερμοκρασία δωματίου και αντιδράστε για 30min Προσθέστε 300g παγάκια στο διάλυμα αντίδρασης, 8mL πυκνό υδροχλωρικό οξύ, αναδεύστε για 2h, διαχωρίστε τα υγρά, εκχυλίστε την υδατική φάση με διχλωρομεθάνιο δύο φορές, 100mL κάθε φορά, ενώστε τις οργανικές φάσεις, πλύνετε την οργανική φάση δύο φορές με νερό, 100mL κάθε φορά, άνυδρο Στεγνώστε πάνω σε θειικό νάτριο και συμπυκνώστε υπό μειωμένη πίεση για να λάβετε 16.22 g ελαιώδους 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης, με απόδοση 97,6% και HPLC 97,9%.

Παραπομπές:

CN112321413,2021,A Θέση στην παράγραφο 0024-0026- 0032-0034- 0040-0042- 0047-0049- 0055.
Πηγή: https://www.chemicalbook.com/synthesis/2-5-dimethoxybenzaldehyde.htm
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Είναι αυτό διαφορετικό ή κατά κάποιο τρόπο καλύτερο από την 30ετή μέθοδο;
TVal20h3Is
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Ω lmao εντάξει συγγνώμη λυπάμαι αισθάνονται ελεύθεροι να διαγράψετε το tread τότε idk πώς να το κάνουμε αυτό
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
971
Points
113
Deals
1
Μπα δεν νομίζω ότι έχει αναρτηθεί ξανά. Τουλάχιστον όχι απ' ό,τι έχω δει. Η διαδρομή που ανέβασες φαινόταν ελαφρώς διαφορετική, οπότε αυτό κάνει 2 πιθανά σχήματα. Είναι ωραίο να έχουμε επιλογές επειδή εμπλέκονται κάποιες νέες χημικές ουσίες.
Δεν ήταν πρόθεσή μου να ξεφουσκώσω τη σχεδία σου απλά αναρωτήθηκα αν η δική σου μέθοδος έχει κάποια πλεονεκτήματα γιατί δεν πρόκειται για στοιχειώδη σύνθεση.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Αυτή είναι η πρώτη πραγματική σύνθεση πολλαπλών βημάτων με την οποία ξεκίνησαν οι χημικές μου περιπέτειες... φυσικά η 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη λαμβάνεται καλύτερα στο εμπόριο και το ταξίδι μου τελείωσε με το να πάρω στα χέρια μου 2-υδροξυ-5-μεθοξυβενζαλδεΰδη από την οποία πήρα ένα πολύ σημαντικό μάθημα (ποτέ μην βάζετε όλο το υλικό σας σε μία μόνο δοκιμαστική παρτίδα, ή τουλάχιστον να γνωρίζετε ότι δεν είναι αυτός ο τρόπος με τον οποίο κάνει τα πράγματα ένας χημικός).
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Ναι, είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν κάνει αυτό το λάθος κάποια στιγμή. Πρέπει να πέσεις για να μάθεις να σηκώνεσαι.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Ως λεπτομέρεια, η εργασία με το θειικό διμεθύλιο βρίσκεται σε επίπεδο δεξιοτήτων πολύ πέρα από το λάθος για το οποίο μιλούσαμε... το όλο θέμα είναι κατά κάποιο τρόπο σχεδιασμένο για ένα σενάριο εγκλωβισμού σε ένα νησί. Ή απλά θεμελιώδης επιστήμη που αποδεικνύει μόνο ότι μπορεί να γίνει. Αυτή η διαδρομή ήταν ένα ταξίδι που με προβλημάτισε πολύ και ακόμα δεν έχει τελειώσει καλά-καλά μετά από μια δεκαετία (το 2,5-βετανιτροστυρένιο είναι στο ψυγείο και περιμένει να έχω διάθεση... ή να βρω μια καλή τεχνική βρωμίωσης με NBS και λίγο HBr που μου έχει απομείνει).
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
απλά αγοράστε ποσό NaBr ή KBr και ρίξτε το σε ποσό δισουλφικό λιώστε το και θα πρέπει να παράγει HBr τότε μπορείτε να το φυσαλιδώσετε μέσα από το μίγμα αντίδρασης ή απλά σε ποσό νερό αν θέλετε ένα διάλυμα. έτσι φτιάχνω πάντα το δικό μου όταν δεν μπορώ να ασχοληθώ να περιμένω να έρθει όταν το αγοράζω.
Ειλικρινά, ως αρχάριος που εργάζεται με θειικό διμεθύλιο, παρακαλάει για αλκυλιωμένο dna.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Σε αντάλλαγμα μιας υπόδειξης σχετικά με τη βρωμίωση, μπορώ να σας υποδείξω τον απολύτως φθηνότερο και πιο αποτελεσματικό τρόπο για να αποκτήσετε το στυρένιο, για το οποίο σκοπεύω να δημιουργήσω ένα βίντεο.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Δεν φαίνεται να μπορώ να βρω κάποια otc πηγή οποιουδήποτε ανόργανου άλατος που περιέχει βρωμίδιο εκεί που βρίσκομαι.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
hmmmm δεν είναι όπως atleast πισίνα βρώμιο acessible να u im shure u μπορεί να το αγοράσει από amazon ή smt αν u δεν μπορεί να το βρει σε καταστήματα υλικού. eaven αν είναι όπως το bcdmh μπορείτε εύκολα να το μετατρέψετε σε βρώμιο με μεταδιθειικό άλας και μετά απλά να εξουδετερώσετε το βρώμιο με NaOH αν δεν σας πειράζει η μόλυνση NaCl φυσικά (ή αν είναι οποιαδήποτε άλλη ένωση βρωμίου μπορείτε επίσης να κάνετε φυσαλίδες με κλωρίνη και να αντικαταστήσει το βρώμιο απελευθερώνοντάς το βασικά και μετά να το εξουδετερώσετε με NaOH. Απλά πηγαίνετε σε ένα κατάστημα υλικού και ψάξτε λίγο, είναι σαν θησαυροφυλάκια, βρίσκω την αναζήτηση σε καταστήματα υλικού αρκετά ευχάριστη). tho για να είμαι ειλικρινής απλά αγοράστε το στο διαδίκτυο, είναι πολύ φτηνό και μπορείτε να βρείτε οτιδήποτε αν προσπαθήσετε αρκετά σκληρά.

 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Εξακολουθώ να ελπίζω ότι το NBS θα κάνει, απλά δεν είμαι εξοικειωμένος με τον τρόπο χρήσης του (δεν υπάρχει διαθέσιμο p-Tosyl δυστυχώς). Όλα τα χημικά για πισίνες που είδα ήταν με βάση το χλώριο, γνωρίζω ότι υπάρχει και με βάση το βρώμιο, αλλά απλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι κοντά μου. Παλιά είχα 1L Br2 και ήταν το πιο ενοχλητικό από τα σχεδόν 3.000 χημικά που είχα τότε, το PCl3 και το PBr5 μου πήγαιναν επίσης στα νεύρα αλλά είχα πολλά άλλα κακά παιδιά στη συλλογή. Αναφέραμε το θειικό διμεθύλιο αλλά και πάλι υπάρχει και το φωσγένιο που μου έδωσε κακή φήμη στην προηγούμενη ζωή μου.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Ειλικρινά το βρώμιο είναι δροσερό idk πώς αυτό πήρε u πρόβλημα απλά σφραγίστε το σε μια αμπούλα
Δεν έχω συναντήσει ακόμα χημικό που να μου δημιούργησε πρόβλημα με την αποθήκευση του τετροξείδιου του οσμίου ήταν λίγο σκατά αλλά τίποτα που δεν μπορεί να διορθώσει μια αμπούλα.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
και bdw αν το nbs δεν δουλεύει τότε απλά φτιάξε βρώμιο από αυτό με κλωρίνη. θα πρέπει να δουλέψει
 
Top