Βάση κλειδιών PGP

ney10

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 9, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτή τη στιγμή αναζητώ πληροφορίες σχετικά με το PGP, και πιο συγκεκριμένα σχετικά με την ανάκτηση πληροφοριών μέσω μιας "βάσης κλειδιών". Πρόσφατα, είχα μια συζήτηση με πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους που ήταν σε θέση να αναγνωρίσουν μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αποκλειστικά από ένα δακτυλικό αποτύπωμα PGP. Χρησιμοποίησαν μια βάση κλειδιών που απαριθμεί δακτυλικά αποτυπώματα PGP για να πραγματοποιήσουν την έρευνά τους.

Ωστόσο, δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με αυτή την έννοια της "βάσης κλειδιών". Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς ακριβώς λειτουργεί; Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και οι περιορισμοί αυτής της μεθόδου ανάκτησης πληροφοριών;

Αν έχετε παραδείγματα της "keybase" ή πηγές που μπορείτε να μου συστήσετε για να μάθω περισσότερα, θα σας ήμουν πολύ ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Όταν δημιουργείτε ένα κλειδί PGP, μπορείτε να συμπεριλάβετε σε αυτό το email σας, αν θέλετε. Μπορείτε επίσης να ανεβάσετε τα δημόσια κλειδιά σας σε έναν δημόσιο διακομιστή κλειδιών.

Δεν είχατε μια συζήτηση με ενδιαφέροντες ανθρώπους που διεξάγουν "έρευνα". Αυτά είναι φυσιολογικά χαρακτηριστικά του pgp. Δεν έχετε χρησιμοποιήσει το GnuPG; Απλά διαβάστε το εγχειρίδιο.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Είναι πολύ κακή ιδέα α) να επισυνάψετε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε ένα κλειδί PGP και β) να το φορτώσετε σε έναν δημόσιο διακομιστή.

Θέλω να πω, το θέλετε μυστικό ή όχι;
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
77
Reaction score
46
Points
18
Όλοι όσοι γνωρίζουν πώς λειτουργεί το pgp μπορούν να το κάνουν.. και είναι ένα πραγματικά πολύ ηλίθιο ιδεολόγημα να επισυνάπτεις την αλληλογραφία σου στο κλειδί σου..
 
Top