Ψάχνετε για συμβουλές σχετικά με τη σύνθεση αμφεταμίνης με χρήση κινναμαλδεΰδης

SaltedLead

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 22, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας,

Είμαι λίγο νέος σε αυτό το φόρουμ και σκέφτομαι να επιχειρήσω μια σύνθεση με βάση μια ανάρτηση στο reddit που περιγράφει λεπτομερώς τη δημιουργία ρακεμικής αμφεταμίνης ξεκινώντας από την κινναμαλδεΰδη.
Η ανάρτηση ήταν αρκετά ασαφής και περιγράφει λεπτομερώς μόνο ένα πρόχειρο περίγραμμα της διαδικασίας, οπότε προσπάθησα με κάθε τρόπο να συμπληρώσω τα κενά.

Η σύνθεση έχει ως εξής.

100ml κινναμαλδεΰδης προστίθενται σε 100ml βενζυλικής αλκοόλης για να παραχθεί κινναμυλική αλκοόλη.
Η κινναμυλική αλκοόλη προστίθεται σε αμμωνία σε αναλογία 1:1 για τη δημιουργία κινναμυλικής αμίνης.
Αυτή προστίθεται και πάλι σε βενζυλική αλκοόλη 1:1 για να παραχθεί φαινυλοπροπυλαμίνη η οποία στη συνέχεια υδρογονώνεται χρησιμοποιώντας παροχή αερίου υδρογόνου για να παραχθεί dl-φαινυλοισοπροπυλαμίνη ή αλλιώς αμφεταμίνη.
Ακολουθεί ανακρυστάλλωση.

Δεν έχω ασχοληθεί με τη σύνθεση αμφεταμίνης στο παρελθόν, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα αν κάποιος έχει κάνει αυτή τη σύνθεση στο παρελθόν.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Τίποτα από αυτά δεν έχει νόημα
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Πιθανότατα αναφέρεται στο Cyprinal (μεθυλο-κιναμαλδεΰδη); Δεν είμαι σίγουρος για το πώς, αλλά υποθέτω ότι μπορεί και έχει γίνει.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Όχι, Cyprinal, ποια άλφα-μεθυλο-κινναμαλδεΰδη μπορεί να υποστεί οξείδωση Bayer Villinger για να σχηματίσει P2P enol-ester που υδρολύεται εύκολα σε P2P. Συνήθως γίνεται με Oxone, αλλά το Caros acid και τα peracids λειτουργούν επίσης. Καλό για μικρότερες, ίσως μεσαίες παρτίδες, αλλά ακατάλληλο για οτιδήποτε μεγαλύτερο για τους μεγάλους όγκους διαλύτη που απαιτούνται και επίσης χρειάζεται αρκετός χρόνος, συν το ότι υπάρχει μια παράπλευρη αντίδραση όπου ο ενολεστέρας οξειδώνεται περαιτέρω σε ένα εποξείδιο και έτσι θα υπάρχει πάντα ένα μείγμα προϊόντων που πρέπει να αντιμετωπιστεί στην επεξεργασία.
 
Top