Question Πώς να αλλάξετε την καρβοξυλομάδα της φαινυλαλανίνης σε μεθυλομάδα

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Πώς να αλλάξετε την καρβοξυλομάδα της φαινυλαλανίνης σε μεθυλομάδα
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
538
Reaction score
287
Points
63
Πρόκειται για ένα σενάριο με καλά νέα και κακά νέα... Το κακό είναι ότι ακριβώς η φαινυλαλανίνη και οι άλλες ΑΑΑ είναι δύσκολο να υποστούν αυτόν τον μετασχηματισμό (ίσως η πρωτογενής αλκοόλη μπορεί να ληφθεί θεωρητικά με LAH, αλλά η υδροξυμεθυλική ομάδα δεν σε ενδιαφέρει όπως φαντάζομαι). Τα καλά νέα είναι ότι ο τύπος που θυμάμαι να μου κάνει αυτή ακριβώς την ερώτηση ως αποτέλεσμα της ίδιας του της γνώσης έγινε ένας από τους πιο ικανούς χημικούς που έχω εκπαιδεύσει ποτέ (χημικός μηχανικός για την ακρίβεια). Συνέχισε την καλή δουλειά, φαίνεται ότι κάνεις τις καλές ερωτήσεις που θα οδηγήσουν σε πολύτιμη γνώση όταν αναζητάς την απάντηση. Πάντως σε παρακαλώ απόδειξε μου ότι κάνω λάθος και πέτυχε την αναγωγή του καρβοξυλίου σε Με, σε αυτή την περίπτωση θα είσαι αστέρι και θα είμαι πολύ περήφανος που σε ενθάρρυνα (αυτό είναι fail safe αφού κανείς δεν θα περίμενε να πετύχεις). Τώρα δεν θα βοηθούσα αν δεν σας ρωτούσα αν το νιτροαιθάνιο είναι διαθέσιμο σε εσάς, οι υπόλοιπες χημικές ουσίες είναι πιο εύκολο να βρεθούν.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,430
Solutions
4
Reaction score
974
Points
113
Deals
1
Top