Βοήθεια για τη σύνθεση χλωροφορμίου, για απόσταξη ή μη απόσταξη;

AcidBase

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 2, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας,
Έψαξα τη σύνθεση του χλωροφορμίου και κατάφερα να το κάνω ήδη 2 φορές χρησιμοποιώντας υγρή χλωρίνη και ακετόνη. Όμως σε κάποια σημεία αναφέρεται ότι θα έπρεπε να γίνει και απόσταξη μετά από φιλτράρισμα αν επρόκειτο να χρησιμοποιηθεί για τον άνθρωπο.
Το πρόβλημά μου είναι ότι κανείς δεν αναφέρει τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να αποσταχθεί. Είναι για να αφαιρεθεί εντελώς το νερό από αυτό; Ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη δυσάρεστη ουσία αναμεμειγμένη μαζί του σε υγρή μορφή που δεν φιλτράρεται;

Η πρωταρχική μου χρήση για το χλωροφόρμιο είναι η εξαγωγή οπιοειδών όπως η ηρωίνη όταν κάνω εκχύλιση οξέος/βάσης, οπότε η απόσταξη μόνο για την απομάκρυνση του νερού θα ήταν άσκοπη. Αλλά από την άλλη πλευρά θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάτι άσχημο στο χλωροφόρμιο που μπορεί να αλλοιώσει την ηρωίνη ακόμα και μετά την εξάτμιση που θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο για χρήση ειδικά αν κάποιος πρόκειται να χρησιμοποιήσει την καθαρισμένη ηρωίνη ενδορινικά ή ενδοφλέβια.

Σας ευχαριστώ!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Πρέπει να αποστάξετε και επίσης να στεγνώσετε τον διαλύτη με άνυδρο MgSO4, Na2SO4 ή CaCL2. Συνήθως υπάρχει μια απλή και στη συνέχεια μια κλασματική απόσταξη που πρέπει να εκτελέσετε για την καθαρότητα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Αν βάλεις το ακατέργαστο υλικό στο πίσω μέρος του καταψύκτη σου για 2 ημέρες, η τάφρος του νερού θα παγώσει και μπορείς απλά να ρίξεις το χλωροφόρμιο από τον πάγο και να πετάξεις τον πάγο. Υπάρχουν μερικά παραπροϊόντα που εμφανίζονται σε αυτό το σύνθετο, οπότε συνιστάται ιδιαίτερα η απόσταξη. Επίσης, αν δεν το ανέφερε κανείς I t θα πρέπει να κρατάτε 2 ml ακετόνης, έτσι ώστε να είναι ο περιοριστής της αντίδρασης. Πρέπει να καταναλώσετε όλη την ακετόνη που προσθέσατε, επειδή η ακετόνη διαλύεται στο νερό και στο χλωροφόρμιο, οπότε αν μείνει καθόλου στο τέλος, το χλωροφόρμιο σας είναι σκουπίδι και δεν υπάρχει τρόπος να το διορθώσετε
 
Top