Ξέρει κανείς από τι μπορώ να ξαναβγάλω τρυπταμίνη;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Σχεδόν όλα στον τίτλο για την επόμενη αναγωγική αμίνωση σε χαμηλή θερμοκρασία σε άλλες ψυχεδελικές τρυπταμίνες... n,n-DET, αυτή τη φορά, αλλά αυτό δεν είναι πραγματικά το θέμα.

Αναρωτιέμαι επίσης αν θα πρέπει να αλατίσω λίγο, προκειμένου να αποθηκευτεί καλύτερα. Ίσως ως βενζοϊκό οξύ; Νομίζω ότι ήταν αυτό που ήταν αρκετά σταθερό... τότε μπορώ να το απελευθερώσω από την αλμυρή φυλακή του σε μικρές ποσότητες κάθε φορά που πραγματικά πρέπει να εκτελέσω ένα RXN... είναι πιο ενοχλητικό αλλά όχι τεράστιο.
Σίγουρα δεν είναι τόσο ενοχλητικό όσο το να πηγαίνουν χαμένα 400+g! Χα
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Τι προσπαθείτε να κάνετε; Να ανακρυσταλλώσετε N,N-DET ή μη υποκατεστημένη τρυπταμίνη για τον καθαρισμό της; Στην περίπτωση της DET, μια θερμή εκχύλιση με επτάνιο/εξάνιο θα κάνει το κόλπο, όπως ακριβώς και η κανονική DMT. Στην περίπτωση της τρυπταμίνης, μπορεί να γίνει ακόμη πιο εύκολα, εξαρτάται από την ποσότητα που χρησιμοποιείτε, 400 γραμμάρια τρυπταμίνης είναι πολλά, και ίσως σε αυτή την περίπτωση μια απόσταξη υπό κενό θα ήταν καλύτερη. Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένας εκχυλιστής Soxlet αν έχετε, αλλά και πάλι αν έχετε πραγματικά 400g τρυπταμίνης για καθαρισμό είναι ευκολότερο να την αποστάξετε υπό καλό κενό.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Συγγνώμη ναι, εννοούσα την αρχική τρυπταμίνη, στην πραγματικότητα κατέληξα να έχω αρκετά καλά αποτελέσματα χρησιμοποιώντας οξικό αιθυλεστέρα για την re-x από....αυτό πήγε από μικρό αδιαφανή/ξανό/κίτρινο μικρό κρύσταλλο σε μεγαλύτερο ημιδιαφανή "ζαχαρένιο" κρύσταλλο.....και γιατί; Απλά για να διασφαλίσω την καθαρότητα πριν κάνω τη διαιθυλίωση, καθώς όταν έχω δοκιμάσει τη διαιθυλίωση μέχρι τώρα, είχα αρκετά κακές αποδόσεις Και προσπαθώ να βρω που μπορώ να βελτιώσω τη γενική πρακτική μου στην εκτέλεση της χημείας. Αποφάσισα βασικά να υποθέσω ότι τα περισσότερα πράγματα έχουν μια μικρή ακαθαρσία μέσα τους και επομένως να κάνω πρώτα ένα απλό re-x για να δω τι γίνεται....εννοώ σίγουρα δεν μπορεί να κάνει κάτι κακό τελικά...

Επίσης, δεν έλεγα ότι θα το ξανακάνω όλο μαζί - είναι κάτι που μπορεί να γίνει καθώς το χρησιμοποιώ, το βράδυ πριν κάνω μια αντίδραση ή την προηγούμενη μέρα και να το στεγνώσω στο ξηραντήριο κατά τη διάρκεια της νύχτας...

Δεν είναι ΥΠΕΡ βρώμικα πράγματα που τα αποκαρβοξυλίωσα μόνος μου από την τρυπτοφάνη ή κάτι τέτοιο. Είναι κάτι που αγόρασα από την Κίνα αλλά ήθελα να δω πόσο καθαρό και μεγάλο κρύσταλλο θα μπορούσα να το μετατρέψω lol

Όχι, ειλικρινά απλά σκέφτηκα ότι η ενσωμάτωσή του στη γενική τεχνική μου φαινόταν καλή ιδέα....

Μιλώντας για την απόσταξη πραγμάτων χωρίς να τα καταστρέψω, μόλις αγόρασα μια κεφαλή απόσταξης μικρής διαδρομής... ήταν φτηνή όμως, την αγόρασα γι' αυτό, όχι για κάτι συγκεκριμένο.

Έχω πολλή τρυπταμίνη επειδή δουλεύω όσο το δυνατόν περισσότερες διαφορετικές αλδεΰδες και επακόλουθες αναγωγές και δεν πουλάω τίποτα. Iv έκανε ΠΟΛΛΑ n,n-DMT στη ζωή μου, αλλά πολύ λίγες άλλες τρυπταμίνες και έτσι κάνω μόνο μικρές αντιδράσεις κάθε φορά - απλά για να δοκιμάσω αυτές τις ενώσεις.

είναι ωραίο να ξέρω ότι μπορώ να το μετατρέψω σε όποια βασική τρυπταμίνη θέλω, αρκεί να μπορώ να πάρω τη σωστή αλδεΰδη. Νομίζω ότι αυτό είναι καλό...

Έχω επίσης 500 γραμμάρια 3,4,5-τριμεθοξυβενζαλδεΰδης - γιατί; Επειδή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μεσκαλίνη ή TMA.
Θα μπορέσω να φτιάξω κοντά στα 250 γρ. από το καθένα; Σίγουρα όχι αμέσως, αλλά σε όλη μου τη ζωή; ...πιθανώς lol

Επίσης είναι δύσκολο να αγοράσεις από την Κίνα εκτός αν αγοράσεις είτε 500g είτε 1000g γιατί πουλάνε τεράστιες ποσότητες.

Στην πραγματικότητα το μόνο αντιδραστήριο που έχω δει να πωλείται σε μικρότερες ποσότητες ήταν το 2,5-DMOBA που πήρα 50g αλλά μάλλον δεν έπρεπε να μου το πουλήσει lol Το ανακρυστάλλωσα και αυτό.... γιατί; Πηγές από τη μαύρη ή την γκρίζα αγορά...
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Εισαγωγή από Καθαρισμός εργαστηριακών χημικών ουσιών, 6η έκδοση:


Διαλυτότητα δεν δίνεται. Έχω κάποια 5-MeO-Tryptamine και καταλαβαίνω ότι ένα περισσότερο από την τρυπταμίνη πρέπει να είναι λευκό και καθαρό πριν προχωρήσετε σε μια αντίδραση.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη μέθοδο του Hailstorm:

Είχαν επίσης επιτυχία με το 5-MeO-T.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Για να είμαι δίκαιος, είχα λίγη τύχη με τον οξικό αιθυλεστέρα... στο τέλος...

Απλά το μετέτρεψε από μικρούς κρυστάλλους θραυσμάτων σε πιο διαφανείς και ζαχαρούχους κόκκους.

Καταλαβαίνω ότι το 99% του υλικού λειτουργεί κατευθείαν από τη σακούλα, απλά σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να βλάψει μπορεί να το κάνει.....

Σύμφωνα με την εμπειρία μου, είναι καλή πρακτική να ξαναβάζετε τα αντιδραστήρια σας...
 

DavidNichols

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 7, 2023
Messages
23
Reaction score
20
Points
3
Η DET είναι ασταθής τρυπταμίνη ανεξάρτητα από το τι άλας θα φτιάξετε. Η DPT είναι η πολύ καλύτερη εάν πρέπει να την αποθηκεύσετε για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Αυτό είναι ενδιαφέρον. Είμαι σίγουρος ότι έχει πωληθεί ως RC όλα αυτά τα χρόνια και είμαι αρκετά σίγουρος ότι το πούλησαν ως φουμαρικό αλλά όχι σκοπεύω να το κρατήσω για να το δοκιμάσω μερικές φορές... αυτό είναι όλο.
Απλά έτυχε ότι μπορούσα να αποκτήσω ακεταλδεΰδη αυτό είναι όλο πραγματικά...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Σκοπεύω να δουλέψω αν μπορώ
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
@DavidNichols

Ω, Θεέ μου! Μόλις έψαχνα για μισούς ύποπτους προμηθευτές προπιοναλδεΰδης, ώστε να μπορώ να δω μόνος μου αν η DPT είναι τόσο πολύ καλύτερη από την DET.
Πάντα υποθέτω απλώς ότι τα αντιδραστήρια που χρειάζομαι για συνθέσεις δεν είναι διαθέσιμα σε αυτή τη χώρα, αλλά στην πραγματικότητα αρκετές από τις απλές αλδεΰδες είναι πράγματι διαθέσιμες...

Δεν είχα ιδέα! Τι ηλίθιος...

Απλά δείχνει ότι αξίζει να ερευνάς πραγματικά τι παρακολουθείται, τι δεν παρακολουθείται και τι είναι απλά εύκολα διαθέσιμο! 😱
 
Top