5-Meo-Mipt από 5-Meo τρυπταμίνη , θα λειτουργήσει αυτό;

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
thikal έχει κάποια περίπλοκη μέθοδο έχω αναρωτηθεί αν υπάρχει άλλος τρόπος ,

Γενικά κάτι τέτοιο.

10g 5-MeO-Tryptamine διαλύονται σε μεθανόλη και αναδεύονται σε 5g ακετόνης για 24 ώρες. Στη συνέχεια το δοχείο της αντίδρασης αφήνεται να κρυώσει στην κατάψυξη και μεταφέρεται σε παγόλουτρο/ξηρό παγόλουτρο. Προστίθενται 70mL 37% φορμαλδεΰδης διαλυμένης σε μεθανόλη με τη μία και το μείγμα της αντίδρασης αναδεύεται για 30 λεπτά πριν προστεθούν 10g σκόνης NaBH4 πολύ αργά, έτσι ώστε η θερμοκρασία της αντίδρασης να μην υπερβαίνει τους 0C.

Αφού προστεθεί όλο το NaBH4, το μείγμα αφήνεται να αναδευτεί για μία ώρα σε θερμοκρασία δωματίου, φιλτράρεται εάν σχηματίζονται στερεά, προστίθεται HCl μέχρι το μείγμα να έχει pH περίπου 3 και η μεθανόλη εξατμίζεται (κατά προτίμηση υπό κενό). Το εναπομένον μείγμα πλένεται στη συνέχεια με 3x 25mL DCM, το οποίο απορρίπτεται/ανακυκλώνεται. Στη συνέχεια προστίθεται NaOH στο υδατικό διάλυμα μέχρι το pH να είναι περίπου 10, και το διάλυμα πλένεται και πάλι με 3x 25mL DCM το οποίο συλλέγεται και αποθηκεύεται.

Η ελεύθερη βάση 5-MeO-MiPT διαλύεται τώρα στο DCM. Από εκεί και πέρα κάντε ό,τι θέλετε.

Πώς σας φαίνεται αυτό; , βασικά κάντε πρώτα την ιμίνη με ακετόνη , μετά μεθυλίωση με φορμαλίνη όπως dmt , ακόμα και αν οι αποδόσεις θα είναι χαμηλές , λίγα γραμμάρια είναι αρκετά είναι πολύ ισχυρό.

τυχόν προτάσεις ή βελτιώσεις ; θα δοκιμάσω σε περίπου ένα μήνα θα κάνετε κάτι διαφορετικό ;
 

Attachments

  • IsE7nTKRi6.jpg
    IsE7nTKRi6.jpg
    166.4 KB · Views: 494

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Ακούγεται καλό, αλλά αν δεν έχετε DCM μπορείτε να το αντικαταστήσετε με αιθυλική αλκοόλη.
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Η χρήση του NaBH4 μπορεί να είναι επικίνδυνη αντικαταστήστε το Na2CO3
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Προτείνετε όχι ίσες ουσίες. Το Na2CO3 δεν μπορεί να αντικαταστήσει το NaBH4. Επίσης, το DCM είναι μη πολικός διαλύτης, ενώ το EtOH είναι πολικός.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Πού πήρατε αυτό το εγχειρίδιο;
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3

απλά ένας φίλος το σκέφτηκε , μάλλον το ξέχασα , μετά από ανάδευση με ακετόνη , αναγωγή με nabh4 , και η μεθυλίωση με φορμαλίνη και nabh4 , πώς ακούγεται αυτό.
Ήρθα σε μια σύνθεση MIPT από τρυπταμίνη , υποθέτω ότι θα είναι το ίδιο μόνο χρήση 5meo-t
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Το έγραφα στο σημειωματάριό μου καθώς μου ήρθε στο μυαλό ότι η ιμίνη της ακετόνης πρέπει πρώτα να αναχθεί σε T-HN-iPr πριν από τη μεθυλίωση...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Ακούγεται ενδιαφέρον, δοκιμάστε και μοιραστείτε μαζί μας τα αποτελέσματά σας παρακαλώ =)
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3

gladly id like to contribute to the forum , here is a synthesis for Mipt from tryptamine from reddit , so in theory just doing it with 5meo-t , should yield 5meo-mipt right? , μόνο πρόταση , τι θα ήταν καλύτερο για το πρώτο βήμα για το σχηματισμό του 5 meo - Isopropyl ? , ανάδευση για 24 ώρες σε RT για να δώσει ιμίνη , ή να το κάνω όπως η αντίδραση παρακάτω ; γιατί σε αυτό το post φαίνεται 15m στους 0C είναι αρκετά και μετά να το μειώσω.

4 γραμμάρια τρυπταμίνης (25mmol) διαλύθηκαν σε 100ml μεθανόλης, αυτό ψύχθηκε στους 0c σε παγωμένο αλατόλουτρο. Προστέθηκαν 3,70ml (50mmol) ακετόνης στην αναδευόμενη μεθανόλη, 15 λεπτά αργότερα προστέθηκαν 1,45g NaBH4 (37,5 mmol) αρκετά αργά ώστε να διατηρηθεί το διάλυμα κάτω από τους 5c. Αυτό αναδεύτηκε για 60 λεπτά στο παγόλουτρο. Μετά από 60 λεπτά αναδεύτηκε σε υδατόλουτρο 35c για να σβήσει η NaBH4, η μεθανόλη ψύχθηκε ξανά στους 0c και προστέθηκαν 2,20ml (25mmol) διαλύματος 37% φορμαλδεΰδης. Αυτό αναδεύτηκε για 60 λεπτά και ακολούθησε αργή προσθήκη 0,65g NaBH4 (17,5mmol) , αυτό αποσβέστηκε και επαναλήφθηκε η προσθήκη φορμαλδεΰδης. Μετά την προσθήκη έγινε ανάδευση σε RT για 48 ώρες. Στη συνέχεια το μίγμα της αντίδρασης χύνεται σε 100ml οξικού οξέος 5%, η μεθανόλη αποστάζεται και η όξινη φάση πλένεται 2x30ml ξυλόλιο. Η όξινη φάση πήγε από κεχριμπαρένιο χρώμα σε πολύ ανοιχτό κίτρινο. Η υδατική φάση βασικοποιήθηκε και εκχυλίστηκε με 3x25ml ακετόνης, η ακετόνη ξηράνθηκε πάνω σε MgSO4 και κατακρημνίστηκε ως άλας φουμέρ. Ανακτήθηκαν 2,38 g fumerate MiPT.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
αυτό βγάζει πολύ περισσότερο νόημα
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι
Γιατί πιστεύετε ότι από το IPA είναι καλύτερο από το MeOH (το οποίο εμφανίζεται και στις δύο μεθόδους);
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την TLC για να ελέγξετε την ολοκλήρωση της αντίδρασης.
 

Opal

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Δεν αντιλαμβάνομαι τη σειρά των αντιδράσεων, γιατί προσθέτετε τη φορμαλδεΰδη πριν από τη NaBH4, δεν θα θέλατε πρώτα να αναγάγετε την ισοπροπυλο-ιμίνη σε ισοπροπυλο-αμίνη, και στη συνέχεια να προσθέσετε τη φορμαλδεΰδη, και στη συνέχεια να την αναγάγετε ξανά, δίνοντας MiPT
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι καταλάβατε λάθος. Υπάρχει σωστή σειρά: φορμαλδεΰδη και μετά NaBH4
 

Opal

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Αλλά δεν πρέπει πρώτα να αναχθεί η ιμίνη που σχηματίζεται από την αντίδραση της τρυπταμίνης με την ακετόνη; Δηλαδή
Βάση τρυπταμίνη + ακετόνη -> ιμίνη
ιμίνη + nabh4 -> ισοπροπυλοτρυπταμίνη
ισοπροπυλοτρυπταμίνη + φορμαλδεΰδη -> άλλη ιμίνη
αυτή η άλλη ιμίνη + nabh4 -> MiPT

Δεν ήξερα ότι η μη αναχθείσα ιμίνη θα μπορούσε να αντιδράσει με τη φορμαλδεΰδη. Είναι έτσι;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Του ζήτησα να μοιραστεί το αποτέλεσμα αυτής της σύνθεσης. Το σχέδιό σας έχει περισσότερο νόημα. Ο συγγραφέας, πιθανότατα, πήρε κάποια μικρή απόδοση λόγω του ότι όλα αντιδρούν σε ένα δοχείο.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
@Bennychairman @Opal Ένας συγγραφέας γράφει για 2,38 γραμμάρια από 4 γραμμάρια τρυπταμίνης. Απόδοση 44%. Δεν είναι τόσο κακό σύμφωνα με τη χαμηλή δυσκολία αυτής της σύνθεσης.
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
η επίσης πολύ ισχυρή δόση του είναι 5-15 mg
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
τι γίνεται με το να το πάρουμε από την ισοπροπυλοθυπαμίνη με άμεση μεθυλατινοποίηση από Me2SO4αλλά δεν ξέρω αν το 1H είναι επιρρεπές σε μεθυλατινοποίηση επομένως μια πιο convinient προστασία στο nr. ! με καλή ανάκτηση wrhyng kadt was assas8
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Παρακαλώ συγχωρήστε τη γλώσσα μου γιατί ήμουν ναρκωμένος και προσπάθησα να γράψω βιαστικά, εννοούσα αν κατά τύχη το διμεθυλοσουλφικό άλας θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη μεθυλίωση της μονοϊσοπροπυλοτρυπταμίνης χωρίς να μεθυλιωθεί το ετεροκυκλικό άζωτο ινδολίου (Ν1) και ποια μπορεί να είναι η πιο βολική μέθοδος προστασίας/αποπροστασίας; ευχαριστώ! Και συγγνώμη τόσο για τα "γαλλικά" μου όσο και για την έλλειψη κοινής λογικής, υπόσχομαι ότι είμαι καλύτερα όταν δεν είμαι σε καταστολή.

Υ.Γ. Η διοίκηση θα πρέπει να μου αρνηθεί να αναρτώ ασυνάρτητη χημεία.
 
Top