Doufáte, že toto je správné místo, kde se ptáte na TLC?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Ahoj lidi,
Vím, že se v poslední době hodně ptám. Jsem nováček... iv samozřejmě investoval HODNĚ peněz do tohoto hobita a díval jsem se na TLC.
VŽDY jsem říkal, že nedělám chemii en-mass, abych ji prodal - na rozdíl od většiny lidí tady a tak je to hra na čekanou, když potřebuji něco do laboratoře, nicméně jsem konečně dosáhl fáze, kdy mohu začít zkoumat nějaké terciární aminy z 500g tryptaminu, který mám.
Myslím, že TLC bude velkým faktorem, který mi pomůže zjistit, jestli RXN dokončil.

Moje otázka teď zní takto - potřebuji 100%, bezvýhradně 0,25% NaCIO resolving spray?

Bělidlo jako čistič samozřejmě vlastním, nicméně má v sobě zřejmě další věci a muselo by být destilované a hádám, že to bude prdel kvůli tomu, že s ním budu tahat všechnu vodu a nebudu vědět koncentraci. Žádný hotový sprej samozřejmě nemůžu najít.
Může mi někdo vysvětlit, co ten sprej vlastně dělá? Díval jsem se na Tohle OPRAVDU užitečné info a říká, že se má použít 0,25% roztok chlornanu sodného.
Ještě jedna otázka - co mám použít jako knot? Bude na to stačit akvarelový papír? Nebo to musí být nějaký konkrétní materiál - to tam není napsáno a je to v podstatě jediná věc, kterou vám neřekne.
Samozřejmě nemám žádné reference vzhledem k tomu, že jsem jen frajer bez oficiální laboratoře a tak jsou jejich nálezy užitečné srovnávací foto, nicméně budu to používat hlavně pro zjištění, že rxn skončil...
Díky, lidi!
 
Last edited by a moderator:

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Za prvé, jak budete destilovat NaClO ? ud stačí destilovat vodu ven a pak ji disociovat v podstatě jen tak, abyste získali NaCl a klorát. stačí koupit slušně koncentrovaný roztok NaClO a zředit ho.
Určitě se používá jako skvrna, takže skvrny jsou skutečně vidět.

Co myslíte tím knotem? hádám, že myslíte křemíkové destičky. ne, ty rozhodně nemůžete nahradit papírem na vodové barvy nebo čímkoli jiným.
Alespoň si trochu zjistěte, jak to funguje.

také malá rada na okraj, ujistěte se, že nepoužíváte eluenty, ve kterých jsou sloučeniny příliš rozpustné, jinak se skvrny dostanou příliš daleko.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Ne, nemyslím desky týkající se "knotu" - na schématu, na které jsem se díval, měli stacionární fázi (křemíkové desky) a mobilní fázi (rozpouštědlo nebo jeho směs), kterou pak vložili do vany a použili "knot" za deskou, ale nedotýkající se, aby rozpouštědlo mohlo cestovat nahoru a měnit se v plyn...Možná si pletu schéma - takže stačí vložit do rozpouštědla desky s předem nanesenými skvrnami oxidu křemičitého - ujistit se, že se skvrny nedotýkají rozpouštědla, a pak je přikrýt, aby rozpouštědla putovala po oxidu křemičitém na sklo?
Když se podívám (vyfotografuji) na desky pod UV zářením, znamená to, že nepotřebuji NaClO? Je to jen další věc, kterou musím koupit, a pokud nepotřebuji vidět výsledky pod normálním světlem, znamená to, že ji nepotřebuji? Asi bych to měl prostě zkusit a uvidím...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
Dobře, no knot není vlastně nic jiného než kousek filtračního papíru na stěně nádoby, ve které provádíte TLC, a musí se dotýkat rozpouštědla a nasycovat atmosféru uvnitř parami rozpouštědla. to je snadné. Skvrny by se měly vždy nanášet pomocí kapiláry. UV lampa na vytvrzování nehtů je nejlepší náhradou za chemikálie, které by se mohly stříkat, a pokud si ji pořídíte, určitě mi poděkujete, a není tak drahá. Já si například nemůžu dovolit balení destiček a momentálně se mi něco děje a ani nevím, jaké by mělo být správné načasování, protože nemám žádné reference. NaOCl se dá sehnat bez parfemace a dalších přísad, ale ve vodném roztoku.
 
Top