Průběh syntézy na různých rozpouštědlech a optimálních poměrech činidel.

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Dobrý den. při provádění syntézy v benzenu / toluenu / xylenu / DCM stačí rozpustit BK4 v kterémkoli z uvedených rozpouštědel, přidat methylamin 40 % ve vodě a poté společně zahřívat za maximálně intenzivního míchání po dobu 3 h při 60 °C? (2h a 40 stupňů pro DCM)

Nakonec oddělte vodnou vrstvu od organické. Organickou několikrát propláchněte vodou a můžete se pustit do okyselování?

Je tento postup správný, nebo jsem něco přehlédl?

Mimochodem, abych nezakládal druhé téma, otázka č. 2.

Jaké jsou výchozí poměry činidel (teplota a reakční doba výše), kolik L rozpouštědla a kolik L m40 na 1 kg BK4, aby to bylo optimální?

Otázka č. 3. Mohu po promytí organické fáze místo přidání stejného objemu acetonu a následného zkapalnění koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou 35-37 % ve vodě na pH 5,5-6 použít místo acetonu IPA nebo ethylacetát?

Děkuji za váš čas a cenné rady
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Zapomněl jsem dodat a téma už nemohu upravovat.....

Co říkáte na tyto poměry:
1 kg BK4 - 4,5 l benzenu / toluenu / xylenu / DCM - 1,85 l M40 ve vodě.

Poměry jsem vypočítal z jisté tabulky syntézy 4MMC, která koluje na webu a popisuje reakční čas/teplotu v závislosti na rozpouštědle a vzniklých nečistotách.
 

Mellym

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
12
Reaction score
21
Points
3
Proporce mi připadají v pořádku. Ale celkové měřítko, které se chystáte spustit, by dalo zabrat))
 

Mellym

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
12
Reaction score
21
Points
3

Obecně je postup správný. Ještě jednu věc byste mohli udělat, a to propláchnout organickou vrstvu na konci solným roztokem. Tím by se odstranily veškeré zbytky vody a zůstala by čirší vrstva.


Ethylacetát skutečně funguje. IPA jsem nepoužil. Moje rada zní: neřeďte roztok volné báze. Stačí přidat po kapkách a opatrně HCL. Mějte na paměti, že bude horký, takže ho raději udržujte v ledové lázni nebo ho nechte čas od času vychladnout. Pak je pH dobré, produkt se začne srážet. V tomto okamžiku stačí nalít aceton nebo ethylacetát a celý produkt se okamžitě rozdrtí.
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Jak se takový solný roztok připravuje?

Po promytí organické vrstvy bych měl po kapkách přidávat HCL 35-37 %, celou věc ochladit na pH 5,5-6, a teprve když mám toto PH, měl bych přidat stejný objem ethylacetátu nebo acetonu?

Je nějaký rozdíl na straně + tím, že nejprve přidám HCL a pak zředím, místo toho, abych zředil a přidal pouze HCL?

Děkuji za odpověď
 

Mellym

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
12
Reaction score
21
Points
3
Solanka je nasycený vodný roztok NaCl. Můžete si ho připravit na pěst rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě. Maximální koncentrace NaCl je 36 g/100 ml vody. Vezměte 1 litr vody, postavte ji na mírný ohřev a začněte přidávat sůl. V horké vodě by se jí mělo rozpustit asi 400 gramů. Po ochlazení na pokojovou teplotu by část sraženiny spadla zpět, to je v pořádku. Můžete ji prostě vylít.

Poté, co roztok volné báze propláchnete vodou, promyjte jej solným roztokem. Nalijte určité množství, aby se vytvořila samostatná vrstva. A když jen jemně víříte, netřepejte. Měli byste vidět, že váš organický roztok se stává čirším, méně zakaleným. Počkejte, až se vrstvy usadí a oddělí. V případě potřeby lze tento postup opakovat.

No mohly by být nějaké drobné rozdíly v závislosti na tom, jak okyselíte v posledním kroku. Obecně jde jen o poměrové nešvary. Například příliš mnoho rozpouštědla, které vám zbylo, nebo nějaká zbytková voda - neuvidíte, jak se váš produkt rozdrtí. Budete muset počkat, nechat ho přes noc krystalizovat, nebo se pokusit odpařit přebytečné rozpouštědlo... To chce v podstatě jen čas a trpělivost.
 

Mellym

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
12
Reaction score
21
Points
3
Jo, a ještě jedna rada k okyselovacímu kroku. Než začnete, rozdělte si roztok volné báze na dvě poloviny. Nebo alespoň ponechte nějaké množství. To by mohlo být v případě opravdu spásné. Pokud se vám stane, že nějak přestřelíte s množstvím kyseliny, stačí přidat tuto další volnou bázi a tím napravíte svou chybu, vrátíte pH zpět.

To je dobrý postup pro jakýkoli krok tvorby soli v léčivu, nejen pro meph.
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Děkujeme vám za to. Vaše rady se budou jistě hodit.

Projde podle vás testem poměr 1 kg BK4, 4,4 l rozpouštědla a 1,85 l M40?

Při okyselování po promytí organické vrstvy, kolik acetonu/ethylacetátu mám přidat? Stejný objem nebo například polovinu?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Doporučuje se držet asi čtvrtinu konečného roztoku volné báze v rozpouštědle kromě toho, do kterého kapete kyselinu, abyste mohli korigovat pH, pokud klesne pod limit... nakonec ji tam nalijete celou a pak opatrně kapete další kyselinu, abyste dosáhli požadovaného pH (s postupem času budete lepší nebo spíše pozornější). Aceton má v tomto kontextu skvělé srážecí vlastnosti a má také tu výhodu, že je mísitelný s vodou, proto ředí vodu, která se nachází v kyselině a ve vašem rozpouštědle, čímž pomáhá solnému materiálu (vašemu produktu) vysrážet se (vystoupit z roztoku/krystalizovat) současně. Přidání poloviny objemu vaší směsi je trochu na hraně, protože se obávám, že příliš mnoho by také způsobilo srážení nečistot, a také promytí acetonem po vakuové filtraci (buď v nálevce, nebo v samostatné nádobě) slibuje mnohem rychlejší vysušení vašeho pevného produktu.
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Velmi vám děkuji za profesionální způsob tlumočení. Jsem za to vděčný. U acetonu tedy zůstanu i nadále.

Zjednodušeně řečeno, pokud mám již po promytí 5 l volné báze, je nejlepší k ní přidat 2,5 l Acetonu a pomalu přidávat kyselinu chlorovodíkovou až do PH 5,5-6. V případě, že se jedná o volnou bázi, je vhodné přidat 2,5 l Acetonu.

Pochopil jsem to správně? Je lepší přidat méně než polovinu, např. 2L Acetonu, na 5L volné promyté báze? Máte s tím nějaké zkušenosti?

Co se týče odložení části stranou pro případ, že PH klesne hodně nízko - zaznamenáno a pravděpodobně bude použito v realitě.
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
U můžete použít aceton IPA alkohol ethylacetát nebo vodu k získání 4mmc HCl
A z kurzívy kyseliny HCl lze použít 30%
Je mnoho způsobů, jak získat 4mmc z volné báze.
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Tomu dokonale rozumím. Mám na mysli něco úplně jiného.

Kolik rozpouštědla (aceton, ethylacetát, IPA) například na 5 l volné, promyté zásady mám přidat, než začnu přidávat kyselinu chlorovodíkovou 35-37 % až do pH 5,5-6?
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Stejně kolik u máte volné báze, pokud máte 500 ml volné báze, použijete stejný aceton nebo IPA alkohol nebo ethylacetát.
Oni u hodit pomalu HCl a zkontrolovat celou dobu pH pak u vědět, kolik HCl potřebujete jednoduché
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Takže acetonu / IPA / ethylacetátu přidám tolik, kolik mám volné báze. To jsem také někde četl, nic méně kolega o pár příspěvků výše psal, že polovina tohoto objemu může být příliš, takže názory se různí. Nic méně to musím vyzkoušet. Děkuji
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
pH 6
 

Attachments

  • Qxt1VhgLoB.jpg
    Qxt1VhgLoB.jpg
    36 KB · Views: 172
Top