"Имам ли проблем?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Language
🇪🇸
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Предразсъдъците към наркотиците затрудняват и разглеждането им като основна причина, когато човек развива разстройство, свързано с употребата на психоактивни вещества, може да затрудни истинското достигане до корена на проблема. За някои специалисти почти всяка употреба на наркотици, различна от социално приетите, е проблематична. Моралистичните или преувеличените подходи затрудняват разпознаването, разбирането и справянето с истинските причини.

Голяма част от посланията за наркотиците са с негативен характер, като се фокусират само върху рисковете и проблемите, без да се разграничават тези, които са вероятни и чести, от тези, които са анекдотични или спорадични. В много по-малка степен те признават удоволствията. Това води до загуба на доверие в експертите и до невъзможност да се идентифицират ситуации, които наистина са свързани с опасност. От друга страна, всички ние сме склонни да възприемаме поведението си като "нормално" и самооправданието или самозаблудата са честа реакция при възникване на трудности;

Когато хората имат съмнения или подозрения, често се оставя на професионален екип да прецени дали има проблем или не. Всъщност важно е личното и задълбочено осмисляне на степента на удовлетвореност, която нашето поведение и навици пораждат у нас. Дали удоволствията са по-големи от рисковете, на които се излагаме, дали наистина възприемаме, че контролираме живота си и дали това, което правим, ни позволява да живеем живота си по начина, по който искаме да го живеем;

Не става въпрос да се подложим на разпит, а да спрем за известно време, за да помислим върху някои аспекти. Възможно е да няма какво да промените. Може да не сте си задавали някои въпроси преди. Може да сте в състояние сами да промените някои неща, ако смятате, че е необходимо. Може да се случи и така, че да имате нужда да промените нещо, но да не успеете. В този случай може да има проблем. Понякога проблемите се решават индивидуално, с времето или с помощта на близки хора. В други случаи съветът или подкрепата на професионален екип може да са полезни или дори необходими;

Някои разсъждения, които можем да направим:
  • Защо употребявам наркотици и дали го правя по начина, по който бих искал?
  • Колко често го правя? Колко често бих искал да го правя?
  • Променя ли се моята консумация с течение на времето, употребявам ли повече, отколкото преди?
  • Какъв е моят социален кръг? Колко от приятелствата ми не са свързани с наркотици? Имам ли свободно време без употреба на наркотици?
  • Как се отнасям през седмицата със същите хора, с които се забавлявам? Опитвал ли съм различни неща? Успял ли съм? Как съм се чувствал?
  • Имам ли или съм имал/а финансови проблеми, свързани с употребата на наркотици? Колко пари харча? Имал(а) ли съм трудности да контролирам разходите си? Правил ли съм неща, които обикновено не бих правил, за да си набавя наркотици?
  • Колко често съм спирал да изпълнявам задълженията си (работа, семейство, учене...) след парти? Колко често съм имал/а сексуални отношения, приемайки наркотици? И без да ги приемам? Чувствам ли се добре със себе си в този смисъл?
  • Правил ли съм неща под въздействието на вещества, които не бих направил в нормални условия? Как се чувствам по този повод?
  • Когато имам лошо преживяване, полагам ли грижи да разбера какво се е случило и как да го избегна? Познавам ли стратегии за намаляване на риска, но все още не ги прилагам?
  • Планирам ли потреблението си или го правя инстинктивно? Интересувам ли се от качеството на веществата? Доставчиците надеждни ли са или ги тествам?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Саморефлексията е много важна за нас, но съвременният свят оставя по-малко възможности и време за нея. Бих добавил няколко въпроса към списъка, а в някои бих променил формулировката - смятам, че това е важно:
  • Забелязах ли, че трябва да използвам повече наркотици, за да постигна същото високо ниво (толерантност)?
  • Изпитвам ли симптоми на абстиненция, когато не употребявам наркотици
  • Колко време прекарвам в мисли за наркотици?
  • Продължавам ли да употребявам наркотици, въпреки че знам, че това причинява проблеми в живота ми?
  • Опитвал ли съм се да намаля или да контролирам употребата на наркотици, но не съм успял?
  • Защитавам ли се или съм потаен, когато някой спомене за употребата ми на наркотици?

Въпреки това нашето съзнание е така устроено, че разглеждайки себе си отвътре, то може да измисли убедителни трикове в отговорите, създавайки картина и позиция, различни от реалността. И тук е важно да разпознаем кога самоанализът е полезен начин за наблюдение и кога е дезинформация или оправдание за употреба. Ето защо съществуват всички професии, свързани с психиката - в определени, сложни и объркващи ситуации имаме нужда от външен поглед
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
Всичко това е много хубаво, но аз съм първият, който осъзнава, че съм напълно пристрастен. Прелистих въпросите, но всички, които прочетох, бяха точно това, заради което употребявам наркотици. Не мога да се свързвам с хората или да функционирам в обществото без тях. Аз съм пълен интроверт и се барикадирам в самота, когато съм трезвен, и винаги правя неща, за които съжалявам, когато употребявам... това е нож с две остриета. В момента съм в рехабилитация ( защото наркоманията наскоро ме направи бездомна) tho за разлика от другите ми рехабилитации. Щом ми се наложи да изляза през деня, веднага отидох да си купя кокаин и подкожни игли. Изгубих повечето от снимките след първите ми 3, защото не мога да се държа във вената. Но все още не мога да спра и честно казано, съм в момент, в който дори не искам да го правя.

Вярвам, че намаляването на вредите е първично. Никога не споделям игли... опитвам се да правя всичко възможно винаги да използвам нова.

Просто ми се иска да ми е по-лесно да намирам вени.

BTW дори и да не се стреля. Никога не споделяйте тръби или сламки Хепатитът не е шега. За щастие живея в страна, в която здравеопазването е безплатно и се счита за основно право, и веднага след като кръвният ми тест се оказа положителен, получих 3-месечна терапия с 2 хапчета на ден и макар че това не е излекуване, вече не съм заразен, нито съм изложен на сериозен риск от увреждане на черния дроб... Въпреки това все още мога да хвана друг щам на хепатит С и да се наложи отново да търся лечение. Искам да кажа, че намаляването на вредите не е нещо, което се чувства добре и не трябва да се приема сериозно. Дори ако просто пушите трева, приемете това сериозно.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
218
Reaction score
224
Points
43
Правилните думи. Благодаря за споделянето. Ако искате да обсъдим нещо, каквото и да било, просто ми пишете в лични съобщения
 
Top